Medimagazin logo

SGK'dan vatandaşa "ilaç" faturası

Vatandaş daha az fatura ödeyeceğim diye sevinirken Tüm Eczacı İşverenler Sendikası'ından tam tersi bir açıklama geldi.
SGK'dan vatandaşa "ilaç" faturası
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, ilaç fiyatlarıyla ilgili son düzenlemelere ilişkin, "Vatandaşlarımız ilaçların fiyatlarının düşüşüyle daha az katılım payı ödeyecekler diye sevinirken son tebliğde yapılan değişiklikle ödeyeceği miktarda sürpriz bir artışla karşı karşıya kalmıştır" görüşünü savundu. Saydan, "İlaçta fiyat düşüşü" diye lanse edilen düzenlemenin aslında ilacın fiyatında bir değişiklik yapmadığını, SGK’nın ödeyeceği miktarı azaltarak kalan kısmın vatandaşa yüklenmesine neden olduğunu ileri sürdü.

TEİS Genel Başkanı Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, Kurban Bayramı arifesinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yayımlanan Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile ödeme limitlerinde değişiklik yapılması nedeniyle çıkan farkların vatandaşa yansıdığını, daha önce sürekli aldığı ilaçlara hiç fark ödemeyen hastaların 17 Kasım’dan itibaren fark ödediğini, daha önce fark ödeyenlerin ise ödeme miktarının arttığını iddia etti.

Saydan, Sağlık Uygulama Tebliği’nde yapılan düzenlemeyle ilgili "Vatandaşlarımız ilaçların fiyatlarının düşüşü ile daha az katılım payı ödeyecekler diye sevinirken, son tebliğde yapılan değişiklikle ödeyeceği miktarda sürpriz bir artışla karşı karşıya kalmıştır. Kısacası ’ilaçta fiyat düşüşü’ diye lanse edilen düzenleme, aslında ilacın fiyatında bir değişiklik yapmamış, SGK’nın ödeyeceği miktarı azaltarak kalan kısmın vatandaşa yüklenmesine neden olmuştur" değerlendirmesinde bulundu.

SUT’ta yer alan maddeye göre eşdeğer ilaçların ödenmesiyle ilgili oranın yüzde 15’den yüzde 10’a düşürüldüğünü, böylece SGK, reçeteye yazılan ilacın en ucuz ilaç bedelinin ancak yüzde 10 fazlasını ödediği için vatandaşın cebinden çıkan fark miktarının da bununla orantılı olarak arttığını kaydeden Saydan, "Sağlıkta tasarruf adı altında bir yandan ilaç fiyatları düşürülürken bir yandan da farklar yükseltilerek hastaların cebinden yaklaşık yüzde 5 fazla para alınması kabul edilemez" ifadesini kullandı.

Saydan, şu görüşleri dile getirdi: "Eczacılar olarak firmalar tarafından eczacılar üzerinden SGK’ya yapılan kamu kurum iskontolarının uygulanmaması dolayısıyla zaten mağduruz. Hayati önemi bulunan 200’den fazla ilaç piyasada olduğu halde firmalar tarafından depolarda bloke edilmiştir. İlaca erişim vatandaş için eziyete dönerken ilacı aldığında bir de fark ödemek zorunda bırakılması, vatandaşlarımızın tepkilerini bizlere göstermesine neden olmaktadır. Bu yüzden vatandaşımız bilsin ki biz eczacılar olarak SGK’nın Medula sisteminden aldığınız ilaçlara çıkan farkları almaktayız. Bu fiyat farkı artışının sorumlusu kesinlikle eczacılarınız değildir." Saydan, hem fiyat farklarının yükseltilmesi hem de kamu kurum iskontosu dolayısıyla yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için ilgili bakanlıkları göreve çağırdı.

sgk'dan
vatandaşa
"ilaç"
faturası
Yorum (3)
neşet okur
sgk evvela tedavi yönetmeliğini değiştirsin.sadece İŞGÖREMEZ RAPORLULARA k.payı muafiyeti olmalı.diğerlerinin hepsinden k.payı almalı.pirimlerini tahsil edemediği kuruluş çalışanlarının tedavisi üstlenmemeli onlarda işverene baskı yapsınlar. pirim ödemeyen iş yerleri kapatılsım. hekimlerin adet/kalem sınırlaması davası yok sayılsın. bu kurumun içine edenlerin bir kolu HEKİMLERDİR. bir kolu SİGORTALILARDIR.
0
Cevapla
erdem kocak
sayın eczacım keşke bütün vatandaşlarımız söylenilenleri doğru anlasa doğruya inansa bizim magduriyetimizi görmemezlikten gelmese,gerçekten artık yeter den de öte bıçak kemiğe dayanmış durumdadır yetkilileri göreve cagırmaktan ziyade onlara görevini hatırlatmak ya da yönetimi değiştirmek lazım,eczacı vekillerimizi görevlerini hatırlatmak lazım nerede eczacı vekiller nerede!
0
Cevapla
Emin Erdem
sn eczacı neşet bey hekimlere çamur atacağınıza önce siz aynaya bir bakın. bu halkanın belki de ne masumu doktorlardır.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir