Medimagazin logo

Sağlık Bakanlığı bu ürünü piyasadan toplatıyor

Sağlık Bakanlığı, ''kozmetik'' olduğu yönünde bildirimi yapılan Orjin markalı ürünü, çeşitli rahatsızlıkları tedavi etme iddiasıyla piyasaya arz edildiği gerekçesiyle toplatma kararı aldı.
Sağlık Bakanlığı bu ürünü piyasadan toplatıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Piyasa Gözetimi ve Denetimi faaliyetlerinde ''Orjin'' markalı ''rahatlatıcı masaj ve bacak bakımı'' adlı ürünlerin eklem ve kas figürü ile çeşitli endikasyonlarla (ağrı, romatizma, kılcal damarlardaki kan dolaşımının rahatlaması, baş ağrısı ve auralı migrenler, boyun tutulmaları, kireçlenme ve menisküs, kas ağrıları ve bunun gibi rahatsızlıkları tedavi etme iddiasıyla) piyasaya arz edildiğinin saptandığı bildirildi.

Sözkonusu ürünün bildiriminin ''kozmetik'' olduğu beyan edilerek yapıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

''Kozmetik ürünler yukarıda sayılan etkileri gösteremezler. Bu etkiler ruhsatlı ilaçlardan beklenebilecek etkilerdir ve adı geçen ürün Bakanlığımızca ruhsatlandırılmış olan bir ilaç değildir.

Bu isimli ürünlerin piyasadan toplanması işlemleri Bakanlığımızca başlatılmıştır.

Muhtelif televizyon, radyo kanalları ve internet sitelerinde reklamı yapılmak suretiyle tedavi ettiği veya tedaviye yardımcı olduğu iddia edilerek piyasaya arz edilen ürünlere itibar edilmemesi ve rahatsızlıkları olan kişilerin öncelikle bir hekime başvurmaları halk sağlığının yararına olacaktır.''

sağlık
bakanlığı
bu
ürünü
piyasadan
toplatıyor
Yorum (6)
Dr.Ceto
Peki bakanlığımız diğer ''gıda takviyeleri'' konusunda acaba ne yapacak?Sarmisak kapsülü, damar açıcılar ve diğerleri!
0
Cevapla
şahin öztürk
birkaç gün önce alternatif tıp ile ilgili bir habere yaptığım yorumda bu ürüne değinmiştim.. (13.) şahin öztürk (diş tabibi)22/11/2011 12:45:32 bu ömer ... ve mustafa ..........isimli zaatlar ne olacak..tüm kanallara reklam verdikleri için hiç kimse gündeme de getirmiyor bu kişileri..adamlar merkez bankası gibi oldular..orjini sırf babamın gönlü olsun diye almak zorunda kaldım..malumunuz hikaye ..plasebo etkisi bile olmadı.. sağlık bakanlığı nihayet bu konuya neşter vurdu..her ne kadar atı alan üsküdarı geçmiş olsada zararın neresinden dönülürse kardır diyorum..
0
Cevapla
Frankie Bellevan
Çalıştığım memlekette bu Mustafa.... denilen şahıs olayı öyle bir aşmış ki belediye otobüslerindeki askılara varana kadar kendi reklamını yapıyor.Söyleyecek bir şey bulamadım pes dedim.
0
Cevapla
dr
plavix i toplarsanız..intihar ederim..
0
Cevapla
drmd
TV DEN İLAÇ MI SATILIR...EY AHALİİİİİ...EVET YALNIZCA BU ÜLKEDE....
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir