Medimagazin logo

ABD’li doktorlar ilk çift kol nakline hazırlanıyor

Türkiye’de bu yıl hüsranla sonuçlanan iki ayrı çift kol nakli vakasının ardından ABD’li doktorlar da 43 yaşındaki Katy Hayes’e çift kol nakli yapmaya hazırlanıyor
Kaynak: STAR
ABD’li doktorlar ilk çift kol nakline hazırlanıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Texas’ta yaşayan Katy Hayes, iki yıl önce bebeğini dünyaya getirdikten sonra et yiyen bakteri enfeksiyonuna kapılmış ve doktorlar genç kadının iki kolunu ve iki bacağını kesmek zorunda kalmıştı. 4.5 kilo ağırlığında dünyaya gelen Arielle’i hastane yerine evinde bir ebe yardımıyla doğuran Katy, doğumdan birkaç gün sonra korkunç karın ağrıları çekmeye başlamıştı.

Katy kızını kucaklayacak

Bu belirtilerin ardından 41 yaşındaki kadının A grubu streptokok enfesiyonu kaptığı belirlendi. Enfeksiyon neredeyse tüm vücuduna yayılan kadının iç organları da iflas etmeye başladı. Hastalığın ilk evlerinde yaşama şansı yüzde 5 denilen Katy Hayes, aradan geçen iki yılın ardından hayata tutunmayı başardı. Şimdi doktorlar Hayes’in küçük bebeğine sarılabilmesi için çift kol nakline hazırlanıyor. Kollarını geri kazanmak isteyen kadın, Amerika’da aynı anda çift kol nakli yapılan ilk hasta olacak. Türkiye’de çift kol nakli ilk kez 2010’da Cihan Topal’a yapıldı. Topal’ın sağlık durumu oldukça iyi. Ancak geçtiğimiz aylarda Akdeniz Üniversitesi ve Hacettepe Tıp Fakültesi’nde yapılan kol nakillerinoe hastalar hayatını kaybetti. İlk olarak 21 Ocak’ta Atilla Kavdır’a sol bacak ve çift kol nakli yapılmıştı, hasta 3,5 aylık tedavi sürecinin ardından hayatını kaybetti. Hacettepe Tıp Fakültesi’nde çift kol ve çift bacak nakli olan Şevket Çavdar ise operasyondan birkaç gün sonra yaşamını yitirmişti.

abd’li
doktorlar
ilk
çift
kol
nakline
hazırlanıyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir