Medimagazin logo

Adli Tıp'ı denetlenebilir hale getireceğiz

Cinayet ve cinsel istismar gibi olaylarda yaşanan problemler sebebiyle ağır eleştirilere uğrayan Adli Tıp Kurumu, baştan sona yeniden yapılandırılıyor.
Kaynak: ZAMAN
Adli Tıp'ı denetlenebilir hale getireceğiz
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 

Kurum Başkanı Doç. Dr. Haluk İnce, izlenebilir, denetlenebilir ve dünya standartlarını yakalamış bir Adli Tıp hedefine çok yaklaştıklarını söyledi. Kendilerine yönelik eleştirileri haksız bulan İnce, kurumun kimyasının bozulmadığını, aksine genetik kodlarını geliştirerek sağlamlaştırdıklarını vurguladı.
 
Birinci Adli Toksikoloji Günleri kapsamında düzenlenen toplantıda konuşan Haluk İnce, iki yılı dolduran başkanlık süresince gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında bilgi verdi. İnce, Adli Tıp Kurumu'nun tüm birimlerini uluslararası akreditasyona dahil etmeyi planlıyor. İlk aşamada kimya ve biyoloji ihtisas daireleri uluslararası akreditasyon sisteminin parçası oldu. Başkan İnce, "Adli Tıp'ı takip eden değil, takip edilen bir kurum haline getireceğiz." değerlendirmesini yaptı. Eleştirilerin hedefi olan Kimya İhtisas Dairesi'nin adeta genetiğini değiştirdiklerini ifade ederken, "Tüm çalışanların nasıl fedakarca hizmet ettiğini bizzat görüyorum. Bu haberler bizi yaralıyor. Fakat çalışmaya devam edeceğiz." diye konuştu.
 
İki yıl önce göreve geldiğinde yaptığı konuşmada, "Denetlenebilir, izlenebilir olmak zorundayız. Her yaptığımız işi açıklayabilmeliyiz. Çalışmalarımız kanaate değil bilimsel verilere dayanmalı." dediğini hatırlatan Haluk İnce, iki sene içinde çok büyük mesafe aldıklarını kaydetti. Adli Tıp Kurumu'nu takip eden değil, takip edilen bir kurum haline getireceklerini anlatan Haluk İnce, "Çalışmaların Türkiye'de doğru olması artık bir anlam ifade etmiyor. Önemli olan, dünyadaki tüm laboratuvarların da aynı sonuçları vermesi." şeklinde konuştu.
 
Kurumun kimya ve biyoloji ihtisas daireleri uluslararası akreditasyon sistemine dahil oldu. Yönetim bunu bölgelerdeki grup başkanlıkları dahil olmak üzere tüm birimlere yaymayı hedefliyor. Kurum için gerekli her türlü cihazın da alınacağını anlatan İnce, bu konuda ciddi çalışmalarının bulunduğunu bildirdi. Haluk İnce, bölgeler de dahil olmak üzere tüm çalışanlarını eğitim amacıyla yurtdışına göndermeyi planlıyor. Ayrıca üniversite öğrencilerine yüksek lisans ve doktora derslerinin Adli Tıp Kurumu'nda verilmesi gündemde. Öte yandan devlet arşivlerinde çıkan yeni belgelerle Adli Tıp Kurumu'nun kuruluş tarihinin 1923 değil 1913 olduğu ortaya çıktı. Bu çerçevede kurum 2013 yılında 100. yaş gününü kutlayacak
adli
tıp'ı
denetlenebilir
hale
getireceğiz
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir