Medimagazin logo

Amerikan Tabipler Birliği, BMI'nin bir sağlık ölçütü olmasına karşı çıktı

Amerikan Tabipler Birliği, Vücut Kitle İndeksinin (BMI) sağlık ölçütü olmasına karşı çıktı. Birlik, VKİ'nin kullanışlı, uygun maliyetli ve kolay erişilebilir olduğunu kabul etse de sağlık durumunu doğru bir şekilde değerlendirmede yetersiz kaldığını vurguladı
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Amerikan Tabipler Birliği, BMI'nin bir sağlık ölçütü olmasına karşı çıktı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ARAŞTIRMA ÖZETİ:

ABD'nin en büyük tıp birliği BMI konusundaki tutumunu yavaş yavaş değiştiriyor. 
Amerikan Tıp Birliği, sağlık riskini ölçmek için BMI kullanmanın önemli sınırlamaları olduğunu açıkladı. 
Testin ırksal yanlılığına dikkat çeken birlik, doktorlara başka testler de kullanmalarını tavsiye etti.

MEDİMAGAZİN - ABD'nin en büyük tıp derneği olan Amerikan Tıp Derneği (AMA), yaygın olarak kullanılan vücut kitle endeksinin (BMI) güvenilir bir sağlık ölçütü olduğunu çürütme yolunda önemli bir adım attı. AMA, Chicago'daki yıllık toplantısının ardından BMI'nin sınırlılıklarını kabul eden ve daha kapsamlı bir değerlendirme için diğer sağlık ölçümleriyle birlikte kullanılmasını öneren yeni bir politikanın benimsendiğini duyurdu.

"BMI, sağlık durumunu değerlendirmede yetersiz"

AMA'nın kararı, bir organizasyon alt komitesi tarafından hazırlanan ve yalnızca BMI'ye güvenmenin sakıncalarını vurgulayan bir rapordan kaynaklanıyor. Rapor, BMI'nin kullanışlı, uygun maliyetli ve kolay erişilebilir olduğunu kabul etmekle birlikte, sağlık durumunu doğru bir şekilde değerlendirmede yetersiz kaldığını vurguladı.

'Irkçı' bulunuyor

BMI'nin sınırlılıkları arasında yağsız vücut kütlesi ile vücut yağ kütlesini ayırt edememesi, vücut yağ dağılımını (kalp hastalığı ve diyabetle bağlantılı) hesaba katmaması, hormonal değişiklikleri göz ardı etmesi ve yeme bozukluğu olan bireyleri yanlış tanımlama riski yer alıyor. Ayrıca, 1800'lerde bir istatistikçi tarafından beyaz Fransız ve Belçikalı erkeklere dayanarak geliştirilen BMI'nin tarihsel kökenleri, farklı popülasyonlara uygulandığında yanlış olmasına yol açtı.

Yeni kabul edilen politika, tarihsel zararı, ırkçı dışlama ve Hispanik olmayan beyaz popülasyonlara dayanması da dahil olmak üzere BMI ile ilgili sorunları kabul ediyor. AMA, BMI'nin hem faydalarını hem de sınırlamalarını anlamanın önemini vurgulayarak, doktorları en uygun hasta bakımını sağlamak için viseral yağ, vücut kompozisyonu, bel çevresi, genetik faktörler ve diğer ilgili göstergeler gibi ek ölçümleri kullanmaya teşvik etti.

AMA'dan BMI yerine farklı testler önerisi

Obezite tıbbı doktoru ve Harvard Tıp Fakültesi'nde doçent olan Dr. Fatima Cody Stanford, daha önce BMI'yi bir sağlık ölçütü olarak eleştirmiş ve anlamlı bilgilerden yoksun olduğunu vurgulamıştı.

AMA'nın yeni başkanı Jesse M. Ehrenfeld'in 13 Haziran'da göreve başlaması, politika değişikliğinin duyurulmasıyla aynı zamana denk geldi.

AMA, BMI'ye alternatif olarak obezite teşhisi ve sağlık risklerinin değerlendirilmesi için çeşitli testler önerdi. Bu alternatifler arasında bel-kalça oranının ölçülmesi, deri kıvrım kaliperlerinin kullanılması veya mevcut olduğunda su altı tartımı gibi daha gelişmiş tekniklerin kullanılması yer alıyor.

amerikan tabipler birligi
bmi
ama
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir