Medimagazin logo

Acildeki yoğunluk 'Triaj'la aşılacak

Acil servislere yoğunluk önlemi geliyor.
Kaynak: TRT
Acildeki yoğunluk 'Triaj'la aşılacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Acillerdeki yoğunluğun gereksiz ve muayene katılım payından kurtulma amaçlı kullanılmasından rahatsız olan Sosyal Güvenlik Kurumu, triaj uygulamasına geçme kararı aldı.

Buna göre acil servislerde hekimler 'asıl acil hastaları' belirleyecek.

İlk muayenenin ardından acil olmadığı tespit edilen hastalar rahatsızlığına göre ilgili polikliniklere yönlendirilecek.

Böylece durumu acil olmayan hastalar muayene katılım payı da ödemiş olacak.

acildeki
yoğunluk
'triaj'la
aşılacak
Yorum (26)
volkan
acilde görevli deneyimli pratisyen hekimlerin çoğu aile hekimliğine geçmişken, acilde çalışan hekimlerin sayısı yetersizken, hekime uygulanan şiddet tırmanışa geçmişken(alınan güvenlik önlemleri yetersizken ) triaj uygulaması nasıl yapılacak çooooook merak ediyorum...Ayrıca İLK MUAYENE kriterlerini doktor mu sgk yetkilileri mi belirleyecek?
0
Cevapla
hüseyin kanalıcı
HEKİMLER ÜZERİNDEN YAPILACAK HER TÜRLÜ TASARRUF TEDBİRİNE KARŞI OLUNMALIDIR. HASTAYI ACİLDE DEĞERLENDİREN HEKİM PERFORMANSA DAYALI SİSTEMDE KAYIT YAPMADAN NASIL VE NEDEN HASTAYI BAŞKA POLİKLİNİĞE YÖNLENDİRSİN. HASTADA OLABİLECEK HERHANGİ BİR ADLİVEYA TIBBİ SORUMLULUĞU NASIL ÜSTÜNE ALSIN. MASA BAŞINDA BU TARZ YORUMLARI YAPMAK KADAR SAÇMA BİR YAKLAŞIM OLAMAZ. HASTALARI SGK İSTERSE TANILARINA GÖRE DEĞERLENDİRİP TASARRUFUNU YAPMALIDIR.
0
Cevapla
DRCUM
HASTA DOKTORA İTİRAZ EDİP BEN ACİL HASTAYIM DERSE, BAKANLIK BİZİ SAVUNMAZ. HASTA İLE DOKTOR KARŞI KARŞIYA GELİR. BU YÜZDEN DOKTORDA HASYAYI ACİL OLSUN OLMASIN ACİL HASTA OLARAK KABUL EDER.
0
Cevapla
dr dobra
Hasta "ACİL değilsin" diyen Doktora Tekme Tokat girişti...şeklinde haberler bizi bekliyor demekki...
0
Cevapla
huseyin baykal
acil servisteki hasta yığılması bu şekilde çözülemez.Acile gelen hastanın başka yere yollanmasının riskini kimse alamaz.Bence çözüm şu şekilde olabilir: 1- Olacak iş değil ama idare sonuna kadar hekimin arkasında olmalıdır.Problem çıkaran hasta yakınlarına hekimlerin gerekeni yaptığını söylemeli 2-Acil servislerde asla reçete yazılmamalı- yazılamamalı 3-Acile gelen hasta muayene edilmeli.Hakikaten acil bir problemi var ise ilgili bölüme yönlendirilmeli 4-Aksi durumda ,hastanın ön tanısına göre sadece semptomatik tedavi uygulanmalı: mesela analjezik enjekte edilmeli ve hastaya ilgili polikliniğe mesai saatleri içinde başvurması önerilmeli.Sevk yapılmamalı, sevk yapıldığında bizim insanımız kendine ayrıcalık yapılmasını talep eder.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir