Medimagazin logo

22 bin aile hekimini Yıldırım Beyazıt Üniversitesi eğitecek

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (YBU)Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek uzaktan eğitim yöntemi ile aile hekimlerine eğitim veriyor.
Kaynak: AA
 22 bin aile hekimini Yıldırım Beyazıt Üniversitesi eğitecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı ile protokol imzalayan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi aile hekimlerine yönelik eğitim programı hazırladı. Uzaktan eğitim yöntemiyle Türkiye genelinde 22 bin aile hekimine eğitim veren Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, tıbbi ürün tanıtım elemanlarına da eğitim vermeye hazırlanıyor.

Uzaktan eğitim hizmetlerine ciddi anlamda yatırım yaptıklarını söyleyen Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. S. Yavuz Sanisoğlu, yürüttükleri çalışmalarla Türkiye'de uzaktan eğitim veren birkaç üniversiteden bir olmayı başardıklarını belirtti.

Prof. Dr. Sanisoğlu, "Uzaktan eğitim için stüdyolar kurduk. Prodüksiyonları kendimiz yapabilmek için teknik alt yapı oluştururken, yeni bir ekip kurduk. Çeşitli branşlardan hocalardan oluşan dersleri hazırlayan ayrı bir ekip daha oluşturduk. Bununların sonunda tüm aile hekimleri aynı anda sisteme giriyorlar ve hiçbir problem yaşamdan eğitimlerini alabiliyorlar. Bunların hepsi yaklaşık 1 milyon TL'lik bir yatırımı kapsıyor" dedi.  

22 bin aile hekimi 1 yıl boyunca eğitime tabi tutulacak
Sağlık Bakanlığı ile birlikte yürüttükleri proje kapsamında 22 bin aile hekimine uzaktan eğitim yöntemi ile eğitim verdiklerini kaydeden Prof. Dr. Sanisoğlu, şunları söyledi:

"22 bin aile hekimine 3-4 yılda aldıkları eğitimi biz bir yıl gibi kısa bir sürede uzaktan eğitim ile vereceğiz. Aile hekimlerinin uzmanlıkları sırasında almış oldukları derslerinin daha fazlasını vermeye çalışıyoruz. Şuana kadar 135 konuda ders verdik, elimizde bekleyen bir 30 tane daha konu bulunuyor, bunları da önümüzde ki dört ay içerisinde yayınlayacağız. Eğitimi tamamlayan aile hekimlerimiz sınava tabi tutulacak ve sınav sonucuna göre önümüzdeki süreçte neler yapılacağına bakanlık karar verecek."

2014 yılında 20 bin beşeri tıbbi ürün tanıtım elemanı eğitilecek

Üniversiteleri ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) arasında imzalanan protokol ile Beşeri Tıbbi Ürün Tanıtım Elemanlarına (ÜTE) yeterlilik eğitimi verilmesi ve yeterlilik sınavı yapma yetkisinin üniversitelerine verildiği bilgisini veren Prof. Dr. Sanisoğlu, "Üniversitemiz tarafından 2014 yılı içerisinde Ocak, Nisan, Temmuz ve Ağustos aylarında 4 dönem halinde ÜTE yeterlilik eğitimi verilecek ve yeterlilik sınavları yapılacaktır. Proje kapsamında halen ÜTE olarak çalışan ya da ÜTE olarak çalışmak isteyen kişilere yönelik olarak 70 dersten oluşan uzaktan eğitim ile internet üzerinden yeterlilik eğitimi verilecektir. Yaklaşık 20 bin müracaatın yapıldığı eğitimin sonunda yeterlilik sınavı, 2014 yılı içerisinde Ankara ve İstanbul illerinde gözetmenli olarak yüz yüze sınav şeklinde yapılacaktır" dedi.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi araştırma üniversitesi

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nin kuruluş amacının bir araştırma üniversitesi olduğunu hatırlatan Sanisoğlu, bu bakımdan Ankara'da ki diğer mevcut üniversitelerden farklılık gösterdiklerini vurguladı. Farklılıklarının lisansüstü öğrencilerinin olması ve araştırma üniversitesi olmaları olduğunu anlatan Prof. Dr. Sanisoğlu, "Üniversitemiz araştırmaya yönelik bir üniversite, kamu ve özel sektör ile yakın işbirliği içerisindeyiz.  Çünkü bunlar biz hedeflerimiz arasındaydı. Tabi biz birçok konuda projeler yaptık. Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı ile protokollerimiz var.  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile çalışmalarımız var. Aileye ve kadına yönelik ciddi projelerimiz var"diye konuştu.

22
bin
aile
hekimini
yıldırım
beyazıt
üniversitesi
eğitecek
Yorum (9)
Mücahit Altuntaş
Aile hekimliği içinde sevk sistemi koysanız kendi içnde o kadar güzel geri dönüşüm ve eğitim , oryantasyon , eksik noktaların tesbiti olur ki! Anında. Sorunlu alanlara ve kişilere eğitimi ayrıca tesbit edilirse verilir. Sevk sistemi ! Hizmette oryantasyon ! Akılcılık
0
Cevapla
ali veli
arkadaş zaten sevk sistemi var mhrs üzerinden randevu veriliyor nerde yaşıyon sen yaw.
0
Cevapla
Ozgur Ozmen
Peki, Sayın Rektör Yardımcısı ders notlarının genellikle okunmadığını, videoların açıldıktan sonra sesinin kısılıp arka plana atıldığını, biribirilerinin yerine testlerin çözüldüğünü, internette forumlarda testlerin cevaplarının yayınlandığınıda biliyor mu acep? Uzaktan uzmanlık eğitimi de bundan farklı olmayacak kesinlikle...
0
Cevapla
dursun dogru
3-4 yılda verilen uzmanlik egitimini 1 yilda veriyormus.hadi ordan..biz TUS asistanlık mecburi hizmet , sen bunlari soyleyip bizi delirtesin diye mi yaptik?Uzmanlik dernekleri derhal hukuk yoluna basvurmali ve bu Rektor Yrd.sını mahkemeye vermelidir.
0
Cevapla
Ayşegül
Tusa girip 3 sene boyunca asistanlık yapıp her gittiğim rotasyonda çömez gibi çalışıp nöbet tutmama rağmen pratisyen aile hekimi arkadaşların aldığı maaşın yarısıni bile zor aldığım bu sürecin karşılığı nerde acaba Bunun neresinde adalet var
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir