Medimagazin logo

TEB: Yeni bir eczacılık fakültesine daha ihtiyacımız yok!

Türk Eczacıları Birliği, yaptığı açıklamada var olan eczacılık fakültelerine yenilerini eklemenin yaratacağı sorunları anlatarak "Daha fazla eczacılık fakültesi açılması ülke kaynaklarının israfı anlamına gelmektedir." dedi.
TEB: Yeni bir eczacılık fakültesine daha ihtiyacımız yok!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Eczacılık eğitimi veren mevcut fakültelere yenilerinin eklenmesinin, eczacılık eğitimine niteliksel bir katkı sağlamayacağı, ilaç ve eczacılık hizmetlerinin etkin ve kaliteli bir şekilde sunulmasında ve istihdam alanında ciddi sorunlara yol açacağını ifade eden TEB, "Daha fazla eczacılık fakültesi açılması ülke kaynaklarının israfı anlamına gelmektedir." dedi.

Açıklamasında, 1997 yılına kadar 7 adet eczacılık fakültesi bulunduğunu ancak 2001-2021 yılları arasında bu sayının 6 kat arttığını belirten TEB şu ifadelere yer verdi:

 Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile eczacılık fakültesi sayısı 60’a ulaşmıştır. Eğitim vermekte olan 47 eczacılık fakültesinden ise sadece 14’ü akredite eczacılık eğitimi verebilecek kapasitededir. Alt yapıdan ve yeterli eğitim kadrosundan yoksun olarak açılan yeni fakülteler, sunulan eczacılık eğitiminin niteliğini her geçen gün azaltmış ve azaltmaya devam etmektedir. 2016 yılında Sağlık Bakanlığımızca yayımlanan Sağlık İşgücü Raporu’nda 2023 yılında yüzde 30 eczacı istihdamı fazlasına dikkat çekilmişken, eczacılık fakültelerine 3.500’ü aşkın kontenjan ayrılması ve her yıl 2 binden fazla öğrencinin eczacılık fakültelerinden mezun olması vahim sonuçlar doğuracaktır."

Bu karanlık tablonun, eczacıığın geleceğini tehlikeye attığı gibi sunulacak ilaç ve eczacılık hizmetinin kalitesini düşüreceğini belirten TEB, toplum sağlığının korunmasında ve geliştirilmesinde sağlık sistenin etkinliğini de azaltacağını ekledi.

"Ülkemizin daha fazla eczacılık fakültesine ihtiyacı yoktur." diyen TEB konuşmasında şu sözleri kullandı:

"Uluslararası standartlarda kaliteli eczacılık eğitiminin sağlanması ve mesleki sürdürülebilirlik için, ülkemizde yeni eczacılık fakültelerinin açılmaması çağrımızı tekrarlıyoruz. Ülkemizin daha fazla eczacılık fakültesine ihtiyacı yoktur. Ülke kaynaklarımızın israfını beraberinde getirecek olan ve hiçbir şekilde anlayamadığımız bu ısrarlı uygulamalardan vazgeçilmelidir. Mevcut eczacılık fakültelerinin kontenjanları kademeli olarak düşürülmeli ve eczacılık fakültelerine giriş için başarı sıralaması 50 bin ile sınırlı tutulmalıdır.

Sağlık sistemimizin geleceği ve ülke kaynaklarımızın israf edilmemesi için bilimsel gerekçelere dayandırılmış bir eğitim ve istihdam planlaması doğrultusunda hareket edilmesi gerektiğini bir kez daha yineliyoruz."

teb
eczacılık fakülteleri
türk eczacıları birliği
eczacılık hizmeti
Yorum (2)
selim nurani
Yazılanlar doğru ama yetersiz şöyleki ; neden bir eczacı ömrünün sonuna kadar çalışabiliyor? Eğer aktif olarak bir hekim gibi çalışacak olsaydı 65 enfazla 72 yaşına kadar çalışabilirdi. Böylece yeni nesilin önünü açıp iş istihdam edilebilir.
5
Cevapla
Osman D
TEB başkanlığının bu açıklaması kendilerince tabii ki haklı. Ancak, devletin yüksek öğrenim kontenjanlarını belirlerken izlediği tutumu değerlendirince, havada kalıyor. Devlet, bu kontenjanları belirlerken, üniversite ve fakülteleri açarken öyle düşündüğünüz gibi piyasa ihtiyaçlarını değerlendirmiyor, planlama falan yapmıyor. Üç şey yapıyor: birincisi, daha fazla öğrenciyi yüksek örenime kaydederek, onların piyasada işsiz tanımına girmesini ötelemiş oluyor. İkincisi, çocuğunun yükseköğrenim görmesini talep eden seçmen velinin gazını alıyor. Üçüncüsü, şehrine üniversite açtırarak orada ekonomik faaliyeti bu şekilde canlandırılmasını talep eden şehir esnafına mavi boncuk dağıtıyor. Değilse, mezun olan öğrencinin iş sorununu dert etmiyor. Ona kalırsanız, başta tıp olmak üzere bu kadar fakültenin kaçına ihtiyaç var? Öncelikle Tıp, Eğitim, Ziraat ve Fen Edebiyat fakültelerinin en az yarısına ihtiyaç yok ve kapatılmalı. Ancak, yukarıda saydığım nedenlerle politika böyle. Bunun da bilinmesi lazım. Saygılarımla.
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir