Medimagazin logo

1 Türk 6 Avrupalı’ya bedel!

İnsan sağlığı için son derece önemli olan havadaki kirletici sınır değerlerinin en yüksek olduğu ülke Türkiye.
Kaynak: BUGÜN GAZETESİ - Nesrullah SONAY
1 Türk 6 Avrupalı’ya bedel!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Buna göre, Türkiye'nin partikül madde sınır değeri, Amerika'dan 2, Japonya'dan 3, Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Birliği'nin sınır değerinden 6 kat daha fazla

İnsan sağlığını korumak ve kirletici etkisini azaltmak için belirlenen limit değerlerde şampiyon Türkiye. Ülkemizdeki partikül madde kirleticileri için en üst sınır değeri günlük 300 mikrogram metreküp. Buna rağmen Amerika 150, Japonya 100, İngiltere, Avrupa Birliği ve Avustralya 50, Dünya Sağlık Örgütü ise 50 mikrogram metreküpü en üst değer olarak dikkate alıyor.

Ölçümlerde 24 saatin toplam ortalamasının dikkate alındığını belirten İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, "Bu bir şey ifade etmez. Çünkü verileri toplayıp 24'e böldüğümüz zaman düşük bir miktar ortaya çıkıyor. Sınırın aşılıp aşılmadığını anlayamıyoruz. Bu nedenle sabah ve akşam saatleri ile en havası en kirli bölgelerin ayrıca ölçülmesi lazım" dedi.

TÜRKLER DAYANIKLI MI?

Prof. Dr. Orhan Şen, gelişmiş ülkelerde üst sınır değerlerinin düşük olmasına rağmen aşılması halinde bütün ülkenin alarm verdiğine dikkat çekerek, "Ama Türkiye'de böyle değil. Neden? Biz daha mı dayanıklıyız?" diye sordu.

İSTANBUL'DA HAD SAFHADA

Aynı üniversiteden Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu da "Kükürtdioksit sınır değerleri Dünya Sağlık Örgütü'nde 20 mikrogram metreküpken Türkiye'de 150. Aynı şekilde partikül madde sınır değeri AB'de 50 mikrogram metreküp Türkiye 300. Yani 1 Türk kükürtte 7,5 dünyalıya, partikül maddede de 1 Türk 6 Avrupalıya bedel" yorumunu yaptı. Kadıoğlu özellikle İstanbul'da hava kirliliğinin had safhada olduğuna işaret etti.    

AB STANDARTLARINA ULAŞACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, hazırlanan eylem planı çerçevesinde hava kirliliğinde üst sınırın 2014'e kadar AB standartlarına indirilecek. Yani 2014'te Türkiye'de partikül madde sınırı 50, kükürtdioksit sınır değerleri ise 20 mikrogram metreküp olacak.  

BİRÇOK HASTALIĞIN NEDENİ

Partikül maddeler ve kükürtdioksit havada bulunan ve en zararlı olarak görülen başlıca kirleticiler. Partikül madde kirleticileri zaman içerisinde zehirlenme, kanser, doğum bozuklukları, solunum sistemi rahatsızlıkları ile kalp hastalıklarına neden olabiliyor.
 

1
türk
6
avrupalı’ya
bedel!
Yorum (1)
gölgelice
İstanbul'a gezmeye gittiğimde bu şehir eksoz kokuyor dediğimde bana gülmüşlerdi; o senin burnunadır diye.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir