Medimagazin logo

Acil serviste sözlü şiddete hapis

Antalya'nın Kumluca ilçesinde devlet hastanesinin acil servisinde görevli doktor ve sağlık memuru hasta yakınlarının sözlü şiddetine maruz kaldıktan sonra olayı yargıya intikal ettirdi.
 Acil serviste sözlü şiddete hapis
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Antalya'nın Kumluca ilçesinde devlet hastanesinin acil servisinde görevli doktor ve sağlık memuru hasta yakınlarının sözlü şiddetine maruz kaldıktan sonra olayı yargıya intikal ettirdi. Kumluca Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame ile kamu davası açıldı. Yargılama sonucu 2 kişi 10 bin 500'er lira adli para cezasına 1 kişide daha önce işlediği suç nedeniyle hapis cezası aldı.

Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında sağlık çalışanları güvenli ortamlarda ve yüksek motivasyonla çalışmasının gerçekleştirilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı ‘Hasta ve Çalışan Güvenliğinin Sağlanması Yönetmeliği’ yayımladı. Yönetmelik çerçevesinde, tüm sağlık kurumlarında, hasta ve çalışan güvenliğini sağlamak için hastane ile ağız ve diş sağlığı merkezlerinde bir başhekim yardımcısının doğrudan takip edeceği “Çalışan Hakları ve Güvenliği Birimleri” kuruldu. Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nin doğrudan takibine bağlanan birimin sayesinde Kumluca Devlet Hastanesi Acil servisinde nöbetçi uzman hekim ve sağlık memuruna görevi başındayken sözlü şiddet uygulayan kişiler cezalandırıldı.

Konuyla ilgili Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nden yapılan açıklamaya göre; 15 Ocak 2011 tarihinde Kumluca Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde çalışan nöbetçi Uzman Hekim Ayşegül Alkan ve Sağlık memuru Ayhan Şahin görev başındayken alkollü bir hasta H.K.’nın ve yakınları K.K. ve T.F.’nın sözlü şiddetine maruz kaldı. Olay sonrası nöbetçi uzman hekim Alkan ve sağlık memuru Şahin, konuyu yargıya intikal ettirdi. Kumluca Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame sonucunda sanıklar hakkında kamu davası açıldı. Kumluca Sulh Ceza Mahkemesi tarafından yapılan yargılama 5 Eylül 2012 tarihinde sonuçlandı. Türk Ceza Kanunu’nun çeşitli maddelerinden suçlu bulunan sanıklardan H.K ve K.K’ye hapis cezası verildi. Söz konusu cezalar, her biri için ayrı ayrı olmak üzere 10 bin 500 TL adli para cezasına çevrildi. Ayrıca ilgili kişiler hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve 5 yıl süreyle denetim süresine tabi tutulmasına karar verildi.

Sanık T.F hakkında ise daha önceki yargılamalarında almış olduğu hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı sonucunda 1 yıl 5 ay hapis cezası verildi.

acil
serviste
sözlü
şiddete
hapis
Yorum (2)
daha önce bende maruz kaldım
Bu olaydaki mağdure doktor hanım şu anda baş hekimdir.Mağdur sağlık memuru arkadaşımda hem şöför,hem sağlık memuru,hem hasta taşıyıcıdır.Şova gerek yok .Sadece sağlık personeli onurlu yaşam ve saygınlıkla karnını doyurmak istiyor.
0
Cevapla
Koray Canıtez
Sağlık personellerinin kendilerine yapılan bu tip saldırılar karşısında susmayı tercih etmeyip, haklarını aramaları sevindirici bir haber. Hakarete maruz kalıp, bunca yıl emek verdikleri mesleklerinin arkasında durmayı şov olarak nitelendirmek bir sağlık çalışanına yakışmıyor. Umarım hakimlerin verdiği bu ceza son ceza olur. Sağlık personeline yapılan saldırılar son bulur.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir