Medimagazin logo

20 devlet hastanesi 'Turizm Hastanesi' olacak

Türkiye'ye tatile gelen turistlerin, acil durumlarda sadece özel hastanelerde değil devlet hastanelerinde de hizmet alabilmelerini sağlanacak. Türkiye genelinde Antalya, Muğla, Aydın ve İzmir'de pilot olarak başlayacak uygulama ile Turizm Hastanelerinde yabancı dil bilen en az üç yardımcı sağlık personeli, iki doktor ve iki yönlendirme personeli görevlendirilecek. Bu amaçla Muğla'nın Fethiye ilçesinde bulunan Fethiye Devlet Hastanesi, Turizm Hastanesi yapılacak.
20 devlet hastanesi 'Turizm Hastanesi' olacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık turizminin yaygınlaşması ile birlikte çalışmaya başlayan Sağlık Bakanlığı, yayınladığı genelge ile devlet hastanelerinin kapısını turistlere açıyor. Türkiye genelinde ilk adımda 20 hastanede uygulanacak sistem ile turizm hastensi yapılacak devlet hastaneleri özel hastane gibi hizmet verecek. Yeni sistem kapsamında Muğla'da Fethiye, Marmaris, Bodrum olmak üzere 3 hastane Turizm Hastanesi yapılıyor. Söz konusu hastanelere yabancı dil bilen elemanlar alınacak. Hastaneler, yurt dışında özel hastane gibi reklam ve tanıtım çalışmaları yapabilecekler.

Muğla'da önümüzdeki günlerde Turizm Hastanesi yapılacak Bodrum, Marmaris ve Fethiye Devlet Hastaneleri başhekimleri Fethiye'de bir araya geldi. Eksikliklerin giderilmesi ve koordinasyonun sağlanması amacıyla gerçekleştirilen toplantıya, Muğla İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Sumur Gazezoğlu katıldtı. Toplantıda, fiyat tarifeleri konusunda görüşmeler yapıldı.

Gazezoğlu, bakanlığın genelgesiyle alt yapıların hazırlandığını ve 1 ay içinde tamamen hazır duruma geleceklerini ifade etti. Şu anda Türkiye'de 4 ilde bulunan ulaşımı kolay, organizasyonu oturmuş ve marka haline gelmiş 20 hastanede yabancı hasta kabulüne başlanacağını aktaran Gazezoğlu, "Sağlık turizminden farklı olarak çalışacak bu sistemin genel adı turizmde sağlıktır. Sağlık turizminde insanlar tedavi olmak için ülkemize geliyor. Ama bu sistemde insanlar tatil yaparken rahatsızlandıklarında devlet hastanelerine gelip tedavi olabilecekler. Muğla'da bu kapsamda 3 hastane hizmet verecek. Marmaris, Bodrum ve Fethiye Devlet Hastaneleri artık özel hastanelerle rekabet edecek. Yani bu 3 hastanemizi turizm hastanesi yapıyoruz." diye konuştu.

112 YENİDEN YAPILANDIRILACAK

Öte yandan, Muğla merkezli hizmet veren 112 Acil Servis telefon hattının da yeniden yapılandırılacağı bu bağlamda İngilizce, Almanca, Rusça ve Arapça bilen tercümanlar alınacağı öğrenildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge çerçevesinde, her yıl Türkiye'ye gelen 30 milyon turistin acil durumlarda devlet hastanelerinden daha iyi şartlarda hizmet alması amaçlanıyor.
 

20
devlet
hastanesi
'turizm
hastanesi'
olacak
Yorum (1)
acilci
Bodrum Devlet Hastanesi'nde Acil Servis dökülüyor. Yer darlığından 2 doktor aynı anda çalışamıyor. Kapısında güvenliği yok, her gün bir doktora, sağlık personeline saldırı oluyor. Burası mı turiste hizmet verecek, olsa olsa herşey dahil 20 euroya gelen turiste olur. 5 kuruş yatırım yapma, ismini değiştir, seni turizm hastanesi yaptım de tamam.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir