Medimagazin logo

ABD uyarı yayınladı: Hızla yayılıyor! Ünlü dizi ile korkutan benzerlik...

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) dün yaptığı açıklama ile ölümcül ve ilaca karşı oldukça dirençli bir mantarın uzun süreli bakım hastanelerinde ve diğer sağlık tesislerinde "endişe verici bir hızla" yayıldığını duyurdu
Kaynak: Hürriyet
ABD uyarı yayınladı: Hızla yayılıyor! Ünlü dizi ile korkutan benzerlik...
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

CDC verilerine göre, 'Candida auris' olarak bilinen mantar enfeksiyonları, 2019 yılında 476 vakadan 2021 yılında 1.471'e çıktı.

Hürriyet'te yer alan habere göre, mantarı taşıyan ancak enfekte olmayan insanların sayısı aynı zaman diliminde neredeyse dört katına çıkarak 1.077'den 4.040'a çıktı. Ön veriler vaka sayısının artmaya devam ettiğini ve antibiyotiğe dirençli suşların ortaya çıktığını gösteriyor.

Ölüm oranı yüzde 30 ile 70 arasında değişiyor

Bilim insanları mantarın, bağışıklık sistemleri güçlü, sağlıklı insanlar için bir tehdit olmadığına inanıyor.

Ancak solunum cihazına bağlı hastalar ve kemoterapi gören kanser hastaları gibi tıbbi olarak daha hassas kişiler ciddi risk altında.

Mantar nedeni ile septisemi (kan dolaşımı enfeksiyonu) geliştiren hastaların yüzde 30 ila 70'inin hayatını kaybettiği öldüğü tahmin ediliyor.

“Sağlam bir plana ihtiyacımız var”

CDC uzmanları, hastalık nesnelerle temas yoluyla yayıldığı için olası bir salgına karşı sağlam bir enfeksiyon kontrol planına ihtiyaç duyulduğunun altını çiziyor.

Vanderbilt Üniversitesi'nden bulaşıcı hastalıklar profesörü William Schaffner, "Mantarlar bir hastaneye girdiklerinde kontrol edilmeleri ve temizlenmeleri oldukça zordur" derken, CDC'den Meghan Lyman, mantarın yüzeylerde uzun süre kalmasından dolayı temizlenmesinin zor olduğunu ve hastanelerdeki bazı dezenfektanların bu mantara karşı etkisiz olduğunu vurguladı.

Halk sağlığı için ciddi bir küresel tehdit

Candida mantarı ABD'de ilk kez 2016 yılında tespit edildi, 2019 yılında farklı sınıflardaki mantar önleyici ilaçlara dirençli olduğu için ciddi bir 'küresel halk sağlığı tehdidi' olarak kabul edildi.

Mantarlar genellikle insan vücudunun sıcaklığına dayanamaz. On yılı aşkın bir süre önce Hindistan, Güney Afrika ve Güney Amerika'da tespit edilen mantarın ortaya çıkışı sonrası yapılan araştırmalar, Candida'nın ısınan bir dünyada hayatta kalmak için evrimleştiğini öne sürüyor.

Ünlü dizi ile korkutan benzerlik

Mikrobiyolog Arturo Casadevall, iklim değişikliği veya küresel ısınmanın hastalıkları da beraberinde getirdiğine dikkat çekerek, "Çevre şartları değiştikçe virüs ve mantar gibi canlılar insan vücudunda hayatta kalabilmek için yeni şartlara uyum sağlıyor" dedi.

ABD'den Mantar hastalığı ile ilgili yapılan uyarının son dönemlerin popüler dizisi 'The Last Of Us' ile ürkütücü paralellikler içermesi Casadevall'ın dikkatinden kaçmıyor ve şaka ile karışık bir şekilde insanların endişelerini gideriyor.

Candida auris, ciddi bir küresel sağlık tehdidi oluşturan, gelişmekte olan bir mantardır. CDC, C. auris hakkında üç ana nedenden dolayı endişe duymaktadır :

  1. 1-Genellikle çoklu ilaca dirençlidir, yani Candida enfeksiyonlarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan çoklu antifungal ilaçlara dirençlidir . Bazı suşlar, mevcut üç antifungal sınıfının tümüne dirençlidir.
  2. 2-Standart laboratuvar yöntemleriyle tanımlanması zordur ve belirli bir teknolojiye sahip olmayan laboratuvarlarda yanlış tanımlanabilir. Yanlış tanımlama, uygun olmayan yönetime yol açabilir.
  3. 3-Sağlık kurumlarında salgınlara neden oldu. Bu nedenle hastanede yatan bir hastada C. auris'in hızlı bir şekilde tanımlanması sağlık kuruluşlarının yayılmasını durdurmak için özel önlemler alabilmesi açısından önemlidir .
cdc
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir