Medimagazin logo

Amerikan Kardiyoloji Kongresinde Türk profesör anlattı: Hangi hastada inme riski yüksek?

Prof. Dr. Bülent Görenek Amerikan Kardiyoloji Koleji Kongresi’nde (ACC) Anlattı; Atriyum fibrilasyonuna bağlı inme ihtimali kadınlarda daha yüksek
Amerikan Kardiyoloji Kongresinde Türk profesör anlattı: Hangi hastada inme riski yüksek?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

14-16 Mart tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin San Diego kentinde Amerikan Kardiyoloji Koleji tarafından düzenlenen kongrede (ACC) kalp damar hastalıkları konusunda son gelişmeler ele alındı. Otuz bini aşkın katılımın olduğu bu toplantı dünyadaki en önemli tıp  kongrelerinden birisi olarak kabul ediliyor.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı başkanı Prof.Dr.Bülent Görenek Amerika Birleşik Devletleri dışından konuşma yapmak üzere kongreye davet edilen çok az sayıda bilim adamından birisi oldu. Avrupa Kardiyoloji Derneği Eğitim Komitesi ve Amerikan Kardiyoloji Koleji Kalp Çarpıntıları Liderlik Konseyi üyesi de olan Prof.Görenek atriyal fibrilasyonun serebral tromboemboli ve inmenin en önemli nedeni olduğunu anlattı.

Peki atriyum fibrilasyonu olan hangi hastalarda inme ihtimali daha fazla? Konuşmasında bu konuya değinen Prof. Görenek, yaşlı, hipertansiyonu, diabeti olan, kalp yetersizliği bulunan, evvelce inme ya miyokard infarktüsü geçirmiş hastaların daha riskli olduğunu söyledi. Ayrıca kadınların daha şansız olduklarını ifade etti. Kadınların yapılan pek çok çalışmada atriyum fibrilasyonuna bağlı tromboemboli gelişimi açısından erkeklerden daha riskli çıktığını, bu bakımdan inmenin de kadınlarda daha sık görüldüğünü belirtti.

Atriyal fibrilasyonu olan bir hastada inme riski yüksek ise oral antikoagülan ilaçların kullanılmasının hayat kurtarıcı olduğunu belirten Prof.Görenek ancak pıhtı riski düşük olanlarda bu tür ilaçlara gerek olmadığını da ifade etti.
 

dünyanın
en
önemli
kongresinde
türk
profesör
anlattı:
hangi
hastada
inme
riski
yüksek?
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir