Medimagazin logo

Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğünden haber düzeltmesi

Ankara Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Öztürk, ile hekimlerine nöbet uygulamasının çeşitli sıkıntılar yarattığını ifade ederek "Esnek mesai şeklindeki uygulamanın yaygınlaştırılmasıyla sorunun çözümlenebileceğini düşünüyoruz" dedi
Kaynak: AA
 Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğünden haber düzeltmesi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA-Öztürk, düzenlediği basın toplantısında kentte yürütülen koruyucu sağlık hizmetleri hakkında bilgi verdi.

Ankara'da halen aile hekimliği sistemine 4 milyon 998 bin 574 kişinin kayıtlı olduğunu, toplam bin 330 aile hekimliği birimi bulunduğunu, bir aile hekimine ortalama 3 bin 795 kişinin düştüğünü, ortalama poliklinik sayısının ise 41 olduğunu belirten Öztürk, aile hekimi sayısının yetersizliğine işaret etti. Öztürk, 2 yıl önce aile hekimi başına düşen nüfus sayısının 3 bin 600 olduğunu, bu rakamın 3 bin 800'lere ulaşmasının iş yoğunluğunu artırdığını söyledi.

Bir soru üzerine Öztürk, aile hekimlerine nöbet uygulamasının çeşitli sıkıntılar yarattığını ifade ederek, "Acillerde yoğunluğun artması nedeniyle, aile hekimlerinin 'acil' tanımına uymayan 'yeşil alan' diye tanımladığımız bölgedeki hastalara bakması düşüncesi var. Esnek mesai şeklindeki uygulamanın yaygınlaştırılmasıyla sorunun çözümlenebileceğini düşünüyoruz. Keşke, bu uygulamayı yaygınlaştırabilirsek. Nöbete vereceğimiz ek ödemeleri, burada versek daha iyi olur" dedi.

Ankara'da halen 480 aile hekimliği biriminde esnek mesai uygulandığını, özellikle şehir merkezi dışında kalan bölgelerde bunun tercih edildiğini anlatan Öztürk, bu uygulamanın vatandaşlara da avantaj sağladığını bildirdi.

 


 Anadolu Ajansı kaynaklı yukarıdaki haberi okuyucularımıza 'Ankara Halk Sağlığı Müdürü: Aile hekimlerine acil nöbeti sıkıntı yaratır' başlığıyla duyurmuştuk. Haberden sonra aşağıdaki düzeltmeyi okyucularımızın dikkatine sunarız:
 

ANKARA HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜNDEN MEDİMGAZİNE GELEN DÜZELTME METNİ:

 

Manşetinizdeki ifade bizzat bu şekilde ifade edilmemiş olup, Sağlık Politikası gibi algılanabileceğinden manşetteki ifadenin düzeltilmesini önemle rica ederiz.

Söz konu toplantıda ki Müdürümüzün açıklamaları şöyledir:

"Acillerde yoğunluğun artması nedeniyle, aile hekimlerinin 'acil' tanımına uymayan 'yeşil alan' diye tanımladığımız bölgedeki hastalara bakması düşüncesi var.Aile Sağlığı Merkezlerimizde, Esnek mesai şeklindeki uygulamanın yaygınlaştırılmasıyla sorunun çözümlenebileceğini düşünüyoruz. Keşke, bu uygulamayı yaygınlaştırabilirsek. Nöbete vereceğimiz ek ödemeleri, burada versek daha iyi olur"

ankara
halk
sağlığı
müdürü:
aile
hekimlerine
acil
nöbeti
sıkıntı
yaratır
Yorum (4)
aile hekimi
Tebrik ediyorum. Güzel bir değerlendirme...Bakanlık bürokratları dikkate alırlar umarım.
0
Cevapla
HATİCE KUTLU
sayın müdürüm bir şeyi yanlış biliyor galiba muayene sayısı 41 değil günlük 100 dür önerilen 41 dir ama asm lerde bu öyle değil adı değiştirilen hemşireler yani aseler ise perişanlık içindeyiz aşı enj pansuman ap danışmanlığı evraklar gebe peşinde koşmak bebeğini aşıya getirmeyen anneyi sürekli aramak kan almak vs vs bizide duyun dinleyin kurumdan geldim kurumdaki hemşire ile aynı maaşı alıyorum dr söz verdim diye geldim ama pişmanım bir tık kaldı geri dönüşe onuda nöbetle bitirdiniz saygılar
0
Cevapla
kazım sarıcı
Bu mudur çözüm yani? Aile hekimleri olmadı,olamadı çünkü politik bir sürçme oldu,zülfü yare dokundu.Öyleyse hekimler ''Adıda güzel ESNEK ''deyip gece yarıları keyf için çalıştırılsın.Bizler ailelerimize daha fazla vakit ayıralım diye muayenehanelere karşı çıkmadık mı?En azından sayın bakanımız böyle demedi mi?20 yıl önce çalıştığım acile o zaman 50 hasta zor geliyordu.Yine de çok diyorduk.Şimdi 600 hasta geliyor.Bu hastalar zembille inmedi .Politik bir tercihin sonucudur.Bu neticenin yükünü kimse hekimlere ödetmeye kalkmamalı.İşi aile hekimliği olan aile hekimleri de bu yükün altına girmemeli.Ancak bir gecede istişare etmeden,aklına nasıl estiyse,sağlık müdürlerine de danışmadan sürüyle aile hekimliği kadrosu açıp acilleri boşaltanlar bu sorumsuz davranışlarının hesabını vermelidir.Acillere yükünü yine hekime dayamak Somadaki işçiye kazmayı daha hızlı vur,daha çok kömür çıkar demekten farksızdır.Boşuna demiyor mümessiller hekim sağılacak inektir diye,süt verdikçe sağarsın sütten kesilince boğazlarsın.
0
Cevapla
volkan
yeşil alan falan HİKAYE benim bulunduğum yerde aile hekimine TEK BAŞINA acil nöbeti yazılıyor... Periferdeki birçok ilçede acil personeli yetersiz olduğu için il merkezindeki acillerden geçici ! takviye yapılıyor ve aile hekimlerine de tek başına acil nöbeti yazılıyor...Soruna çözüm bulmak yerine hala taşıma suyla değirmeni döndürmeye çalışıyorlar.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir