Medimagazin logo

Ani ölümler nasıl önlenir?

Futbolcu Ediz Bahtiyaroğlu'nun kalp krizi sonucu ani ölümünü değerlendiren HÜ Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı Mahmut Nedim Doral, ani sporcu ölümlerini önleme konusunda yöneticilerden antrenörlere, anne babalardan sporcuya kadar herkese görev düştüğünü söyledi.
Kaynak: AA
Ani ölümler nasıl önlenir?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA - Eskişehirsporlu futbolcu Ediz Bahtiyaroğlu'nun ani ölümünün ardından Hacettepe Üniversitesi Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı Mahmut Nedim Doral, özellikle yöneticilerin konuya hakim olmaları gerektiğini dile getirdi.

Doral, ''Yöneticiler, sporcu yaralandıktan sonra tedaviye başlamakla, o sorunu henüz başlamadan elimine etmek arasındaki köprüyü çok fazla kuramıyorlar. Burada önemli olan bir sporcu sağlığı stratejisi oluşturulmasıdır'' dedi.

NEDEN YÜZDE 90 KALP KASI PROBLEMLERİ
Ani sporcu ölümlerinin nedeninin, yüzde 90 oranında kalp kasına ait problemlerden kaynaklandığını kaydeden Doral, şöyle devam etti: ''Tansiyon hastalıkları, farkına varılmayan bir diyabet, eklem problemleri, kaslarda bir takım zayıflıklar, bunların hepsi önemli başlıklar fakat ölümü getiren en önemli sebep kalp kası sorunlarıdır. Genç yaşta yapılan ekografiler kalp kası hakkında bize önemli bilgiler verir. Basit bir akciğer filmi, EKG, bazı tetkikler o sporcunun ileri bir tetkike ihtiyacının olup olmadığını gösterir. İleri tetkikler de anjiyoya kadar gider.''

SPORCUNUN GENETİK YAPISI ÖNEMLİ
Sporcunun genetik yapısının önemine de değinen Doral, ''Sporcunun aile ağacına dönmek çok önemli. Ailenin geçmişinde yaşadığı hastalıklar birçok şeyin habercisi olabilir. Bir tek ekografi her şeyi vermez ama çok önemli şeyleri gösterir'' diye konuştu.

Yapılan tetkiklerin sonucuna göre sporcunun aktif sporu bırakabileceğini dile getiren Doral, şunları söyledi: ''Ya da tedavinin ardından spora dönebilir. Nokta atışı yapıp ön tanıyı koyup bu tür üzücü sonuçlardan sakınılabilir. Ailenin, spora başlamak isteyen çocuğunu mutlaka bir takım testlerden geçirmesi ve aile geçmişindeki hastalıkları bilmesi çok önemli. Yöneticinin, koçun, kondisyonerin, fizik tedavicinin, masörün, takım doktorunun da sporcunun durumundan haberdar olması gerekir. Herkes çok uyanık olmalı. Önemli olan sporcu sağlığının ön planda tutulması.''

ani
ölümler
nasıl
önlenir?
Yorum (1)
dr metin okucu
Sporcu ve diğer sokak ani ölümlerini önlemenin tek yolu, halkın kalp akciğer canlandırması eğitimi alması ve yine halk tarafından kullanılabilen OTOMATİK EKSTERNAL DEFİBRİLATÖR lerdir.Futbol sahası ve spor salonu ölümleri önemli ölçüde azaltılabilir.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir