Medimagazin logo

Adli tıpçıların beyin skandalı!

Norveç'te adli tıp doktorlarının son 30 yılda ölen 700 çocuğun beynini, ailelerinden izinsiz aldıkları ortaya çıktı.
Kaynak: VATAN
Adli tıpçıların beyin skandalı!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Ülkenin yüksek tirajlı VG gazetesindeki habere göre, adli tıp doktorları, inceleme yapmak için 0-3 yaş arasındaki çocukların organlarını ailelerinden izinsiz aldılar.

Olayın ortaya çıkması üzerine gazeteye açıklamada bulunan adli tıp doktorları “ailelerin izinlerini isteseydik, onlar için üzücü ve yıpratıcı olurdu" diyerek kendilerini savunmaya çalıştılar.

VG gazetesinin olayı ortaya çıkarmak için 2 ay boyunca adli tıpla ilgili raporlar üzerinde araştırma yaptığı bildirildi. Çocukların organlarını alarak inceleme yapan grubun lideri Prof. Torleiv Ole Rognum VG gazetesine yaptığı açıklamada "şayet çocuğunu kaybeden ailelerin ağlamalarını duysaydınız bizi iyi anlardınız. Projeye başladığımız zaman günde üç çocuk üzerinde inceleme yapıyorduk. Ben zamanımı ve gücümü çocukların neden öldüklerini araştırmakla geçirdim" dedi.

Rognum, projenin 1984 yılında ülkede çocuk ölümlerinin artması üzerine başladıklarını söyledi. Norveç Halk Sağlı Enstitüsü Başkanı Börn Magne Eggen 30 yıldır devam eden proje çerçevesinde çocukların organlarını alarak üzerinde inceleme yapmak için ailelerden izin alınmadığını doğrulayarak “organı alınan çocuklar beklenmeyen anda ölen çocuklar" dedi. Konuyla ilgili soruşturma başlatılması istendi.
 

adli
tıpçıların
beyin
skandalı!
Yorum (1)
port
türkiyede yapılsa karşı çıkarım.çünkü türkiyede araştırmalar üfürükten işler için akademik ünvan için yapılır.ama bahse konu olan ülkede çocukların ölümlerini önleyecek bir aşı vs için yapıldığına adım gibi eminim.zaten 30 senedir süren bir çalışma türkiyede zaten olmaz.en uzun çalışma ne kadar sürmüş bi araştırın makalım.açın pubmedi tarayın.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir