Medimagazin logo

82'sinde liseyi bitirdi hayali, tıp fakültesi

İlkokul ve ortaokuldan sonra ailesine bakmak için eğitime ara vermek zorunda kalan Halit Gündoğdu, 82 yaşında açık liseyi bitirdi. Bu yaşta liseyi bitiren ilk öğrenci unvanının da sahibi olan Gündoğdu'nun en büyük hayali tıp fakültesinde okumak. Halit dede, hedefi için dershaneye gitmek istiyor.
Kaynak: YAVUZ ŞAHİN / ZAMAN
82'sinde liseyi bitirdi hayali, tıp fakültesi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Açık öğretim lisesini 82 yaşında bitirerek okumanın yaşı olmadığını bir kez daha ispatlayan Halit Gündoğdu'nun azmi görenleri hayrete düşürüyor. Hedeflerinin yeni başladığını söyleyen Gündoğdu'nun bundan sonraki amacı ise tıp fakültesi okumak. Gündoğdu, ilkokulu ve ortaokulu bitirdikten sonra Ordu'daki ailesine bakmak zorunda olduğu için özel bir hastanede çalışmaya başlar. Ancak okuma isteği Halit dedenin içinde hep ukde olarak kalır. Bu yüzden liseyi bitirip doktor olma hayali de başka bahara kalır. Yıllar geçse de azminden hiçbir şey kaybetmediğini anlatan Halit dede, "Emekli olduktan sonra 62 yaşımda ilk evliliğimi yaptım. Evlenirken 'çocuğumu okutacağım' diyerek kendime söz vermiştim ama bu sefer de çocuğumun olamayacağını öğrendim. Okula kaldığım yerden devam etmeye karar verdim." diyor. 2006 yılında açık öğretim lisesi fen bilimleri bölümüne kayıt yaptıran Gündoğdu, "Açık lisede sınavlara girdiğimde öğrenciler de beni görüp şaşırıyordu. Kendi akrabalarım bile 'bu yaşta okuyacaksın da ne yapacaksın' diye tepki gösteriyordu." diye konuşuyor. Halit dede, açık öğretim lisesinde en ağır bölüm olan fen bilimleri alanından 13 dönemde 192 krediyle okulu tamamlayarak mezun olur. Diplomasını Açık Öğretim Genel Müdürü Osman Özdemir'in elinden alan Gündoğdu, tıp fakültesi okuyarak doktor olmak istediğini söylüyor. Gündoğdu, bunun için İngilizce bile öğrendiğini anlatıyor. Eşinin liseyi bitirebilmek için geceleri yatağından kalkarak ders çalıştığını belirten Münevver Gündoğdu, "Özellikle sınavların yaklaştığı zamanlar Halit Bey gece 3 suları gibi yatağından kalkarak ders çalışarak hazırlanır, aynı zamanda ortalama her gün 6 saat ders çalışıyor." ifadelerini kullanıyor.Üniversiteyi kazanmak için dershaneye gitmek isteyen Halit Gündoğdu'nun dershane masraflarını karşılayacağını belirten Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu, "Eğer bir insan hayal ve vizyon sahibi olursa Halit Bey gibi başarılı olabilir. 82 yaşında okuma azmiyle yaşayan bu insanın üniversiteye gidebilmesi için bütün dershane masraflarını karşılayacağım ve destekleyeceğim." diyor. Gündoğdu'nun açık öğretim tarihinde 82 yaşında mezun olmuş ilk öğrenci olduğunu belirten Açık Öğretim Genel Müdürü Osman Özdemir, "Açık öğretim mezunları arasında 50, 60, 70 yaşında mezun olmuş öğrencilerimiz bulunuyor ama 82 yaşında mezun olmak ve özellikle fen bilimleri alanında mezun olmak kolay değil. Gençlerimizin ve öğrencilerimizin Halit Bey'i örnek almalarını istiyorum. Çünkü hiçbir sınavını aksatmadan katılan Halit Bey, fen bilimlerinde öğrenim gören birçok öğrenciden erken bitirdi." yorumunu yapıyor.

82'sinde
liseyi
bitirdi
hayali
tıp
fakültesi
Yorum (5)
tıpçı
hayırlara vesile olsun.. 1. sınıftan emekli olur dedemiz artık..
0
Cevapla
bedrettin alyamaç
Halit dedeye uzun ömürler diliyorum..inşallh sağlık bakanı olurda hepimiz kurtuluruz........
0
Cevapla
ismail taşkın
Tıp fakültesini de bitirir ama memlekette doktorluk yapmaya başlarsa kısa zamanda ölür.
0
Cevapla
Md
Tıp okurken verem yada kanser olmazsa muhtemelen bir hasta yada hasta yakını tarafından öldürülür. Bu amcanın gelecegi pek parlak degil bence kalan ömrünü ibadet ile geçirse bari diğer tarafı kurtarır...
0
Cevapla
ta
Bedrettin hocanın yorumuna katılıyorum :))
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir