Medimagazin logo

Akıllı telefonlar için meme muayenesi uygulaması geliştirildi

Kadınlar, meme kanserini, akıllı telefonlar için geliştirilen ve elle muayenenin nasıl yapılması gerektiğini anlatan uygulamayı indirerek erken safhada tespit edebilecek.
Akıllı telefonlar için meme muayenesi uygulaması geliştirildi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Mehmet Ali Gülçelik, akıllı telefonlar için “Kendi Kendine Meme Muayenesi” uygulaması geliştirdiklerini belirtti. Uygulamada hastaların kendilerini nasıl muayene edebileceklerinin görüntülü anlatıldığını bildiren Gülçelik, “Meme kontrollerini düzenli yapan kadınlar, oluşabilecek farklılıkları bu muayene ile hissedebiliyor. Hastanın kendi kendine muayenesi ve hekim muayenesi oldukça önemli” ifadelerini kullandı. 

ÇOĞU İYİ HUYLU ÇIKIYOR

Yapılan muayenede ele gelen kitlelerin çoğunluğunun iyi huylu bulunduğunu ifade eden Gülçelik, özellikle 40 yaşından sonra çıkan kitlelerin önemli olduğuna işaret etti. Gülçelik, farkındalık yaratmayı amaçladıklarını dile getirerek, meme ameliyatı olan hastalar için de fizik tedavi yöntemlerini içeren uygulama hazırladıklarını söyledi. Hastaların ameliyat sonrasında kollarını hareket ettirmekte zorlandığını belirten Gülçelik, uygulamada hangi hareketleri yapmaları gerektiğini görüntülü anlattıklarını bildirdi.

kendi kendine meme muayenesi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir