Medimagazin logo

Anayasa Mahkemesi, KHK çıkarma yetkisinin iptali istemini reddetti

Anayasa Mahkemesi, hükümete 6 ay süreyle kanun hükmünde kararname (KHK) çıkarma yetkisi veren kanunun iptali talebini reddetti.
Anayasa Mahkemesi, KHK çıkarma yetkisinin iptali istemini reddetti
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

AYM, CHP'nin söz konusu yetki kanununa dayanılarak çıkarılan KHK'ların iptali talebini ise daha sonra karara bağlayacak. CHP, Meclis'in önceki yasama döneminde çıkarttığı ve hükümete 6 ay süreyle kanun hükmünde kararname yetkisi veren 6223 sayılı yetki kanununun iptali ve yürürlüğünün durdurulması talebiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. Anayasa Mahkemesi, önceki gün CHP'nin iptal talebini görüştü. AYM, iptal ve yürürlüğün durdurulması taleplerini reddetti. CHP, 6223 sayılı Kamu Hizmetlerinin Düzenli, Etkin ve Verimli Bir Şekilde Yürütülmesini Sağlamak Üzere Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Teşkilat, Görev ve Yetkileri ile Kamu Görevlilerine İlişkin Konularda Yetki Kanunu'nun 1. ve 2. maddelerinin iptalini ve yürürlüğünün durdurulmasını istemişti.

anayasa
mahkemesi
khk
çıkarma
yetkisinin
iptali
istemini
reddetti
Yorum (2)
Adnan Öbek
KANUN dururken, neden HÜKÜMLER kanun yerine çalıştırılır ? Bu acelecilik keyfi değil mi ? Anayasa Mahkemesi HÜKÜMLERİN değil, KANUNLARIN ruhuyla ilgilenmeli...
0
Cevapla
Hıdır KIL
İşte CHP'nin artık bunları görmesi gerek.Artık eline alıp koşa koşa Anayasa Mahkemesine gitme dönemi bitti.Bu ucuz numaraları artık Anayasa mahkemeside yutmuyor.Tabi bu tam gün için başvurusununda içinin boş olduğunu gösteriyor.Bir kaç hoca tayfasının baskısı ile bunu yaptığı belli.Artık biz hekimlerin gerçek sorunları ile ilgilenmeli.Bu ucuz numaraları bırakmalı.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir