Medimagazin logo

112 personeline saldıran hasta yakınlarına 3.5'er yıl hapis

Samsun'da bir hastayı hastaneye yetiştiren 112 ekiplerine kendilerini ambulansla almadıkları gerekçeciyle saldırdıkları ettiği iddia edilen 3 kişi, 3 yıl 5 ay, 20'şer gün hapis cezasına çarptırıldı.
112 personeline saldıran hasta yakınlarına 3.5'er yıl hapis
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


SAMSUN-İlkadım ilçesi Kadıköy Mahallesi'nde 9 Mayıs 2011 tarihinde meydana gelen olayda, rahatsızlanan kalp hastası M.Ö.'yü (71) Gazi Devlet Hastanesi'ne götüren ambulans şoförü Ali Birinci ve Doktor Zeynep Fırıncı'yı, ambulansa alınmadıkları gerekçesiyle hasta yakını Hakan D. (23), Aziz O. (25) ve Tanju Ö.'nün (26) saldırısına uğramıştı. Saldırı anı ise hastanenin acil servisinin önündeki güvenlik kamerası tarafından saniye saniye kaydedilmişti.

Şikayet üzerine Hakan D., Aziz O. ve Tanju Ö. hakkında dava açıldı. Samsun 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen davanın son duruşmasında mahkeme heyeti tutuksuz olarak yargılanan Hakan D., Aziz O. ve Tanju Ö.’yu suçlu bularak darp suçundan 10'ar ay, tehdit suçundan 1 yıl 8'er ay ve hakaret suçundan da 11 ay 20'şer gün olmak üzere her biri toplam 3 yıl 5 ay 20'şer gün hapis cezasına çarptırdı.

Davaya müdahil olarak katılan Samsun Tabip Odası Avukatı Harun Uyanıkoğlu, sanıklara verilen cezanın ertelenmemesi ve paraya çevrilmemesinin sevindirici bir durum olduğunu belirterek, "Bu dava sağlık personellerine yapılacak olan saldırıların karşılıksız kalmayacağı yönünde örnek olacaktır" dedi.

Öte yandan, saldırıya uğrayan ambulans şoförü Halil Birinci'yi kurtarmak isterken kendisi de hastanelik olan Dr. Zeynep Fırıncı, 14 Mart Tıp Bayramı törenlerinde Sağlık Bakanlığı tarafından Samsun'da yılın doktoru seçilmiş ve Bakan Recep Akdağ tarafından Ankara'da düzenlenen törende ödül verilmişti.

112
personeline
saldıran
hasta
yakınlarına
3.5'er
yıl
hapis
Yorum (5)
Solmaz Altundağ Yaray
bu haberin caydırıcı olması için basında yayınlanmasını istiyorum.Şiddete uğrayan sağlıkçılar saniye saniye halkı teşvik edercesine yayınlanıyor. Aksi takdirde bu cezanın tam yerini bulacağını düşünmüyorum.
0
Cevapla
Doktor
darp suçundan 10'ar ay, tehdit suçundan 1 yıl 8'er ay hakaret suçundan da 11 ay 20'şer gün 'SAĞLIK HİZMETİ VEREN GÖREVLİ MEMURA' ibaresi olmalıydı ve daha ağır cezalar verilmeliydi. "Sağlık görevlisine darp hakaret taciz tehdit" başlığı altında ayrı bir ceza maddesi olmadıkça bu iş çözülmez.
0
Cevapla
cu
sadece medimagazinde yayınlamakla olmaz.basın yayınlayacakki herkes duysun görsün ancak öyle önem kazanır bu olay
0
Cevapla
Birol Kazan
Kutsal saydığımız görevler içinde olan sağlık hizmetlerini engelleyen veya bilerek ihmal edenler de ayıplanmalıdır.Sağlık görevlilerine saldıranların ceza almaları yerindedir. Dilerim şiddet yanlısı olanlara ders olur. Tüm saglık çalışanlara selam olsun.
0
Cevapla
ALİ BİRİNCİ
görsel basında ve gazete manşetlerinde çok yer aldı.bu davanın sonucu. yaşasın türk adaleti gerekli cezayı vermıştir.
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir