Medimagazin logo

24 saatte soğuk algınlığından nasıl kurtulursunuz? İşte 4 yöntem

Bilim insanları, kış aylarıyla birlikte artan soğuk algınlığından 24 saat içinde kurtulabilmek için işe yarayacak 4 basit yöntem paylaştı
Kaynak: Sözcü
24 saatte soğuk algınlığından nasıl kurtulursunuz? İşte 4 yöntem
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İngiltere'deki Reading Üniversitesi’nde bulaşıcı bir hastalık uzmanı olan Dr. Simon Clarke’a göre, kişinin kendini sıcak tutması, soğuk algınlığı semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Daily Mail’in haberine göre, eczacı Thorrun Govind ise, aynı faydaları elde etmek için bir kaseyi sıcak suyla doldurmayı ve buharı solumayı öneriyor.

Govind, “Bir kase sudan derin nefes alıyorsanız, mukusu inceltebilir ve biraz daha iyi akmasına yardımcı olabilir” dedi.

Bolca dinlenmek ve susuz kalmamak, tekrar sağlıklı olmak için bilinen en iyi ve kanıtlanmış yollarından ikisi olsa da, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve öksürükle mücadele etmenin biraz daha sıra dışı yolları da bulunuyor.

İşte soğuk algınlığıyla mücadele ederken uygulayabilecek yöntemler…

Sıcak bir duş

“Eğer üşüyorsanız ve vücut ısınızı yükseltmeniz gerekiyorsa, banyo yapmak veya duş almak bunu yapmanın bir yoludur” diyen Clarke’a göre, duştaki buhar sadece ısıtmakla kalmaz, aynı zamanda mukusu incelterek tıkalı sinüslerinizi de temizler. Bu da daha kolay akmasını ve vücuttan gitmesini sağlar.

Tempolu yürüyüş

Kendinizi bitkin hissediyorsanız, muhtemelen dışarıya çıkmak konusunda isteksizsinizdir. Ancak uzmanlar, tempolu bir yürüyüş için dışarı çıkma cesaretini bulmanın gerçekten yardımcı olabileceğini söylüyor.

Dr. Clarke, yürüyüş yapmanın ve biraz temiz hava almanın sağlığınız için her zaman iyi olduğunu belirtirken “yılın bu zamanında sıkı giyinmeyi de unutmayın” diyerek ekliyor.

Baharatlı yemekler

Cardiff Üniversitesi’ndeki Soğuk Algınlığı Merkezi, baharatlı yemeklerin tükürük salgılamanıza yardımcı olduğunu, öksürük ve boğaz ağrısı semptomlarınızı azalttığını buldu.

Dr. Clarke, köri, karabiber gibi baharatların hava yollarını tahriş ederek onları açmasının işe yarayabileceğini söyledi. Yemeklere ekstra bir tat vermek için eklenen sarımsak ve zencefil gibi malzemelerde de birçok soğuk algınlığına neden olan rhinovirüsle savaşmaya yardımcı olabilecek çinko bol miktarda bulunuyor.

Sıcak içecek

Cardiff Üniversitesi’nin Soğuk Algınlığı Merkezi’nden Profesör Ron Eccles ve ekibi, rahatlatıcı, sıcak bir içecek tüketmenin burun tıkanıklığı üzerindeki etkilerini inceledi.

Rinology dergisinde 2008 yılında yapılan araştırma, sıcak bir içeceğin burun akıntısı, öksürük, hapşırma, boğaz ağrısı, üşüme ve yorgunlukta anında rahatlama sağladığını buldu.

Govind de, “Bol miktarda sıvı içmeniz gerekiyor çünkü bu, mukus zarlarınızı kaygan tutacak. İnsanları biraz daha rahat hissetmenizi sağlayabileceği için ılık sıvı içmeye teşvik ediyoruz.” dedi.

soguk alginligi
semptom
sicak su
tempolu yuruyus
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir