Medimagazin logo

112'yi gereksiz yere meşgul edenlere para cezası uygulanacak

Kaynak: memurlar.net
112'yi gereksiz yere meşgul edenlere para cezası uygulanacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Antalya Valiliği yaptığı açıklamada, Antalya 112 Acil Çağrı Merkezi personelince 2010 yılı içinde toplam 2.346.409 çağrı karşılandığını belirtti. Açıklamada bu çağrılardan acil çağrı kapsamına giren çağrı sayısı ise sadece 194.778 olduğu belirtildi. Yani, çağrıların % 92' sini gereksiz çağrılar oluşturuyor.

2011 yılında karşılanan 1.581.304 çağrının % 83' ünün, 2012 yılı ilk 9 ayında karşılanan 1.128.681 çağrının ise %79' unun gereksiz çağrılardan oluşuyor.

Vali Dr. Mehmet Altıparmak imzasıyla yapılan açıklamada aşağıdaki durumların tespiti halinde 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesinde düzenlenen "emre aykırı davranış" kapsamında idari yaptırım kararı tutanağı düzenleneceği belirtildi.

İşte yaptırım uygulanacak durumlar:

"Sürekli ve sessiz çağrılarda öncelikle teknik arıza olup olmadığı kontrol edilmesi, kastın varlığının tespiti halinde,
Çocuklar tarafından oyun amaçlı yapılan ve tekrarlanan çağrılarda ailelerine ulaşılarak bilgi verilmesi, davranışın tekrarı halinde,
Acil yardım hizmetleri dışında kalan konulara ilişkin soru sorma, bilgi alma, ihbar verme gibi nedenlerle arayanların çağrı alıcılar tarafından "112" hattının sadece acil yardım hattı olduğu konusunda bilgilendirilmesi, arayanın bu tür aramalar konusunda ısrarcı olması halinde,
Kötü niyetli ve hakaret içeren konuşmalarla personelin aynı numaradan gelen aramalarla sürekli şekilde rahatsız edilmesi halinde,"

112'yi
gereksiz
yere
meşgul
edenlere
para
cezası
uygulanacak
Yorum (2)
Dr Emin öztürk
mesele sadece 112 telefon hattının mı gereksiz yere kullanılması mı . komik olmayalım lütfen . çok fazla örneği var 112 personeline sorsunlar, gereksiz yere acil olmayan hastaları hastanelere taşıdıklarını söyleyeceklerdir. araştırmayı lütfen bu yönde yapsınlar...
0
Cevapla
Çetin Gültekin
Sigarayı bırakmayan KOAH'lının günde 2 kez krize girip ambulans çağırmasına da insani bir çözüm öneriyorum. KOAH'lı hastalara psikiyatriye gitmeleri ve sigarayı bırakmaları için süre tanınmalı. Örneğin 6 ay gibi. Bu süre sonunda kan Ach değerleri düşmediyse acil hizmetlerden ücretiyle yararlanabilmeli. O sigara içecek diye 112 meşgul edilmemeli.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir