Medimagazin logo

Kıyak gezi tepki topladı

TEB, maliyeti örgüt bütçesinden karşılanacak üç ülkeyi kapsayan beş günlük bir yurt dışı gezisi düzenlemeyi planlarken, bazı eczacı odaları gezinin amacının belirsiz olduğu gerekçesiyle davete katılmayacaklarını açıkladı
Kıyak gezi tepki topladı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
TEB, maliyeti örgüt bütçesinden karşılanacak üç ülkeyi kapsayan beş günlük bir yurt dışı gezisi düzenlemeyi planlarken, bazı eczacı odaları gezinin amacının belirsiz olduğu gerekçesiyle davete katılmayacaklarını açıkladı

Türk Eczacıları Birliği (TEB)’nin 5 günlük Avrupa gezisi organize etmesi, eczacı odalarının tepkisini çekti. Prag-Budapeşte-Viyana’yı kapsayan ve tüm eczacı odalarının eşleriyle birlikte davet edildiği gezinin maliyetinin, TEB bütçesinden karşılanması planlanıyor. Gezinin amacının net olmadığını dile getiren İzmir, Kocaeli ve İstanbul Eczacı Odaları, geziye katılmayacaklarını açıkladılar.

TEB İkinci Başkanı Şevket Kaya’nın önce telefonla bilgilendirdiği eczacı odası başkanları, daha sonra TEB’den gelen bir elektronik postayla geziye davet edildi. Elektronik postada, 2-7 Mayıs 2009 tarihleri arasında Prag-Budapeşte-Viyana’da bulunan eczanelerde bir inceleme ve araştırma gezisi yapılacağı belirtilirken, “Avrupa’da Eczacılık Uygulamaları İnceleme ve Araştırma” amaçlı bu geziye 51 eczacı odası başkanı eşleriyle birlikte davet edildi.

“Gezi iptal edilmeli”
İzmir Eczacı Odası, TEB’in düzenlediği gezinin iptalini istedi. Oda Başkanı Tuncay Sayılgan, mayıs ayından itibaren eczanelerin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) alacaklarının eczanelere getireceği ekonomik sıkıntı, ilaç firmalarının eczaneler aleyhine değiştirdikleri ilaç satış koşulları, ilaç takip sisteminin eczanelere getireceği ek yükler, eczacılık mesleğini tehdit eden ilaç ve tıbbi cihaz kurumu gibi önemli sorunlar çözüm beklerken ve eczacıların sözleşme bedelleri ile tepkileri ortada iken, masrafları örgüt bütçesinden karşılanacak böylesine bir geziye katılmayı doğru bulmadığını söyledi.

TEB’e önemli maliyet getirecek bu programın yersiz, zamansız ve anlamsız olduğunu dile getiren Sayılgan, gezinin iptalini beklediklerini bildirdi.

Sayılgan, “Zincir eczanelerle ilgili bu ülkedeki eczacıların fikri ortadayken, orada zincir eczaneleri incelemenin çok da anlamı yok diye düşünüyorum. 2008’in son ayında yapılan eczacı mitingi de örgütün parasıyla yapılmıştır ve bu doğru bir harcamadır. Ama yapılmak istenen gezi çok da amaca uygun değil. Eczacıların bu kadar sıkıntılı ve zor bir dönem yaşadığı, mayıs ayından sonra ekonomilerinin daha da sıkıntıya gireceği bir ortamda 5 günlük yurt dışı gezisini doğru bulmuyorum. Bu nedenle geziye katılmayacağım” dedi.

Genel Kurul yaklaşmışken...
Kocaeli Eczacı Odası Başkanı Sinan Usta da geziye katılmayacağını ifade etti. Usta, yaptığı açıklamada, yapılacak bu gezi sonucunda hedeflenen konunun ne olduğunun çok anlaşılır olmadığını vurguladı. Usta, “Söz konusu ülkelerdeki eczacılık uygulamaları gözlenerek ülkemizde hayata geçirilmek istenen bir proje var ise bu konunun detaylarının da bildirilmesi gerekmektedir. Eğer böyle bir çalışma yok ise bu gezinin eczacının aidatlarını ve oda katkı paylarını ödemekte zorlandığı ciddi ekonomik sıkıntı yaşadığı dönemde yapılması tarafımızdan kabul edilebilir değildir” dedi.

Sinan Usta, eczacılık mesleğinin geleceği için hayata geçirilmesi planlanan bir proje kapsamında yapılacak araştırma ve inceleme gezilerinin önem arz ettiğini, ancak TEB Genel Kurulu sürecinin oldukça yakınlaştığı süreçte bu gezinin amacının farklı algılandığını kaydetti. TEB Merkez Heyeti’nin hayata geçireceği gerçekten önemli sonuçlar alınabilecek bir inceleme heyetinin görevi vermesi noktasında bu görevi seve seve üstlenebileceğini belirten Usta, yapılacak bu gezinin bu tarz bir çalışma olmadığını düşündüğünü ve geziye katılamayacağını söyledi.

Milletvekilleri de davet edilmiş
İstanbul Eczacı Odası Başkanı Ecz. Semih Güngör, mayıs ayında yapılması planlanan TEB inceleme-araştırma gezisinde davetli listesinin daha da kabarık olduğunu dile getirdi. Güngör, TEB’in gezi davetini kabul etmedi.

TEB İkinci Başkanı Şevket Kaya’nın kendisini de telefonla aradığını söyleyen Güngör, “İkinci Başkan bu görüşmede beni, TEB tarafından düzenlenmiş olan ve mayıs başında yapılması planlanan bir Avrupa gezisine davet etti. Bu gezinin amacının, farklı Avrupa ülkelerinde eczacılara verilen meslek hakkını incelemek olduğunu belirten Şevket Kaya, dileyen oda başkanlarının eşlerini veya yakınlarını da bu geziye masraflarını karşılamak kaydıyla getirebileceklerini dile getirdi. Ayrıca bu geziye eczacı milletvekilleri ile bürokratların da davet edilmesinin TEB'in gündeminde olduğunu, bu konuda da düşüncemi almak istediğini belirten Sayın Kaya, İstanbul Eczacı Odasının birlikte hareket ettiği oda başkanlarına da ayrım gözetilmeksizin bu davetin yapıldığını söylemeyi ihmal etmedi” dedi.

TEB’e yazı ile davete katılmayacağını bildiren Güngör, şunları kaydetti:
“Eczane ekonomilerinde yaşanan yıkım nedeniyle meslektaşlarımızın zorlanarak ödedikleri aidat ve sözleşme bedellerinden oluşan Birlik bütçesi kullanılarak 100’ü aşkın kişinin böylesi bir geziye götürülmesini büyük bir sorumsuzluk olarak görüyor ve bu gezinin ivedi olarak iptal edilmesini talep ediyorum. Ayrıca Merkez Heyetimizce alınan bu gezi kararında, Heyetimize yeni katılmış olan üyelerin onaylarının bulunup bulunmadığı bilgisinin tarafıma bildirilmesini önemle arz ediyorum.”
kıyak
gezi
tepki
topladı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir