Medimagazin logo

'Anesteziden ölüm' iddiası mezar açtırdı

Sezaryen sırasında narkoz verilen Gülfem Çaplık'ın anestezi hatasından öldüğü iddiası üzerine savcılık otopsi için mezarın açılmasına karar verdi
Kaynak: SABAH - ERKAN DOĞAN
 'Anesteziden ölüm' iddiası mezar açtırdı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sayın yetkili!

Sitenizin 25.08.2012 tarihli, "Sezaryen sırasında narkoz verilen Gülfem Çaplık'ın anestezi hatasından öldüğü iddiası üzerine savcılık otopsi için mezarın açılmasına karar verdi" başlıklı yazınızın, ilk cümlesinde "İzmir'in Selçuk ilçesinde 2 ay önce sezaryenle doğum sırasında narkoz verilen 19 yaşındaki Gülfem Çaplık bir daha uyanamadı." cümlesi, haberin geri kalan kısmıyla da çelişmektedir. Sözkonusu olguda, sözü edilen hastaya Selçuk devlet Hastanesi'nde narkoz verilmemiştir. Oysa, sözkonusu cümleyi okuyan herkes, olayla hiç ilgisi olmadığı halde olayın Selçuk Devlet Hastanesi'nde gerçekleştiğini düşünmektedir.


Bu durumun, yanlış anlaşılmaların önüne geçilmesi amacıyla düzeltilmesi gerektiğini düşünüyoruz. İyi çalışmalar dileklerimizle, teşekkür ederiz.
 

Selçuk Devlet Hastanesi Başhekimliği

 


 

İzmir'in Selçuk ilçesinde 2 ay önce sezaryenle doğum sırasında narkoz verilen 19 yaşındaki Gülfem Çaplık bir daha uyanamadı. Yoğun bakımda 14 gün yaşam mücadelesi verdikten sonra ölen kadının eşi Ferat Çaplık, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Genç kadının mezarı dün otopsi için açıldı. Gülfem Çaplık ve inşaatlarda çalışan eşi Ferat Çaplık geçen yıl evlendi. Bir süre sonra hamile kalan genç kadın 25 Haziran günü sancıları artınca İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. 27 Haziran günü sezaryenle gerçekleştirilen doğumun ardından ise yoğun bakıma alındı. Doğumdan 14 gün sonra Gülfem Çaplık, yavrusunu bir kez bile göremeden hayatını kaybetti. Genç kadının solunum durması sonucu öldüğü belirtildi. Talihsiz kadın Aydın'ın Koçarlı ilçesine bağlı Çallıbayramlar köyünde toprağa verildi. Eşinin ölümünde hastane ve doktorların ihmali olduğunu öne süren 20 yaşındaki Ferat Çaplık, 'Sezaryen işleminde hatalı narkoz uygulaması yapılarak eşinin ölümüne yol açıldığı' iddiasıyla İzmir Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunarak mezarın açılmasını sağladı. Çaplık, şöyle dedi: "Eşim hamileliği süresince nezle dahi olmadı, bir tek ağrı kesici almadı. Aile hekimleri, 'Böyle sağlıklı bir gebemiz olmamıştı' diyorlardı. Eşimin ölümünde ihmal var. Ameliyata giren doktor 'Ne olduysa anestezi sırasında oldu' dedi. Eşimi doğumdan sonra uyandıramamışlar. Anestezi uzmanı doktor Lale Van Koroğlu ameliyata girmemiş, asistanı görevlendirmiş. 14 gün boyunca Lale Hanım'ın kapısında bekledim, onu hastanede bulamadım. Bizden hep kaçtı. Bu işin peşini bırakmayacağım." Annesinin ismi verilen minik Gülfem'e, İzmir Selçuk'ta yaşayan yengesi Dilek Çaplık bakıyor. Yenge, oğlu Enes ile birlikte yeğeni Gülfem'i de emziriyor.

'anesteziden
ölüm'
iddiası
mezar
açtırdı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir