Medimagazin logo

Acil uzmanı yeterli değil

Gaziantep İl Sağlık Müdürü ve Acil İlk Yardım Uzmanı Dr. Yemliha Aksoy, hastanelerinin acil servislerinin her türlü vakaya müdahale edilebilecek düzeye kavuşturduklarını belirterek, ''112 acil sağlık ekipleri, hastaya ilk müdahale kapsamında solunum ve damar yolunu açmayıp hastayı direk hastaneye götürmeleri halinde büyük bir vebal altına girmiş olurlar'' dedi.
Acil uzmanı yeterli değil
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

GAZİANTEP-112 Acil Sağlık çalışanları ile çeşitli devlet hastanelerinin acil servislerinde çalışan doktor, hemşire ve sağlık teknisyenlerinin de katıldığı ''Kardiyolpulmoner Resusitasyon'' hizmet içi eğitim seminerinde konuşan Dr. Aksoy, acil tıp uzmanlarının sayısının yetersiz olduğunu, bu sayının yeterli olması halinde ülke genelinde olduğu gibi Gaziantep'te de tüm acil yardım hekimlerinin acil tıp uzmanlarından oluşturacaklarını söyledi.


     Vatandaşlara daha kaliteli bir sağlık hizmeti vermenin çabası içerisinde bulunduklarını vurgulayan Aksoy, Türkiye'de acil sağlık hizmetlerinin Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen ''Sağlıkta Dönüşüm Projesi'' kapsamında daha kaliteli hale getirildiğini, bu kapsamda 112 acil yardım servislerinin verimliğinin arttığına dikkati çekti.


     Türkiye'de acil ve ilk yardım birimlerinde geçmiş yıllarda önem verilmediğine işaret eden Dr. Aksoy, ancak son bir kaç yıldır acil ve ilk yardım alanlarına ciddi yatırımlar yapıldığını, Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen ''Sağlıkta Dönüşüm Projesi'' kapsamında Acil Tıp Uzmanlarının sayısını artırılmasına çalışıldığını, bu sayının artmasıyla acil sağlık hizmetlerinin ciddi bir kaliteye kavuşacağını belirtti.


     Devlet Hastanelerinin acil servisleri ile 112 ekiplerinde görev alan hekimlerin büyük bölümünün pratisyen hekimlerden oluştuğuna dikkati çeken Aksoy, şunları kaydetti:


     ''Bu arkadaşlarımızın bazıları acil yardım eğitim almış, bir kısmı da almaya devam ediyor. Aynı şekilde bu birimlerde görev yapan hemşire ve diğer sağlık çalışları da bu eğitimlerden geçiriliyor. 112 acil yardım ekipleri, hastaya ilk müdahale kapsamında solunum ve damar yolunu açmayıp direk hastaneye götürmeleri halinde büyük bir vebal altına girmiş olurlar. Çünkü, kalp veya karaciğer yetmezliği gibi önemli bir vakalara bir kaç dakika içerisinde müdahale edilmesi gerekiyor, bu süre zarfından müdahale edilmezse hastanın ölme riski çok yüksek.''


     Devlet hastanelerinin acil servislerini her türlü vakaya müdahale edilebilecek düzeye kavuşturduklarını vurgulayan Dr. Aksoy, ''Devlet hastanelerinin acil servisleri ile 112 acil yardım ekiplerinin, gerek tıbbi cihaz yönünden gerekse personel yönünden her türlü müdahale yapmayı yeterli hale getirmiş bulunuyoruz. 112 ekipleri kentin en uzak bir adresine 2-3 dakikada ulaşabiliyor. Bu büyük bir başarıdır. Sağlık çalışanları olarak amaçlarının vatandaşlara en kaliteli sağlık hizmeti sunmak'' diye konuştu.


     Son günlerde bazı acil servislerde görevli hekimlere, hasta yakınları tarafından saldırılar olduğuna dikkati çeken Dr. Aksoy, hasta yakınlarının sağlık çalışanlara daha saygılı ve daha duyarlı olmalarını istediklerini, can güvenliği olmadığına inanan bir sağlık çalışanın yeterli ve kaliteli bir sağlık hizmeti veremeyeceğini herkesin bilmesi gerektiğini söyledi. Aksoy, polisiye önlemlerin alınması konusunda emniyet yetkilileriyle gerekli temasları sürdürdüklerini de sözlerine ekledi.


     Toplantıya, çeşitli devlet hastanelerinin başhekimleri, başhekim yardımcıları, hastane müdürleri ile yaklaşık 200 sağlık personeli katıldı.

acil
uzmanı
yeterli
değil
Yorum (3)
SERDAR D
sağlıkta dönüşüm kapsamında aile hekimliği uygulamasını başlatmak için acilde yılllarca tecrübe kazanmış pratisyen meslektaşlarımızı apar topar aile hekimi yapıp acil nöbetlerini de konuyla alakasız uzmanlara yazdıklarını ve 'laf olsun torba dolsun nöbeti'tutturdukları gerçeğini de görseydi şu yöneticiler...
0
Cevapla
DR.NO
acil uzmanı sağlık müdürü acil uzmanı başhekim yardımcısı acil uzmanı yrd.doç olursa acil servise yani kendi kliniklerine sahip çıkmazlarsa acili dermatologlara kbbcilere bırakırlarsa tabi sayı yetmez.lütfen iğneyi kendimize batıralım...
0
Cevapla
mçs
sağlıkta yapılanların 2 açıklaması olabilir planlı ve programlı bir hareket halinde yeni bir sistem getirmek için zemin hazırlama hareketi olabilir yada yapılanların sonu hesaplanmadan sadece oy almak icin yapılan seyler her halikarda sadece su an insanların gözü boyanıyor...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir