Medimagazin logo

Uluslararası Eczacılık Tarihi Kongresi İstanbul’da düzenlendi

Uluslararası Eczacılık Tarihi Kongresi İstanbul’da düzenlendi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Uluslararası Eczacılık Tarihi Birliği’nin (International Society for the History of Pharmacy, ISHP) iki yıl arayla düzenlenen kongrelerinin kırk ikincisi 8-11 Eylül 2015 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nin ev sahipliğinde İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlendi.
Türkiye’nin ilk kez ev sahipliği yaptığı bu kongreye 30’u aşkın ülkeden 215 kişi katıldı. Ana konusu “Doğu ile Batı Arasında Eczacılık Alanındaki Bilgi Alışverişi” olarak belirlenen kongrenin açılış töreninde Prof. Dr. İlber Ortaylı katılımcılara “Bir Mesleğin Tarihi Neden Bilinmeli?” başlıklı İngilizce bir konuşma yaptı.


Davetli konuşmacılar arasında Uluslararası Eczacılık Tarihi Akademisi Eski Başkanı Prof. Dr. Olivier Lafont “Doğu ile Batı Arasındaki Diyaloğun Merkezinde Yunan Bilimi” başlıklı, Alman Eczacılık Tarihi Birliği Başkanı Prof. Dr. Sabine Anagnostou “Doğudan Batıya: Yüzyıllar Boyunca Fitofarmasötik Bilgilerin Gelişimi ve Aktarımı” başlıklı, Amerikan Eczacılık Tarihi Enstitüsü direktörü Prof. Dr. Greg Higby “Amerikan Eczacılığı ve Doğu: Amerikan Ginsenginin Hikâyesi” başlıklı, İtalyan Eczacılık Tarihi Birliği Başkanı Prof. Dr. Angelo Beccarelli “Afrikalı Konstantin: Doğu ve Batının Üstadı” başlıklı ve Türk Eczacılık Tarihi Araştırma Derneği Başkanı Prof. Dr. Afife Mat ise “Biruni: Çağına Yön Veren Âlim” başlıklı konferanslar verdiler.


Toplam 79 sözlü bildiri ve 47 poster bildirinin sunulduğu kongrede katılımcılar bilimsel program dışında İstanbul Üniversitesi Türk Eczacılık Tarihi Müzesi, İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Herbaryumu, Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesi ve İstanbul Üniversitesi Hamam Kültürü Müzesi’ni ziyaret etme fırsatı buldular.


Kongre düzenleme komitesi başkanı Prof. Dr. Afife Mat Uluslararası Eczacılık Tarihi Akademisi’ne (International Academy for the History of Pharmacy) üye seçildi ve Alman Eczacılık Tarihi Birliği’nin seçkin ödülü Schelenz Madalyası ile ödüllendirildi. Kongre sekreteri Yrd. Doç. Dr. Halil Tekiner ise Uluslararası Eczacılık Tarihi Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığına seçildi.

Uluslararası Eczacılık Tarihi Kongrelerinin kırk üçüncüsü Eylül 2017’de Polonya’da düzenlenecek.

uluslararası
eczacılık
tarihi
kongresi
i̇stanbul’da
düzenlendi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir