Medimagazin logo

Robot eczacı iş başı yaptı

Bodrum'da 400 bin liraya kurulan 'Robot eczacının' açılışı yapıldı.
Kaynak: STAR
Robot eczacı iş başı yaptı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 Yanlış ilaç verme problemi başta olmak üzere, eczanelerdeki lojistik sorunların da önüne geçmesi planlanan ropot, bilgisayar yönlendirmesiyle çalışıyor.

Eczanelerdeki ilaç dolaplarına yerleştirilen robot sayesinde eczacı, reçetede yazılı ilaçları bilgisayara yazıyor. Dolapta bulunan robot, sepet aracılığı ile kısa zamanda bilgisayar aracılığıyla komutu verilen ilaçları dolaptan toplayıp eczacının önüne getiriyor.

14 bin kutu ilaç depolama alanına sahip robot, eczacıların envanterleri üzerinde kontrollerini artırıp lojistik ve satın alma problemlerini de çözüyor.

Eczane sahibi Taylan Çağlar, lojistik ve satın alma sorunlarını çözen robotun eczacıların zaman kazanmasını sağladığını söyledi.

Robotun 400 bin liraya mal olduğunu ifade eden Çağlar, söz konusu sistemin önümüzdeki süreçte daha fazla eczacı tarafından tercih edileceğini kaydetti.

Sistemin müşteriye daha hızlı hizmet verme imkanı sağladığını belirten Çağlar, Almanya'da yapılan robotun İngiltere, ispanya, İsviçre gibi birçok ülke de kullanıldığını da sözlerine ekledi.

Açılışa katılan Eda Taşpınar ise robot eczacının önemli bir icat olduğunu, bundan sonraki aşamada yaygınlaşacağına inandığını belirtti.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Taşpınar, "Çok yoğun çalışıyorum. Daha tatile çıkamadım. Pazar gününden itibaren tatile çıkmak istiyorum. İyi bir tatile ihtiyacım var" dedi.

robot
eczacı
başı
yaptı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir