Medimagazin logo

Aile hekimlerinden 'ek ödeme' tepkisi: Hekimlik onurumuzla bağdaştırmıyoruz

İSTAHED Yönetim Kurulu, "Geçtiğimiz gün Sağlık Bakanlığı tarafından ‘ek ödeme’ ile ilgili yapılan açıklamada halen haklarımızın gözetilmediğini görüyoruz" açıklaması yaptı.
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Aile hekimlerinden 'ek ödeme' tepkisi: Hekimlik onurumuzla bağdaştırmıyoruz
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığı tarafından "ek ödeme" ile ilgili yapılan açıklamada halen haklarının gözetilmediğinin görüldüğü ifade edildi. Açıklamada, "Emek ve çabalarımızın görmezden gelinmesini kabul etmiyoruz" denildi.

İSTAHED Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Mart ayından beri yaptığımız tüm çalışmaları tamamen mesleğimizi iyi ve doğru uygulama bilinci ile hem toplum hem çalışan sağlığını korumak için yaptık, bundan sonra da bu anlayıştan sapmayacağız.” denildi.

Sağlık Bakanlığının, 4 Eylül itibarıyla Aile Hekimliği Ödeme Sözleşme Yönetmeliği'nde bir değişikliğe gittiği ifade edilen açıklamaya şöyle devam edildi:

“Rüşvet tarzında ve şartlı olarak ağustos ayından itibaren verileceği söylenen ek ödeme adı altındaki ‘anlaşılmaz, garabet performans uygulanması’ için yapılan yönetmelik değişikliğini hekimlik onurumuzla bağdaştırmıyor ve kabul etmiyoruz. Bundan sonraki süreçte de mücadelemizi bu tür etik olmayan rüşvet ve kelime oyunlarından etkilenerek değil hekimlik ve çok değerli birinci basamak gereği olarak yapacağız. ‘Call center’ olarak bir ödemeye ihtiyacımız olmadığını, bu konuda yaptığınız yönetmelik değişikliğini bir hakaret kabul ettiğimizi, tüm açık yürekliliğimizle bildirmekten onur duyuyoruz!”

“MART AYINDAN BERİ YAPILAN HİZMETLERİMİZ YOK SAYILDI”
“Aile Hekimliği Ödeme Sözleşme Yönetmeliği'nde değişiklik ile öncelikle şimdiye dek aile hekimlerine pandemi sebebiyle hiç bir ücret ödenmediği itiraf edilmiştir.” diye belirtilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Bu değişiklik ile bizzat Sağlık Bakanı tarafından dile getirilmiş olan geçmişe yönelik ödeme konusunda çalışma yapıldığı bilgisinin doğru olmadığı anlaşılmıştır. Mart ayından beri aile hekimlerinin yaptığı tüm çalışmalar yok sayılmıştır. Geçmişte olduğu gibi tüm aile hekimlerine bir ödeme yapılacağı algısı oluşturulmuş ama fiili gerçek çok farklı şekilde hayata geçirilmiştir. Üst sınırı çizilmiş, izolasyondaki hastaların telefonla aranma oranı gibi anlamsızlaşan bir iş karşılığına ek ücret verileceği, bunun da mart ayı değil ağustos ayından itibaren yapılacağı anlaşılmıştır. Bizler hekimlik adına ve memleket sevdası ile yaptığımız, bundan sonra da bu anlayışla yapmaya devam edeceğimiz çalışmalarımızı ‘rüşvet’ tarzında ve şartlı olarak ağustos ayından itibaren performans gözetilerek verileceği söylenen ek ödeme adı altındaki yönetmelik değişikliklerine kurban etmeyeceğiz. Hekimlik onurumuzu bu değişiklikle getirilen şartlı ödeme içeren değişiklikleri kabul ederek zedelemeyeceğiz. Öncelikli izlemleri yapmamaya devam edeceğiz. Birliğimiz en büyük gücümüzdür!”

istahed
istanbul aile hekimligi dernegi
ek odeme
tepki
Yorum (2)
dr.mikro
MİKROBİYOLOJİ uzmanları olarak bizde rutin işlerimize ek gece gündüz PCR çalıştığımız bu dönemde PDC mağduriyetimiz yetmezmiş gibi ek ödeme katsayımızın düşürülmesini kabullenemiyoruz. KLİMUD meslek dernekleri ne yapıyorsunuz bu gün değilse ne zaman haklarımızı arayacak mağduriyetimiz için ciddi girişimlerde bulunacaksınız.
45
Cevapla
Hasan Akdemir
Hekimlerin hasta, hasta yakınları ve idareciler nezdinde velhasıl toplum genelinde onuru mu kaldı ? Her gün hakarete, küfre , saldırıya uğrayıp kimsenin umursamadığı bir hekimler bir de Taksim gece çalışanları var .
53
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir