Medimagazin logo

Aile hekimi uzmanlığında zorunlu hizmet yok

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, aile hekimlerine uzaktan eğitimle uzmanlık eğitimi imkanı ve mecburi hizmetten de muafiyet hakkı verileceği müjdesini verdi. Yeni Şafak'a konuşan Müezzinoğlu, 'Özel hastahanelere sezaryende yüzde 60'ın üzerine çıktıkları takdirde kadro vermeyeceğiz' dedi.
Kaynak: YENİ ŞAFAK
Aile hekimi uzmanlığında zorunlu hizmet yok
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık alanında yapılacak yeni düzenlemelerden bahseden Müezzinoğlu, doğum yaptırmada sezaryen oranı yüzde 60'ın üzerinde çıkan özel hastahane doktoruna kadro verilmeyeceğini dile getirdi. Aile hekimlerine de bir müjde veren Müezzinoğlu, düzenlenecek bir Kanun Hükmünde Kararname ile pratisyen aile hekimlerinin görevlerini yaparken uzaktan eğitim aracılığı ile ihtisaslarını alabileceklerini dile getirdi.

ANTİBİYOTİĞİ ÇOK YAZANA NEGATİF PERFORMANS

Ülkede antibiyotik kullanma oranlarının düşmesi için harekete geçtiklerini dile getiren Müezzinoğlu, aileleri bilgilendirme çalışmalarına başlayacaklarını açıkladı. Antibiyotiğin hastalık üst sınıra geldiğinde alınması gerektiğini ifade eden Müezzinoğlu, bireylerin antibiyotik yazan doktora 'Şart mı' diye sorarak bu bilinci oturtmaları gerektiğini söyledi. Bu kapsamda tüm reçeteleri izlediklerini belirten Müezzinoğlu, hekimlerin yazdığı reçetelerde antibiyotik oranının yüzde 50'yi geçmesi halinde kendisine, eğitim esaslı bilgilendirme yapılacağını ifade etti. Müezzinoğlu, hekimlerin fazla antibiyotik yazmaya devam etmeleri halinde, sonraki süreçlerde menfi performans uygulamayı da planladıklarını açıkladı.

MECBURİ HİZMETTEN MUAF OLACAKLAR

Müezzinoğlu, aile hekimlerinin yüzde 90'nına yakınının pratisyen olması nedeniyle bir düzenleme yaptıklarını, bu kapsamda düzenledikleri bir Kanun Hükmünde Kararname ile bu hekimlere görev yaparken uzaktan ihtisas eğitimi alma imkanı getireceklerini dile getirdi. Bu kapsamda mecburi hizmet var diye eğitime çekingen yaklaşan hekimler için de bir düzenleme yaptıklarını belirten Müezzinoğlu, 'Düzenlemeyi yakında Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunacağız, Meclis kabul ederse, bu hekimleri mecburi hizmetten de muaf tutmayı düşünüyoruz' şeklinde konuştu.

Ayda 2 defa 8 saat nöbet

Hekimlerin alacağı eğitimin bir parçasının da nöbet uygulaması olduğuna değinen Müezzinoğlu, hekimlerin esnek saatlerde hastahanelerde ayda 2 defa 8'er saat nöbet tutacaklarını kaydetti. Aile hekimlerinin hastahanede nöbet tutmasıyla ilgili olarak Müezzinoğlu, 'Zaten akşam saat 9-10'da gelen hastaların çoğunluğu poliklinik hastası. Aile hekimleri bu hastalara bakarken, acil hekimi de acillere bakacak' dedi.

Paket topluma nefes olacak

Demokratikleşme paketini de değerlendiren Bakan Müezzinoğlu, 'Toplumu ciddi düzeyde, bireysel hak ve özgürlükler anlamında nefes aldıran bir süreç. Daha iyisi mutlaka 3-5 yıl sonra olacaktır, olmalıdır da. Bu yolculuk bence sağlıklı bir yol haritasına girdi. Ama yeterli mi kısmı, bugün için yeterli. Yarın için yenilere ihtiyaç olacaktır' şeklinde konuştu.

Yüksek sezaryene kadro yok

Aynı şekilde kadın doğum doktorlarının sezaryenli doğum oranlarının takip edileceğini belirten Bakan Müezzinoğlu, sezaryen oranlarının bu yıl durağanlaştığını, ancak özel hastahanelerdeki doğumlarda oranların hala yüksek olduğunu belirterek, 'Özel hastahaneler kadro istiyor bizden. Kadrolarda, sezaryende yüzde 60'ın üzerine çıkanlara, haketse de kadro vermeyeceğiz. Yüzde 60'ın altına in kadronu al. Yüzde 50'nin altına in, ilave kadro verelim' şeklinde konuştu.

aile hekimi
mecburi hizmet
uzaktan eğitim
uzmanlık
Yorum (58)
DOKTOR
UZAKTAN EĞİTİMLE AÇIKÖĞRETİM GİBİ TIP EĞİTİMİ OLURMU TIP BİR "SANAT İŞİDİR". ANTİBİYOTİK YAZMAK KADAR HEKİMİ DERDİYLE DE İLGİLENİLSE DAHA İYİ OLUR.. SONUÇTA HEKİMDE OY KULLANIYOR DEĞİL Mİ?? DEMOKRATİK BİR ÜLKEDE HALA "ZORUNLU YANİ MECBURİ HİZMET" VAR 4 YIL MECBURİ HİZMET USTUNE ASKERLİK YAPANLAR OLDUĞU GİBİ TORPİLLİ OLUPDA HİÇ BİRİ YAPMAYIP DOC VS PROF VB OLANLAR VAR. ŞİMDİ DEMOKRASİDE "EŞİTLİK" OLMALI DEĞİL Mİ İSLAMİYETTE ADALET VE EŞİTLİK OLMALI DEĞİL Mİ ? BİZ DE NERED ALLAH AŞKINA..... SAYGILARIMLA....
0
Cevapla
bg
1- mahkemeden geri döner. dönmesi lazım. Muafiyetse herkese muafiyet 2- Hem diyorsin ki; acil olmayan polklinik hastasına bakacak.O zaman niye nöbet tutturuyorsun. SAdece acil hastalar için nöbet tutulur.POlklinik hastasına polkliniğe git denir. Niye bunlara polkliniğe gitmesini öğretecez demiyorsun.
0
Cevapla
Mustafa Murt
Müjdeli haberi olumlu yorumlamak mümkün değil. Diğer branş uzmanlarına haksızlık, uzaktan eğitimle uzmanlık olur mu? Yasaya uygun dediniz en azından eşitlik ilkesine uyun onları da "şark" hizmetine gönderin. Uzaktan eğitimin hiçbir işe yaramayacağı da ortada. Türkiye çapında uzaktan eğitime hiç kayıt yaptırmamış 2200 aile hekimi var, eğitim sonrası yapılacak sınav sınava girecek kişilerin elinde olan 1000 sorudan seçilen 100 soruyla yapılacak. Sınavı geçemeyen kişilerin(pratikte mümkün değil)akıbeti belli değil, tekrar sınava mı girecek, sözlemesi fesh mi edilecek? hiçbir şey net değil. Net olan tek şey artık "uzman" olacakları.
0
Cevapla
Ahmet Bozdoğan
Antibiyotik konusunda yine hekimler hedef gösterilmiş.Önce halkı eğitin.Zorla ilaç yazdırmaya çalışmasınlar,tartışmayalım.
0
Cevapla
sb
tıp fakultelerinide uzaktan eğitim şeklinde düzenleyin, tüm lise mezunlarını uzaktan eğitimle tıp fak mezunu yapın. isteyen istediği ilacı yazsın, istediği kadar rapor alsın,istediği tetkıkı istesin.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir