Medimagazin logo

"Acemi kasaplar" hastanelik oldu

Zonguldak, Bartın, Karabük ve Çankırı'da kurbanlıklarını kesmeye çalışırken yaralanan 170 "acemi kasap" hastanelere başvurdu.
 "Acemi kasaplar" hastanelik oldu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Zonguldak merkez ile ilçelerinden Alaplı, Ereğli, Devrek ve Çaycuma'da kurban kesim işleminin başlamasının ardından çeşitli hastanelerin acil servisleri, dikkatsizlik sonucu kendisini yaralayan "acemi kasaplar"la doldu.

Kurbanlıklarını kesmeye çalışırken el, kol ve bacaklarında kesi oluşan 92 kişiye hastanelerde müdahale edildi.

Bartın'da merkezin yanı sıra Ulus, Amasra ve Kurucaşile ilçesinde bayram dolayısıyla kurbanlıklarını kesmeye çalışırken yarlanan 28 kişi, kent ve ilçelerdeki hastanelere başvurdu.

Karabük 'te 8 ve Çankırı'da da yaralanan 42 kişi hastanelerin acil servislerine geldi.

Özel araçları ve ambulanslarla hastanelere giden "acemi kasaplar", yoğunluğa neden olurken, yaralıların çoğu, ayakta tedavi edilmesinin ardından taburcu edildi.

 


 

SAMSUN (AA) - Samsun, Çorum, Giresun, Ordu, Amasya'da kurban kesmek isteyen 218 "acemi kasap" kendilerini yaralayınca acil servise koştu.

Samsun'da kurban kesmek isterken yaralanan 72 kişi, çeşitli hastanelerin acil servislerinde tedavi edildi.

Atakum, Canik, İlkadım ve Tekkeköy ilçelerinde kurban kesmeye çalışırken yaralanan 72 kişi Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Gazi Devlet Hastanesi, Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde ayakta yapılan müdahalenin ardından taburcu edildi. 

Hastane yetkilileri, bayram boyunda olası kesiklere karşı hazırlıklı olduklarını ve sayının artabileceğini belirtti. 

Çorum

Çorum'da kurban keserken yaralanan 70 kişi hastanelere başvurdu.

Kentte belediye tarafından belirlenen kurban kesim merkezleri ile kendilerine ait mülklerde kurban kesmeye veya kesen kasaplara yardım etmeye çalışırken çeşitli yerlerinden yaralanan vatandaşlar, hastanelerde tedavi altına alındı.

Yakınlarınca ya da ambulanslarla Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi başta olmak üzere kentteki çeşitli hastanelere getirilen vatandaşların, ilk tedavilerinin ardından taburcu edildiği öğrenildi.

Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirilen yaralılardan Harun Yeni ise kurbanlık hayvanın yatırılması sırasında düşerek parmağını kırdığını söyledi.

Giresun

Giresun'da kurban kesimi sırasında çeşitli yerlerinden yaralanan 15 kişi hastanelere başvurdu.

Vatandaşlar bayram namazı sonrası kurbanlıklarını keserek dini vecibelerini yerine getirirken, kurban kesmeye veya kasaplara yardım etmeye çalışırken yaralanan vatandaşlar hastanelere başvurdu.

Giresun Prof. Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesi ve kentte bulunan özel hastanelerin acil servislerine kurban kesimi sırasında yaralanan 15 kişinin müracaat ettiği öğrenildi.

Ordu

Ordu'da  da kurbanlıklarını kesmeye çalışırken yaralanan "acemi kasaplar" hastanelerde tedavi edildi.

Kurban Bayramı'nın ilk gününde kent merkezinde, kurbanlarını kesmek isteyen ya da kasaplara yardım etmeye çalışan bazı vatandaşlar, çeşitli yerlerinden yaralandı. 

Kurban kesimi sırasında yaralanan 6 kişi, kentteki çeşitli hastenelerde tedavi altına alındı.

Amasya

Amasya'da da kurban kesmek isterken yaralanan 55 kişi hastanelere başvurdu,

Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi yetkilileri, bayramın ilk günü bu tür vakalar için hazırlıkı olduklarını, bayram boyunca benzer vakaları beklediklerini söyledi.

 


 

TRABZON (AA) - Kurban kesimi sırasında yaralanan Trabzon'da 47, Rize'de ise 63 kişi hastanelerde tedavi altına alındı.

Trabzon'da kurbanlıklar, genellikle kurban kesim yeri olarak belirlenen Akyazı'daki dolgu alanında kesildi. Kurban Bayramı dolayısıyla Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden getirilen ve Trabzon Belediyesince Akyazı'daki dolgu alanında belirlenen kurban satış ve kesim merkezlerinde alıcı bekleyen küçükbaş ve büyükbaş kurbanlıklar, büyük oranda satıldı.

Dolgu alanında kurban satış ve kesim merkezinde kurulan çadırda büyükbaş hayvanlar kesildi. Bu çadırların yetersiz gelmesi nedeniyle küçükbaş hayvanlar, genelde satış yapılan çadırların yanında kurban edildi.

Öte yandan, kurban kesimi ve et parçalama sırasında yaralanan vatandaşlar, sağlık merkezlerine başvurdu.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesine 20, Fatih Devlet Hastanesine 10, Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesine 12, Yavuz Selim Kemik Hastalıkları ve Rehabilitasyon Hastanesine 5 olmak üzere 47 kişinin tedavileri yapıldı.

Hastaneye gelenler arasında, kurbanlık hayvanların darbeleriyle bacağı kırılan  ve kurban kesmek isterken elimi, parmağını keserek  yaralanan kişilerin de bulunduğu bildirildi.

Bu arada, Aydınlıkevler Mahallesi'nde havaya ateş açtığı gerekçesiyle bir kişi gözaltına alındı. Polis ekiplerince şahsın üzerinde yapılan aramada, biri kurusıkı olmak üzere iki tabanca ele geçirildi.

-Rize

Rize'de, bayram namazının ardından kurban keserken yaralanan çok sayıda kişi Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Rize Devlet Hastanesi ile ilçelerdeki sağlık kuruluşlarına müracaat etti.

Genellikle kurbanlıkların yere yatırılması sırasında yaralananlar ile kesim ve deri yüzme sırasında bileğini, kolunu, elini kesen 63 kişinin tedavisi yapıldı.

Acemi kasapların bir çoğu ayakta tedavi edilirken, bazılarının müşahade altına alındığı bildirildi.
 

"acemi
kasaplar"
hastanelik
oldu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir