Medimagazin logo

"2012 yılı İstanbul'da sağlık yatırımları açısından yıldız yıl olacak"

İstanbul Sağlık Müdürü Dokucu: -''2012 yılı İstanbul'da sağlık yatırımları açısından yıldız yıl olacak. 2012'de birçok hastanenin projesi ihale edilecek ve kentteki tüm hastaneler 2015 yılının sonuna kadar yenilenerek depreme dayanıklı hale getirilecek''
"2012 yılı İstanbul'da sağlık yatırımları açısından yıldız yıl olacak"
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İstanbul Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu, 2012 yılının İstanbul'da sağlık yatırımları açısından yıldız yıl olacağını ifade ederek, 2012'de birçok hastanenin projesi ihale edileceğini ve kentteki tüm hastanelerin 2015 yılının sonuna kadar yenilenerek depreme dayanıklı hale getirileceğini bildirdi.
    

Dokucu, 2011 yılını sağlık açısından değerlendirmek ve yeni yatırımlar konusunda bilgi vermek amacıyla Topkapı Barcelo Eresin Otel'de düzenlediği basın toplantısında, kentteki kamu hastanelerinin tamamen yenileneceğini, proje kapsamında bazıları yenilenirken bazılarının da sıfırdan inşa edileceğini bildirdi.
    

Kentteki kamu hastanelerini yenilemeye yönelik yatırım çalışmalarının, tamamlanan, inşaatı devam eden, projelendirilen, planlanan ve deprem güçlendirmesi yapılan sağlık kuruluşları olarak değerlendirdiklerini vurgulayan Dokucu, ''2012 yılı İstanbul'da sağlık yatırımları açısından yıldız yıl olacak. 2012'de birçok hastanenin projesi ihale edilecek ve kentteki tüm hastaneler 2015 yılının sonuna kadar yenilenerek depreme dayanıklı hale getirilecek'' şeklinde konuştu.
    

Dokucu, 2010 yılında 123 milyon 136 bin lira, 2011 yılında da 121 milyon TL ve birinci basamak sağlık yatırımları 21 milyon TL olmak üzere iki yılda sağlık alanında toplam 266 milyon TL yatırım yapıldığını kaydetti.
    
     -Başbakan Erdoğan'ın ameliyat olduğu hastane bir gurur abidesi-
    
     Tamamlanan hastaneler arasında bulunan Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Hastanesi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ameliyat olduğu Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinin birer gurur abidesi olduğuna dikkati çeken Dokucu, şöyle devam etti:
    

''Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da ameliyatından sonra hastanenin poliklinik ve aciline başvurularda yüzde 25 civarında artış oldu. Bu hastanemiz günde 6 bin hasta kabul ediyor. Başbakanımız, hastanenin popülaritesini artırdı. Aslında ben bunu ameliyattan sonra hastanenin vatandaşlar tarafından bilinirliğinin artmasıyla ilgili olduğunu düşünüyorum. Ülkenin Başbakanının, Amerika'da herhangi bir hastanede değil, ülkenin bir hastanesinde ameliyat olması bence bir gurur tablosudur.''
    

Dokucu, ''Başbakan Erdoğan'ı ameliyat eden doktoru özellikle talep edenler oluyor mu-'' sorusunu, ''Başbakanımız olduğu ameliyat birçok hastanemizde birçok cerrah tarafından yapılabilmektedir'' diye yanıtladı.
    

İstanbul'daki mevcut yatak kapasitesinin 15 bin olduğunu, bunların 4 bin 500'ünün nitelikli yatak olarak yeniden yapıldığını aktaran Dokucu, kentteki kamu hastanelerindeki nitelikli yatak oranın şu anda yüzde 30 civarında olduğunu, yeni yatırımlarla 2015'de bu oranın yüzde 100 çıkarılması ve özel oda statüsündeki nitelikli 24 bin yatak kapasitesine ulaşılmasının hedeflendiğini vurguladı.
   

  İstanbul Sağlık Müdürlüğünün inşaatı devam eden yatırımlarının tamamlanmasıyla 3 bin 709 nitelikli yatağın daha hizmete gireceğine işaret eden Dokucu, devam eden yatırımlar arasında bulunan Gaziosmanpaşa Devlet Hastanesinin birkaç ay içinde açılacağını, böylece hiç hastanesi olmayan ilçenin 300 yataklı çok güzel bir sağlık kuruluşuna kavuşacağını belirtti.
   

  İnşaatı devam eden Seyrantepe Devlet Hastanesinin de bu yıl içinde vatandaşın hizmetine sunulacağını aktaran Dokucu, Şişli Etfal Hastanesinin yetişkinler kısmını buraya taşıyacaklarını kaydetti.
    

Dokucu, yine hiç hastanesi olmayan Esenler'e 150 yataklı Esenler Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinin bu yıl içinde kazandırılacağını ifade ederek, 1 yıl içinde açılacak bu hastanenin İstanbul İl Özel İdaresi tarafından yaptırıldığını anlattı.
    

Dokucu, inşaatı devam eden yatırımların toplam bedelinin 750 milyon TL olduğunu dile getirerek, ''İstanbul'da planlanan ve proje aşamasındaki yatırımların maliyeti 4 milyar TL. Projelendirilen 9 bin 551 yatak ve planlanan 4 bin 675 yatak hastane projesi bulunuyor'' şeklinde konuştu.
    
     -İstanbul'a 6 bin 307 yataklı 3 sağlık kompleksi kazandırılacak-
    
     Sağlık Bakanlığı Kamu Özel Ortaklığı Daire Başkanlığı tarafından geliştirilen kampüs hastaneler projesi kapsamında toplam 6 bin 307 yataklı 3 sağlık kompleksinin kente kazandırılacağını kaydeden Dokucu, İkitelli'de yapılacak sağlık kampüsünün 6 hastane ve 2 bin 682 yataklı olacağını belirtti.
    

Dokucu, İkitelli Sağlık Kampüsü projesinin ihale edildiğini, ön yeterliliklerin yapılmakta olduğunu da vurguladı.
    

Dokucu, bunların yanı sıra 2 bin yataklı Süreyyapaşa Sağlık Kampüsü ve 1625 yataklı Bakırköy Sağlık Kampüsünün planlandığını da söyledi.
    
     -Taksim Hastanesi, yeniden yapımı projesi nedeniyle 2 yıl kapalı-
    
     İstanbul Sağlık Müdürü Dokucu, özellikle şehrin içinde sıkışmış olan 800 yataklı Okmeydanı, 200 yataklı Taksim ve 800 yataklı Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma hastanelerinin yıkılarak yeniden yapılacağını belirterek, bunların projelendirildiğini bildirdi.
    

Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yeniden yapımı projesi nedeniyle 2 yıl boyunca hizmet veremeyeceğini vurgulayan Dokucu, bu iki yıl boyunca acil hizmetleri Gümüşsuyu Askeri Hastanesinde vereceklerini, bu konunun Genelkurmay ile görüşüldüğünü, hastanenin acil kısmını 2 yıl süreyle kendilerinin işleteceğini kaydetti.
    

Dokucu, projelendirilen ve planlanan yatırımların 30 civarında olduğunu ifade etti.
    

Ali İhsan Dokucu sağlık yatırımları kapsamında İstanbul İl Özel İdaresi ile ortak yürütülen çalışmalar sonucunda bazı sağlık kuruluşlarının da deprem güçlendirme programına alındığını ve bu kuruluşların boşaltılmasına başlandığını anlattı.
    

Bu kapsamda yeni yılın Mart ayına kadar 47 sağlık tesisinin boşaltılarak güçlendirme çalışmalarını yürütecek firmalara teslim edileceğini aktaran Dokucu, çalışma tamamlandığında toplam 77 bin 320 metrekare alanın depreme karşı güçlendirilmiş olacağını belirtti.
    

Ali İhsan Dokucu, bu yatırımların önünde herhangi bir finansal sıkıntı bulunmadığına da dikkati çekti.

ali ihsan dokucu
istanbul
sağlık yatırımları
Yorum (5)
dr.salih
önce izmir il sağlık müdürü arkasından istanbul il sağlık müdürü bu ara devamlı basın açıklaması yapma ihtiyacı içerisinde.herhalde il sağlık müdürlüğü sıfatları sona erdiği için belki bir genel sekreter yardımcılığı kapabilirmiyiz diye beklentiye girmişler ve beyanlarda bulunuyorlar.ancak izmir il sağlık müdürünün izmirdeki kamu hastaneleri için verdiği beyanlar tamamen popülizm içermektedir.sadece 3-5 tane yeni yapılan ilçe hastanelerinin depreme dayanıklı olduğunu zaten kendisi söylemiştir.izmirdeki eğiğim hastanelerinin depreme dayanıklı olmadığını kendisi bizzat söyleyen bir sağlık müdürüne 7 senedir doktorlarını haksız yere geçici görevlere göndermekten başka ne yaptığını sormak da biz doktorların hakkıdır.
0
Cevapla
Frankie Bellevan
gecenin bir yarısında yaptığım yorumu göremedim.nedenini anlıyorum diyeceğim ama bu defa sizin adınıza üzüleceğim.gerçek ne ise onu yazmaya çalışıyoruz.yalan mı?selamlar.
0
Cevapla
hasan efe
iktidara yaranmak için yapılan, içi boş laflar bunlar. vatandaşa gerçeği söyleyin; başbakanı ameliyat eden doktoru niye özel hastaneden getirtmek zorunda kaldınız. hastanelerin camekanlarını, vitrinlerini güzel yapmış olabilirsiniz ama bu hastanelerin içi boş; sağlık personeli demoralize, bıkmış, tükenmiş durumdadır.
0
Cevapla
ft
Kendisiyle yaklaşık 1 ay çalışma fırsatı bulmuş biri olarak şunu söyleyebilirim ki İhsan Hocayı tanımadan onun hakkında yorum yapmak boş konuşmaktır. Düşündüğünüz gibi bir insan değildir.
0
Cevapla
dr.salih
1 ay yetmemiş galiba sen daha uzun seneler benide yanına alsada istikbali kurtarsam niyetindesin.istanbul sadece özel hastane cenneti olmuştur.kamu sağlık hizmetleri,aile hekimliği sistemi resmen can çekişmektedir.siz hala bu açıklamayı yapan dr.bey in arkasındaysanız söyleyecek birşey yok.belki genel sekreter yardımcısının uzmankarından olmak gibi bir ikbal peşindesinizdir.hayırlısı olsun
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir