Medimagazin logo

Acil servislere en çok başvuran ülkeyiz

Aydın Tabip Odası Başkanı Eralp Atay, sağlıkta dönüşüm programının hayata geçirilmesinden itibaren muayene sayısının artığını bildirdi.
Acil servislere en çok başvuran ülkeyiz
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

AYDIN-Atay, yazılı açıklamasında, acil servilere müracaat oranının ülkemizde 2009 yılında, 2003'teki rakamın yaklaşık üç katına ulaştığını belirterek, şunları kaydetti:

"Neden başvuru artmıştır? Gerçekten ülkemizde bu sürede bu kadar acil vaka mı oluşmuştur yoksa altta yatan başka bir neden mi vardır?  Sağlık hizmetlerine erişimin kolaylaştığı ve dolayısıyla arttığı durumda, kişiler sağlık problemleri acilleşmeden sağlık kurumlarına ulaşabildiğinden dolayı acil servislere başvuru oranlarının düşmesi beklenmektedir. Türkiye'de acil servise başvuru sayısının da hızla arttığı görülmektedir ve şu an itibariyle acillere en fazla başvuran ülkeyiz. Ayrıca acil servise başvuruların toplam başvurular içerisindeki payı yüzde 27'dir. Bu oran diğer OECD ve Avrupa ülkelerine göre oldukça yüksek bir orandır. Bu ülkelerdeki oran yüzde 5-8 arasındadır."

acil
servislere
en
çok
başvuran
ülkeyiz
Yorum (4)
umutsuzdoktor
avrupa avrupa ,gelişmiş ülkeler deyip tutturuyorlar ama...oralarda her canı sıkılan ben hasta oldum deyip acillere bedavadan muayene olabiliyor mu...ülkemizde acil olduğunu söyleyen ama gerçek acil olmayan hastalardan normal poliklinik ücreti yada iki katı ücret alınsa bu tip hastaların acile müracaatları yine aynı şekilde artarmıydı acaba....gerçek acil dışı hastalardan alınan bu ücret de acil nöbet ekibine belli bir standarda göre dağıtılırsa çözümün bir parçası olmaz mı .. diğer yandan hasta menuniyetinin sürmesini bahane eden yetkililerden de bu tip bir uygulamayı beklemek de hayalcilik olur herhalde.eğer tersi olusa acillerde ne nöbet sıkıntısı kalır ne de başka kurumlardan acil nöbeti için doktor takviyesine...
0
Cevapla
adil
3-4 tl lik muayene katkı ücreti şart. kırmızı yeşil dahil. veremeyecek kadar fakir olan var mı?
0
Cevapla
Arhan bir
Acil hekimlere performanstan döner verirsen bir de acile her başvurana bakılacak dersen %27 az bile %50-60 başvuru olursa şaşırmayın.zaten acil olan başvuracak acile, neden performans koyarsın !! acil olmayanlar repeteler ile artırsın performansı diye mi? Ortalamadan döner verilmeli.halk eğitilmeli ilkokuldan itibaren bu bilinç verilmeli.acili yeşil alan yapsan da Dr hasta karşıkarşıya geliyor.acile acil müdahale lazım..
0
Cevapla
volkan
adil (hem.) arkadaşım hiç unutmam askerdeyiz ocak ayı paltoyla bile üşüyoruz....Üzerinde incecik bir kazakla elleri cebinde hiçbir şeyi olmadan otostopla askere gelen, günde üç öğün yemeği askerde gören çok insanla tanıştım. Cezaevinde çalışırken hiç parası olmadığı için cezaevi yönetiminin verdiği çayın dibinde kalan tortuyu gazete kağıdına sarıp sigara niyetine içeni de gördüm.......Bu yüzden diyorum ki o 3-4 tl dediğin parayı veremeyecek çok insan var bu memlekette!!!!!
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir