Medimagazin logo

SGK'dan reçete teşhisleriyle ilgili duyuru

Bilindiği gibi, Sosyal Güvenlik Kurumu MEDULA Provizyon Sisteminde kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılabilen eczane ekranında, 11.04.2011 tarihinde bir mesaj yayınlanarak, sistemin reçete giriş ekranında teşhis girilecek alanlar açıldığı ve 12.04.2011 tarihinden itibaren, reçete kaydı esnasında reçetede bulunan tüm teşhislerin, bu alanlara girilmesinin zorunlu olduğu bildirilmişti. Konu ile ilgili SGK'nın açıklaması:
SGK'dan reçete teşhisleriyle ilgili duyuru
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığından

 

Reçete Teşhisleri

 

Sağlık Uygulama Tebliğinin Ayaktan tedavilerde reçetelerin düzenlenmesi başlıklı 6.1.1.A maddesinin 2. fıkrası ve Kurumumuz ile Türk Eczacıları Birliği arasında imzalanan Protokolün 3.2.15. maddesine istinaden reçetelerde mutlaka teşhis yer alacaktır.

 

Teşhis reçetenin ve verilen tedavinin bir parçası olduğundan reçete bütünlüğü için gerekli ve zorunlu olup, reçetede yazılan teşhislerin incelemeleri reçete kontrolleri sırasında manuel yapılmaktadır. Teşhis yazılı olmayan reçetelerin eczacılar tarafından kabul edilmesini önlemek ve ayrıca Kurumumuzca yapılan elektronik ortamda reçetelerin alınması ve incelenmesi çalışmalarında kullanılmak üzere, reçetedeki teşhisin reçete kayıt esnasında sisteme işlenebilmesi için alanlar açılmış,11.04.2011 tarihinde de eczane ekranlarında duyurulmuştur.

 

Kurumumuzca elektronik reçeteye geçilmesi halinde sözleşmeli eczanelerden reçete ve eki belgeler istenmeyeceğinden reçetelerin sistemden kontrolünün sağlanmasını teminen ve ileride bu alanda yapılacak yeni düzenlemeler ile istatistiki veri oluşturmak amacıyla Medula reçete sisteminde reçetede yer alan teşhislerin girilebilmesi için oluşturulan alanların 12.04.2011 tarihinden itibaren sözleşmeli eczanelerce manuel olarak girilmesi zorunlu hale getirilmiştir. Ayrıca bundan sonraki çalışmalarda ICD 10 kodu bulunan reçeteler için de alanlar açılarak, ICD 10 kodlarının girilmesi ya da seçilmesi planlanmaktadır.

 


 

SGK’nın yaptığı duyurunun ardından açıklama yapan TEB ise şunları kaydetti:

 

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun eczane provizyon ekranında yayımladığı mesaj ile başlattığı uygulama ve ardından yayınladığı duyuru hakkında, mevcut Protokol hükümleri ve yasal mevzuat açısından Birliğimiz tarafından gerekli girişimler başlatılmış olup, gelişmeler duyurulacaktır.

sgk'dan
reçete
teşhisleriyle
ilgili
duyuru
Yorum (4)
F.U
Yakında bu SGK doktorun ana adı,baba adı eğer dr bayansa kızlık soyadı reçete sahibinin açık adresi reçetenin medulaya girildiği saatte eczane iç ortam sıcaklık derecesi ve nem derecesi,dış ortam sıcaklığı,hastanın kilosu, boyu hastanın veya ilaçları alan yakınının web cam ile çekilip belli piksele küçültülmüş fotoğrafı,hastanın ilaç almaya geldiği arabasının plakası(metroyla gelenler M,Taksi T,Metrobüs MB Yaya Y işaretlenir) da reçete giriş ekranına eklenir diyecek herhalde.Haydi yokmu sizin öneriniz.....
0
Cevapla
hs
sağlık sistemi bu kadar da dibe vurmamıştı, iyiki sağlıkda dönüşüm yaptınız dönüşe dönüşe bir pisliğe benzedi. 2011 genel seçimlrinden sonra iyice dibe vuracak, vatandaşta görecek sağlıkta dönüşümün ne nane olduğunu.
0
Cevapla
hakkı
SGK daki sayın meslektaşlarımız,hekimin ilaç seçimindeki kısıtlamaları düzenlerken olumsuz etkileri üstlenebilmeye cesaretiniz varsa kalemlerimize müdahale ediniz.Aksi halde hastalık yoktur,hasta vardır.Aynı ilaç her hastada işe yaramaz.Bıktım saçma sapan kısıtlamalardan...Çok biliyordu iseniz niye aktif çalışmadan kaçıp denetlemeye geçtiniz.bence sizleri de denetleyen bir kurum olmalı.Memuruz sesimiz çıkmıyo.Hastayı mı tedavi edeceğiz,sizi mi idare edeceğiz.
0
Cevapla
özeröz
valla bu vatandaş iyice koyun gibi oldu nereye sürsen oraya gidiyor kimse bu kısıtlamalara devlet yaptı demiyor eczacıyla kalfayla resmen savaş yapıyor sankı sgk nin tahsildar memuru gibi çalışıyoruz zorla para alıyoruz vatandaştan banane kardeşim senin muayene ücretinden banane
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir