Medimagazin logo

Nöbetçi eczanenin kırmızı panosu yanıp sönecek

Avrupa Birliği’ne uyum çalışmaları kapsamında eczanelere E harfli ‘ışıklı kırmızı pano’ takılacak. Yanıp sönen panolar geceleri uzaktan, nöbetçi eczanenin tanınmasını kolaylaştıracak
Nöbetçi eczanenin kırmızı panosu yanıp sönecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Avrupa Birliği’ne uyum çalışmaları kapsamında eczanelere E harfli ‘ışıklı kırmızı pano’ takılacak. Yanıp sönen panolar geceleri uzaktan, nöbetçi eczanenin tanınmasını kolaylaştıracak

İZMİR – Eczanelerin gece uzaktan fark edilmesini sağlayacak ‘ışıklı kırmızı pano’ uygulamasına eczacılar sıcak baktı. Zorunlu uygulama başlamamasına karşın pekçok eczaneye panolar takılırken, İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, “Panoların flaşör modunda yanıp sönmesi o eczanenin nöbetçi olduğunu gösterir. Ama bazı eczanelerde nöbetçi olmadığı halde panolar yanar söner halde bırakılıyor, vatandaş yanılıyor. Meslektaşlarımızı uyarıyoruz” dedi.

Sağlık bakanlığı ile Türk Eczacılar Birliği, eczanelerin AB'ye uyumunu sağlamak amacıyla ortak çalışma başlattı. Eczanelere uzaktan bakıldığında fark edilmesi için kırmızı ışıklı ‘E’ harfi yazılı panolar takılması istendi. Henüz zorunlu hale getirilmeyen uygulamaya eczaneler uymaya başladı. İzmir'de birçok eczanenin dış cephesine bu panolar asıldı. Nöbetçi olmayan eczanelerin sadece kırmızı sabit ışıkla yanıp bıraktığı panoları, gece nöbetine kalan eczaneler yanar- söner olarak çalıştırıyor. Böylelikle gece sokak sokak nöbetçi eczane arayanlar ışıklı panoyu görünce aradığı ilacı bulabileceği yere daha kolay ulaşıyor. Bazı eczacıların ışıklı panoyu yanlış kullandığını belirten İzmir Eczacı Odası Başkanı Sayılkan gerekli uyarıları yaptıklarını anlatırken şöyle dedi:
“Hava karardıktan sonra eczanelerin, bulunduğu sokağın başından fark edilmesine yarayan ışıklı panoların bir işlevi de o eczanenin nöbetçi olup- olmadığını göstermesi. Ama bazı arkadaşlarımız daha dikkat çekici diye akşam eczanesini kapatıp giderken panoyu flaşör modunda bırakıyor. Bu da yanıltıcı oluyor. Eczacıların da vatandaşların da bilmesi gereken gece nöbetine kalan eczanelerin ışıklı levhaları yanar söner olarak çalışır.”(dha)
Radikal

nöbetçi
eczanenin
kırmızı
panosu
yanıp
sönecek
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir