Medimagazin logo

'Acil hasta' tanımı hastanelerle vatandaşı karşı karşıya getiriyor

Başbakanlık'ın acil hastalarla ilgili genelgesinde bulunan 'acil' tanımındaki karışıklık vatandaş ile özel hastaneleri karşı karşıya getiriyor. Hastaneler gelen hastaya "24 saat içinde ölüm riskiniz yoksa acil değilsiniz. Poliklinik işlemi uygularız." diyor. Vatandaş ise "24 saat oturup, ölüp ölmeyeceğimizi mi bekleyeceğiz? Genelge uygulanmıyor." diye isyan ediyor.
Kaynak: ZAMAN - ÇAĞLAR AVCI
'Acil hasta' tanımı hastanelerle vatandaşı karşı karşıya getiriyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Başbakanlık'ın acil hastalarla ilgili genelgesinden sonra hastanelere giden acil hastadan tek kuruş alınmaması gerekiyor. Ancak 'acil' kavramındaki karışıklık vatandaş ile özel hastaneleri karşı karşıya getiriyor. Hastaneler gelen hastaya "24 saat içinde ölüm riskiniz yoksa acil değilsiniz. Poliklinik işlemi uygularız." diyor. Vatandaş ise "24 saat oturup, ölüp ölmeyeceğimizi mi bekleyeceğiz? Genelge uygulanmıyor." diye isyan ediyor. Hasta Hakları Aktivistleri Derneği Başkanı Orhan Demir, özel hastanelerin ticari kaygıdan dolayı genelgeyi kendi açılarından değerlendirdiğini belirtiyor. Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) ise, "Acilen 'acil hasta' tanımı yapılmalı. Vatandaşla karşı karşıya kalıyoruz." çağrısında bulunuyor.

 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlıkta Uygulama Tebliği'nde (SUT) acil kavramını şöyle tanımlanıyor: "Ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içinde tıbbi müdahale gerektiren haller ile ivedilikle müdahale yapılmadığında ve başka bir sağlık kuruluşuna nakli halinde hayatın ve/veya sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğacağı kabul edilen durumlardır." Acil tanımında netlik olmadığını ifade eden Orhan Demir, "Özel hastaneler bunu kendi lehlerine yorumluyor. Sadece son günlerde bu konuda 4 şikâyet geldi. Vatandaş acilde bekletilmeyerek polikliniklere sevk ediliyor. Böylece yüksek fark ücretleri alınıyor." diye konuşuyor.

 

OHSAD Genel Sekreteri Cevat Şengül, konunun çözümü için öncelikle somut bir şekilde 'acil' tanımının yapılması gerektiğini vurgulayarak, "Şu anda üzerinde anlaşabileceğimiz bir acil tanımı bulunmuyor. Neyin acil olduğu belli değil. Vatandaş karnı ağrıdığı için acile geliyor. Altında ishal de çıkıyor, apandisit de. Bunun bir standardı olmalı. Vatandaşla karşı karşıya kalıyoruz." diyor. Acil genelgesinin güvencesi olmayan hastanın masraflarını tahsil etmek için hastaneleri kaymakamlıklara ve belediyelere yönlendirdiğini kaydeden Şengül, "Fakat burada da problem çıkıyor. Kaymakamlıklar hastanın 'fakir' olduğunun ispatlanmasını istiyor. Eğer ispatlamazsak parayı alamıyoruz. Belediyeler de 'genelgeden bütçe olmayacağını' söyleyerek para vermiyor." diye yakınıyor. SGK'nın acil müdahaleler için ödediği paranın da çok düşük olduğunu aktaran Şengül, rakamların artırılmasını istiyor.

 

'Acil hastadan tek kuruş para alınamaz'

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla ağustos başında yayımlanan Başbakanlık genelgesi ile, kamu ve özel tüm sağlık kuruluşlarının acil hastayı ücretsiz tedavi etmesi mecbur koşuluyor. Herhangi bir ücret alınması kesinlikle yasaklanıyor. 'Acil Sağlık Hizmetlerinin Sunumu' adlı genelgeye göre özel hastaneler, acile gelen hastanın sosyal güvencesi olup olmadığını ya da parası olup olmadığını sorgulayamıyor. Acil bir şekilde hastaya gerekli tüm tedaviler yapıldıktan sonra hasta tek kuruş ödemeden taburcu ediliyor. Hastanın sosyal güvencesi varsa Sosyal Güvenlik Kurumu ödemeyi yapacak. Eğer yoksa hastaneler bu parayı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları ile belediyelerden alacak. Söz konusu genelgede acil kapsamına giren olaylar ise ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumları gibi tanımlanıyor.

acil servis
acil genelge
Yorum (6)
cevdet tokat
Büyüklerimiz 'Acile başvuran her hasta acildir' derlerse tabiiki vatandaş acil kavramını anlamaz. Üstelik acilde muayene olduğunda muayene parasını ödemeyeceğini öğrendikten sonra bu işin önü alınmaz.Bir haftadır karnı ağrıyan, bir haftadır burnu kanıyan, on gündür büyük abdeste çıkamayan gecenin bir vakti acilleştim diyerek acile geliyor.Gerçekten acil hastalarla uğraşırken bu tip hastalar sürekli sorun çıkarıyor.Bu nedenle bakanlık acil tanımı yapmadan her gelene bakılmasını istediği sürece sıkıntılar sürecektir.
0
Cevapla
Atila Keskin
21 yüzyılda değilde sanki 11.yüzyıldayız.Hala daha sağlık hizmeti nasıl yürütülmelidir belli değildir.Sayın bakan daha önceki sağlık hizmet birikimini incelemek ve ders almak yerine yap boz yöntemiyle çalışmayı tercih ediyor.Tabi olan bizlere oluyor.Kesinlikle söyleyebilirimki bir şans verilseydi ne hekim olurdum nede uzman.
0
Cevapla
Özgür Yalçınkaya
Tanımlar üzerinde bile uzlaşamamış bir sistemden ne beklenir ki? Özel hastaneleri karalama ve hükümete destek çıkma amacı güden böyle bir haber başka hangi gazetede çıkmış olabilir ki? Hiç şaşırmadım. Tanrı, biz hekimleri zalimlerden korusun!
0
Cevapla
doktor
Acil hasta hayati tehlikesi olan hastadır. Parçalı pelvis frk, kardiyak arrest, ventriküler fibrilasyon, yılan sokması ama zehirli... Bizde ise otit, faranjit, konversiyon, 15 günlük sırt ağrısı, 2 yıllık sivilce, 30 yıllık şiddetli, geçimsizliğe bağlı baş ağrısı, rinit, geçiyordum uğradım...
2
Cevapla
Hüsamettin bayram
Acil hastalar hastahanelere para ödemeyecek. Başbakanlık genelgesi. çok güzel başlığı okuduk bize yeter. ama acil hastalık nedir neye göre para alınmaz bilmemize gerek yok. acile gideriz peşimizden bir fatura şu kadar borcunuz var ödemezseniz hukuken alırız.Sosyal devlet durumu olmayan vatandaşa bakmak zorunda. bir takım kanunlara eklemlerle vatandaş magdur edilmekte.oğlum 20 yaşında hiç bir sosyal güvencesi yok öğrenci geliride yok rahatsız acile gidiyor başka hastahaneye ambulansla sevk ediliyo. peşinden fatura gönderiliyo. senin acillik bir şeyin yok madem acillik bir şeyin yok niye ambulansla başka hastahaneye gönderdiniz e biz bilemeyiz dr. bilir.184 arıyoz hastahaneyi arayın hastahaneyi arıyoz biz alırız ücreti.geliri yok diyoruz bizi ilgilendirmez. Tamam da bu çocukları bizim için kutsal. namus borcumuz olan askerlik için çağırıyorsunuz bu garipler orda gözünü kırpmadan aslanlar gibi vatanı için şehit olup cenazesi geliyo.vatandaşlık görevlerini yapıyorlar. sosyal devlet niye görevini yapmıyo.bu durumda olanların sağlıktan yararlanmasını sağlamıyo.bu acil işine doğru dürüs bir el atın.adam hasta olmasa acile gidermi? Yaralıysa ölüm riski varsa acil. e digerleri zevkine gelmiş bu anlaşılıyo. Bu ayırımcılık ancak 3 dünya ülkelerinde olur. ACİL. ACİLDİR.1978 yılında acile gittim sosyal güvencesi yok öğrenci diye Bolu devlet hastahanesinde ücret alınmadı. sene 2011 ne olursan ol acilde ücret alınır. gelinen noktay bakın. Hani sağlıkta çok ileri gittik tabiki para almakta.Bunun dışında yapılan guru verici değişikler var hastahanelerde ona katılmamak mümkün değil. Aciller halen net değil sorun sorun.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir