Medimagazin logo

10 ayı aşan gebelikleri sonlandırın!

Türkiye genelinde gebelikleri 300 günü aşan hamile kadınlar olduğu tespit edildi.
10 ayı aşan gebelikleri sonlandırın!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Doğum yapmış olmalarına rağmen kağıt üzerinde hala gebe gözüken yüzlerce kadının 300 günden fazla bir zamandır gebe olarak kayıtlara geçtiği tespit edildi. Durumu fark eden Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı yetkilileri 81 ile uyarı yazısı gönderdi.

81 ilin halk sağlığı müdürlüklerine gönderilen uyarı yazısında aile hekimlerinin 300 günü aşan gebelikleri sonlandırmaları istendi.

Sağlık.NET'e gönderilen verilerin incelenmesi sırasında 300 günü aşan ve sonlandırılması yapılmayan gebelikler bulunduğunun tespit edildiği kaydedilen uyarı yazısında şunlar belirtildi:

'Süresi geçtiği halde devam eden gebeliklerin geçmişe yönelik olarak sonlandırılabilmesi için iş kuralı değiştirilmiş ve sisteme yansıtılmıştır. Bahse konu sonlandırılmamış gebelikler listesi karar destek sistemi Halk Sağlığı Denetim Raporları menüsü altında yayınlanmıştır. Aile Hekimleri 300 günü aşan sonlandırılmamış gebelikleri USVS kuralları doğrultusunda sonlandırmalarını rica ederiz.'

10
ayı
aşan
gebelikleri
sonlandırın!
Yorum (5)
tinnename
Ya, böyle bir haber var mı ya gözünüzü seveyim?
0
Cevapla
çilek kız
Bu gebeler neden sağlıknette sonlandırılmadan kalıyor biliyormusunuz. Gebe doğum yapıyor ve sonra aile hekimi değiştiriyor. yeni kaydolduğu hekim hiç gebe iken görmediğinden normal birey gibi muayeneye devam ediyor. kendisinden ilişiği kesilen aile hekimide ilişik kesildiği için işlem yapamıyor.
0
Cevapla
hakiki hekim
gebe son adet tarihini bilmiyor .sonra sallıyor şu gündü diye .sonra geç doğum yapıyor gibi gözükür.son adet tarihini 2.5 ay yanlış hatırlayan var. kadın doğum polikliniğine hiç uğramayan gebeler var....
0
Cevapla
üç harfli
Bu gebelikler nasıl sonlandırılacak?, kürtaj desen yasak; büyükannelerden kalan yöntemler mi kullanılacak yoksa bir ilaç önerisi var mı? Sezaryen yapsak doğan 10-11 aylık ucubeyi n'apıcaz?
0
Cevapla
murseltekin@hotmail.com
Gülerim ağlanacak halime..titrerim mücrim gibi baktıkça istikbalime...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir