Medimagazin logo

'Anasına bak kızını al' genetik açıdan yalan çıktı!

ABD’deki Kuzey Carolina Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bilim insanlarının gerçekleştirdiği yeni bir araştırma memelilerin tamamının babalarından aldıkları genetik materyali kullanmaya daha meyilli olduğunu ortaya çıkarttı.
Kaynak: STAR
'Anasına bak kızını al' genetik açıdan yalan çıktı!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kökenleri farklı kıtalara dayanan bir dizi fareyi çiftleştirip yavruların gen yapılarını inceleyen uzmanlar memelilerin anne ve babalarından eşit miktarda DNA aldığını, ancak özellikle sağlık konusunda babalarından aldıkları genler tarafından şekillendirildiklerini tespit ettiklerini söyledi.
 
YENİ ARAŞTIRMA KAPILARI AÇILDI
 
Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başında bulunan Profesör Fernando Pardo-Manuel de Villena “Bu araştırma sayesinde insan genomu ile ilgili yeni araştırma kapıları açıldı” dedi.
 
Uzmanlar elde ettikleri bu veriler sayesinde şizofreni, diyabet ve ya da obezite gibi genetik hastalıkların nesilden nesile aktarılırken nasıl mutasyon geçirdiğini anlayabileceklerini ve bu hastalıklara daha etkili tedaviler bulabileceklerini söyledi. Araştırma Nature Genetics dergisinde yayınlandı.

'anasına
bak
kızını
al'
genetik
açıdan
yalan
çıktı!
Yorum (1)
elif
Evet, böyle bilimsel ve nitelikli haberler için tebrik ederim, hastanın karnında bilmem ne unutuldu gibi menfi ve uluslar arası haber normlarına uymayan bilgilerin yayında, science, natüre gibi dergilerde yayınlanan makalelerden derlemeler çok daha eğitici, ancak haberin çok daha uzun olması gerekirdi, çok kısa kalmış, yine de tebrik ederim, uluslar arası kabul görmüş medyanın sağlık başlığının altında yer alan türden kaliteli haberler için. Bence tv ler de bunu örnek almalı, sağlık çalışanlarını haklarını savunamayacak kadar itham etmek maksadıyla haber yapma geleneği terkedilirse ki ortadoğuda yeterince haber malzemesi varken, belki insanlarımız da sağlık hakkında daha çok şey öğrenir. En azından karaciğerle akciğeri ayırt etmeyi öğrenebiliriz. Çünkü halkımız daha oralarda maalesef, sadece halkımız değil belki de bir çok medya uzmanı korkarım ki....
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir