Medimagazin logo

Acil’de yoğunluk muayeneden

İstanbul’da hastanelerin acil servisleri, gündüz randevu alamayan hastalarla dolup taşıyor. Gece vakti polikliniğe dönüşen acil serviste anlık müdahale gereken hastalar mağdur oluyor. Haseki'de konuştuğumuz Ahmet Tolunay (47), gündüz iş nedeniyle iğnesini vurduramadığını ve acilin yolunu tuttuğunu söyledi.
Kaynak: Yeni Şafak
Acil’de yoğunluk muayeneden
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık sisteminin can damarı olan acil servisler, İstanbul’da adeta poliklinik hizmeti veriyor. Randevu alamayan vatandaşların gece vakti acil servislere akın etmesi yoğunluğa yol açıyor. Yeni Şafak ekibi, önceki gece Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Bahçelievler Devlet Hastanesi ve Eyüp Devlet Hastanesi’nin acil servislerinde bir gece geçirdi.

YOĞUNLUK YAŞANIYOR

Özellikle hafta içi iş yoğunluğu nedeniyle doktora gidemeyen veya randevu alamayan vatandaşların, muayene olabilmek için acil servislere başvurması hasta sayısında patlama yaşandığı görüldü. Havaların soğuk olması nedeniyle gribal enfeksiyona yakalanan çocuklar da acillerin yollarını tuttu.

İĞNE İÇİN GELMİŞ

Saat 19.00’da yaklaşık 60 hastanın sıra beklediği Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde numaratörler 270’leri gösteriyordu. Barkod aldıktan sonra beklemeye başlayan hastalara sırasıyla müdahale edildi. Acilde karşılaştığımız 47 yaşındaki Ahmet Tolunay, bel ağrısı şikayetiyle başvurduğunu belirterek, “Gündüz iş yoğunluğum nedeniyle hastaneye iğne vurdurmaya gidemiyorum. Ben de iş çıkışı acile geliyorum” dedi.

BEZMİALEM’E ÖVGÜ

İkinci adresimiz olan Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne bağlı acil servis biriminde, hastalar en organize şekilde tedavi edildi. Kapıdan girişte hastaları üç yönlendirme elemanı karşıladı. Acil servise ulaştığımızda saatler 20.00”yi geçiyordu. Hasta sayısı 500’leri aşarken, ortalama her 10 dakikada bir hasta muayene edildi. Yabancı doktorların da çalıştığı servis, temizliği ve güler yüzlü çalışanlarıyla bizden tam not aldı.

ÇARE ARIYORUZ

Bir başka durağımız olan Bahçelievler Devlet Hastanesi’ne saat 00.51 sularında ulaştığımızda, gribal enfeksiyon şikayetiyle başvuran çocuk sayısı 143’tü. Aile hekimliği biriminin tam anlamıyla çalışmadığından yakınan vatandaşlar, çocuklarını acile getirmek zorunda kaldıklarını anlattı. 5 yaşındaki Nur Özaslan’ın annesi Sinem Özaslan, “Aile hekiminin mesaisi saat 17’de bitiyor. O vakitten sonra da kimseyi bulamıyorsunuz. Mecburen acil servislere gelerek derdimize çare arıyoruz” şeklinde konuştu.

ÜCRETSİZ HİZMET

Son durağımız olan Eyüp Devlet Hastanesi’nde karşılaştığımız bir vatandaş ise yürüme güçlüğü çektiği için geldiğini anlattı. Acil servislerde ücretsiz hizmetten memnun olduğunu belirten bir başka vatandaş ise “Eşim birkaç gündür ciddi nefes darlığı çekiyor Randevu bulamayınca geldik" dedi.

acil
yoğunluk
Yorum (4)
Uzman doktor
Vatandaş durumu ne güzel anlatmış, aile hekimliği yetmiyor diye! Çoğu zaman gündüz için de durum geçerli. Acilde çocuktan anlamayan cildiye uzmanı, erişkinden anlamayan çocuk uzmanı durmasının anlamı yok. 1.BASAMAK AKTİF KULLANILMALI (GECE_GÜNDÜZ). Acile parasız diye, gündüz gelemiyorum diye gelen AMA ACİL OLMAYAN vatandaştan da normalde alınan ücretin en az 5 katı alınmalı ki acili boşuna meşgul etmesin. Para alınırsa emin olun aciller %80 azalır.
18
Cevapla
mehmet deniz
sebep çok basit. Acil servis doktorlarına baktıgı hasta kadar ucret verince, dr da mecburan her hastaya 10gun sonrakı nöbetimde bir daha gel, bana gel diyor
0
Cevapla
ismail yetenek
Eğer Acile gelen hasta %80 azalsın,acilde çalıştıracak 1 tane dr bulamazsınız..Çünkü çıplak maaş çok düşük .....
6
Cevapla
Doktor
İsmail ve Mehmet bey, hepimiz baktığımız hasta sayısına göre sabiti geçersek para alıyoruz ve hepimizin çıplak maaşı çok düşük. Acilde pratisyen hekim varsa zaten sözleşmeli olduklarından Ankara'da da çalışsalar bizden çok daha yüksek maaş alıyorlar(aile Hekimi maaşından dolayı),ama uzman varsa branşınız dışı risk almak hele de sigortanız karşılamıyorken her iki taraf için de sıkıntı. Bu sıkıntıyı düşünmeyip puan peşine düşenler yüzünden zaten bu haldeyiz.Aciller acil durumda, acil veya genel deneyimli hekimce kullanılmadıkça ülkemizdeki gibi sıkıntı olmaktan ileri gitmeyecektir. Bkz. ABD ge
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir