Medimagazin logo

4. yüz nakli mi yapılacak?

Uşak Organ Nakil Koordinatörü Dr. Zafer Aydın, Türkiye'deki ilk yüz naklini gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibinin, beyin ölümü gerçekleşen gencin yüzünü almak için Uşak'a geleceğini söyledi.
4. yüz nakli mi yapılacak?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Aydın, gazetecilere yaptığı açıklamada, intihar girişimi sonrasında kaldırıldığı Uşak Devlet Hastanesi'ndeki 7 günlük yaşam mücadelesini kaybeden 19 yaşındaki Tevfik Yılmaz'ın organlarının ailesi tarafından bağışlandığını, bunun üzerine organ nakil merkezleriyle iletişime geçtiklerini anlattı.

Aydın, şöyle konuştu: "Organ nakil merkezleriyle iletişime geçtik. Akdeniz Üniversitesi'yle de iletişim halindeyiz. Türkiye'deki ilk yüz naklinin gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi kadavranın yüzünü almak için Uşak'a geliyor. Ömer Özkan, Ankara'dan karayoluyla, ekibi ise Antalya'dan havayoluyla Uşak'a gelecek. Yüz alındıktan sonra kadavranın yüzü silikonla kaplanacak, eğer kol ve bacak alınırsa da yerine protez kol ve bacak takılacak. Bununla ilgili hazırlıkları tamamladık."

Aydın, diğer organların da dağıtılmasıyla ilgili görüşmelerin sürdüğünü dile getirdi.

Bu arada Tevfik Yılmaz'ın babası Mehmet annesi Emine Yılmaz, oğullarını son kez yoğun bakım ünitesine girerek gördü.

8 Mayıs'ta bunalıma giren ve ikamet ettiği Atatürk Mahallesi'ndeki evin çatı katında kendini iple tavana asan 19 yaşındaki Tevfik Yılmaz, ailesi tarafından son anda fark edilmiş, yaralı genç Uşak Devlet Hastanesi'ne kaldırılmıştı.

Yoğun bakımda 7 gündür yaşam mücadelesi veren Yılmaz'ın beyin ölümü bugün gerçekleşmişti.

3.
yüz
nakli
mi
yapılacak?
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir