Medimagazin logo

Acil serviste el feneriyle müdahale ettiler

İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi’nde tadilat sırasında elektrik kesilince kalp krizi nedeniyle getirildiği hastanede gözlem altında tutulan bir hastaya çaresiz kalan doktorlar el feneri ve cep telefonu ışığından yararlanarak müdahale etti. Bir hasta yakını da bu anı cep telefonuyla görüntüledi. Hastanenin yöneticisi Serdar Bayrak ise, acil serviste tadilat sebebiyle elektrik kesintisi yaşanmadığını belirterek, "6 saniye içinde jeneratör devreye girmektedir" dedi.
Kaynak: hurriyet.com.tr
Acil serviste el feneriyle müdahale ettiler
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi’nde, yeni bakım birimlerinin yapımı ve tadilatı için yaklaşık iki hafta önce çalışma başlatıldı. Tadilat çalışmaları sürerken, acil serviste hastalara hizmet verilmesine devam edildi. Geçen 5 Şubat’ta, acil serviste, tadilat sebebiyle elektriklerin kesilmesi üzerine zor anlar yaşandı. Yaklaşık yarım saat boyunca acil servis yoğun bakım birimi karanlıkta kaldı. Jenaratör de devreye girmeyince birim karanlığa büründü. Acil serviste görevli doktorlar, hastalara cep telefonu ve el fenerleri ışığıyla müdahale etmeye çalıştı. Kalp krizi nedeniyle hastanenin acil servisinde gözlem altında tutulan bir hastaya da müdahale yine cep telefonu ışığı ve el feneri ile gerçekleştirildi. Yaşananları bir hasta yakını cep telefonuyla görüntüledi.

6 SANİYEDE JENERATÖR GİRECEK DEDİ GİRMEDİ
Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastane Yöneticisi Serdar Bayrak ise, acil serviste tadilat sebebiyle elektrik kesintisi yaşanmadığını iddia etti. Acil servis kalitesini artırmak için çalıştıklarını ifade eden Bayrak, "Sağlık hizmetleri yaparken gereken tüm önlemeleri alıyoruz. Acil servisimizde tadilat olduğu doğrudur.
 
Ama biz hastalara herhangi bir zarar gelmemesi için tüm önlemleri aldık. Sağlık hizmetlerini en doğru şekilde vatandaşlarımıza ulaştırmaya çalışıyoruz. Bizim için en temel konu insan sağlığıdır. Acil servisimizde elektrik kesintisi yaşanması gibi bir durum söz konusu olamaz. 6 saniye içinde jeneratör devreye girmektedir. Tüm İzmir’de dahi elektrik kesilse hastanemizde elektrik kesilmez. Biz acil servimizi istesek tadilat sebebiyle kapatabilirdik. Ama vatandaşı mağdur etmemek amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çalışmalarıda sürdürürken tüm önlemleri alıyoruz. En küçük bir problem olmasın diye ince eleyip sık dokuyoruz. Sağlık en önemli konu olduğu için hata olmaması için en iyi şekilde hizmet vermeye çalışıyoruz" dedi.


Hasta yakınlarının şikayetleri doğrultusunda kendilerinin de konuyla ilgilendiklerini belirten Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şubesi Başkanı Veli Atanur da tadilat çalışmasının tarihinin belli olmasına rağmen gerekli önlemlerin alınmadığını öne sürdü. Acil serviste tadilat nedeniyle hijyenik olmayan bir ortamda hizmet verildiğini, ayrıca teknik eksiklikler bulunduğunu savundu. Tadilatın sürdüğü hastanede bu şartlar nedeniyle sağlık çalışanları ile hasta yakınları arasındaki tartışmaların da arttığını öğrendiklerini belirtti.

acil
serviste
el
feneriyle
müdahale
ettiler
Yorum (5)
A.K.
İyiki niye elektrik gitti diye dr'ları dövmemişler.
0
Cevapla
ercan durmaz
çok basit gibi görünen ama çok ciddi bir sıkıntı,tabii kimin umrunda ölen ölür kalan kalır burası Türkiye
0
Cevapla
mehmet çağlar
şampiyonlar ligi maçlarında bile elektrik kesiliyor olay olmuyor yeter artık sağlık camiasının yakasından düşün artık
0
Cevapla
nizamülmülk
Aslında yorum yazmaya gerek yok.Her şey ortada.Sözün bittiği yer.Aman gelirimiz düşmesin diye inşaat sırasında bile acili kapatmazsan,hasta-hekim-çalışan sağlığını hiçe sayarsan, hırs yaparsan olacağı budur. Ha bu arada sayan oldu mu 6 saniyede jeneratörler çalışmış-mış, ben sayamadım da?
0
Cevapla
doktor
eski sağlık bakanımız 2015de hastanelerde araçları valeler kapıdan alıp park edecek demişti, şunun şurasında 2 yıl kaldı herşey düzelecek sabredin. ayrıca bu olayın devamında ambulans helikopter hatta uçak helikopter gelip hastayı süper hızlı biçimde götürüyor herhalde, büyüklerimiz meydanlarda böyle örnekler veriyorlarda oradan biliyorum.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir