Medimagazin logo

ALO 182'den yararlananların oranı üç yılda 7.5 kat arttı

Bakanlık verilerine göre, 2011'de 8 milyon 834 bin 533 olan ALO 182 hattından faydalanan kişi sayısı 2012'de 42 milyon 348 bin 563'e ve 2013'te 66 milyon 398 bin 686'ya ulaştı
Kaynak: AA - YEŞİM SERT KARAASLAN
ALO 182'den yararlananların oranı üç yılda 7.5 kat arttı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA-Vatandaşların istedikleri hastaneden ve ilgili branş hekiminden hizmet alabilmesine olanak tanıyan Merkezi Hekim Randevu Sistemi'nden (182) yararlananların oranı 3 yıl içinde yaklaşık 7.5 kat arttı.

AA muhabirinin Sağlık Bakanlığı'ndan aldığı bilgiye göre, Sağlıkta Dönüşüm Projesi'nin en önemli çalışmalarından birini Merkezi Hekim Randevu Sistemi (182) oluşturuyor.

Hekim Randevu Sistemi, vatandaşların Sağlık Bakanlığına bağlı 2. ve 3. basamak Hastaneler ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri için Hekim Randevu Sistemi'ni arayarak canlı operatörlerden veya web üzerinden kendilerine istedikleri hastane ve hekimden randevu alabilecekleri bir uygulama olarak tanımlanıyor.

Sistem ile hastanelerde daha iyi bir kaynak planlanması yapılarak vatandaş/hasta memnuniyetinin artırılması, hastanelerde kuyrukların azaltılması; hastanelerde kaynak kullanımının ve dağıtımının ölçülmesi ile sağlık hizmetleri sunumunun, verim ve kalitesinin artırılması amaçlanıyor. Bunun dışında, Hekim Randevu Sistemi verileriyle, sağlık politikalarının geliştirilmesine yardımcı olunması öngörülüyor.

-Randevu nasıl alınıyor?

Randevu alabilmek için, ev, iş, ankesör ve cep telefonlarından 182 numaranın aranması; arayan kişi tarafından çağrıyı karşılayan asistana (canlı operatör) randevu talebinde bulunması ve T.C. kimlik numarası bildirmesi gerekiyor. Asistan da verilen bilgileri doğruluyor.

Vatandaşın, randevu talebinde bulunduğu hastane, poliklinik ve hekim bilgilerinden en azından hangi polikliniğe gideceğini asistana bildiriyor ve asistan da uygun tarih ve saat dilimlerini vatandaşa aktarıyor. Bunun sonucunda vatandaş seçimini yaparak randevusunu alabiliyor.

Web üzerinden başvuru için de vatandaşlar istedikleri hastanenin giriş ekranından kayıt oluşturarak, randevu alabiliyor.

Randevu iptali için belirlenen saatten en az 80 dakika önce ev, iş, ankesör ve cep telefonlardan 182 numaralı Sağlık Bakanlığı Hekim Randevu Sistemi aranarak, bildirim yapılabiliyor. İptal işleminin web üzerinden yapılabilmesi için Hekim Randevu Sistemi Online Randevu Ekranı'na vatandaşın T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yaparak Randevu Geçmişi kısmını tıklaması ve alınan tüm randevu bilgilerine erişilerek iptalin gerçekleştirilmesi gerekiyor.

-Günlük ortalama 6 milyon adet işlem gerçekleştiriliyor

Sistemden faydalanma sayılarını içeren verilere göre, Sağlık Bakanlığı Hekim Randevu Sistemi'nden 2011'de 8 milyon 834 bin 533, 2012'de 42 milyon 348 bin 563 ve 2013'te 66 milyon 398 bin 686 kişi yararlandı.

2013 rakamlarına göre, günlük ortalama 6 milyon adet işlem gerçekleştiriliyor.

alo
182'den
yararlananların
oranı
üç
yılda
7.5
kat
arttı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir