Medimagazin logo

Acil servise başvuru patladı, önlem geliyor

Bazı özel hastane ve polikliniklerde 'acillik' hasta sayısı normal hasta sayısını 3-4'e katlayınca harekete geçildi.
Kaynak: RADİKAL - HACER BOYACIOĞLU
Acil servise başvuru patladı, önlem geliyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Acil servisler hastalar için yine ücretsiz olacak, ancak özel hastanelerin acil hastalar için devletten aldığı ücretler yeniden düzenlenecek.


Acil servislerdeki yığılmayı uzun süredir takip eden sağlık yönetimi, acil servislere 'acil müdahale'ye hazırlanıyor.

Acil servislerde hiçbir fark ücreti alınmaması, özellikle bazı özel hastane ve poliklinikleri bu alana yöneltiyor. Özellikle küçük bazı sağlık merkezlerinde normal hasta girişinin 4-5 katı acil hasta girişi var. Bu duruma karşı yeni bir düzenleme üzerine yoğunlaşan yetkililer, acil servislere kademelendirme üzerinden ödeme yapılabileceğini belirtiyor.


Buna göre, hastane ve polikliniklerdeki acil servisler; donanımları, doktor sayıları ve diğer kriterlerine göre sınıflandırılacak ve bu sınıflandırma üzerinden bazı acil servislere daha düşük ödeme yapılması gündeme gelecek.

'Vatandaş etkilenmez'
Böylece hastane ve polikliniklerin hastayı acile sevk ederken daha dikkatli davranacağını savunan yetkililer, "Yeni uygulamayla vatandaşa yansıyan ek bir maliyet olmayacak. Aciller eskiden olduğu gibi ücretsiz olacak" dedi.

Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlügü'nün 2006-2010 harcama denetimlerine göre, 2006-2010 arası 5 yıllık dönemde devlette tedavi, yeşil kart, ihale, personel, gelir ve diğer kalemlerde toplam 1 milyar 192 milyon 447 bin 12 liralık görev zararı bulundu. Söz konusu zararın yüzde 83.5'inin sağlık hizmetleri kanalıyla oluştuğu belirlendi,
 

acil
servise
başvuru
patladı
önlem
geliyor
Yorum (10)
Uzm
Su fazla geliyorsa çeşmeyi kapatmak gerekir. Havuzu ister büyüt ister küçült değişmez. Hastaya yaptırım yerine hastaneye yaptırım? ne işe yarayacak. Hastane belki şunu yapabilir: Acillere artık para ödenmiyor deyip hastayı dövebilir veya kovabilir.
0
Cevapla
P.F
Acillerde hasta artışının sebebi devlet hastanelerinde vatandaştan ücret alınmamasıdır. Hasta ilaç yazdırmak için ve acil olmayan bir çok sağlık probleminden dolayı acile başvuruyor. Yani diğer polikliniklerin hastayı acile yönlendirmesi diye bir şey söz konusu değil. Özel hastanelerde durum değişik olabilir. Fakat devlet hastanelerinde durum böyledir. O nedenle bu yuğunluğu azaltmak için başka çareler düşünmek gerek.
0
Cevapla
dr.
Acil servislerde perfonmansı kaldırıp, vatandaşa 5 TL ücretli yapıldığı zaman , acillerdeki yoğunluk %40 azalacaktır. doktorlarımız gerçek acil hastasıyla meşgul olacaktır.
0
Cevapla
bg
Acillerin kalabalik olmasinin nedeni acile 8 lira ödememek için gelen hastalardir; doktorlar yada özel hastaneler degil. hiç bir poliklinikten hasta acile yönlendirilmez aksine acilden polikliniklere hasta yönlendirilir. Bir ATl kontrol etmek istersen yularini dogru yere baglamalisin. eger yular basina baglarsan ati kontrol edersin. ama ayagina baglamaya calisirsan o at dü$er, helak olur. Acil servisler konusumda artik yulari hastalarin tarafina baglamanin zamani geldi de geciyor. Bunu anlamak için 90-100 İQ yeter sanirim.
0
Cevapla
My
Olmaz ise yaramaz zihniyet değişmeli acilde ilaç yazmıyor diye doktor döven zihniyet ile bu is yürümez.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir