Medimagazin logo

"İlaç sıkıntısına" sıkı takip

Sağlık Bakanlığı, fiyat düşüşlerine bağlı yaşandığı ileri sürülen ilaç sıkıntısına el koydu.
"İlaç sıkıntısına" sıkı takip
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

21 ilde Sağlık Müdürlüğü ekipleri, seçilen eczanelerde 30 gün boyunca bulunmayan ilaçlarla ilgili çalışma yürütecek.

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdür Yardımcısı Ercan Şimşek, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Konya, Kayseri, Muğla, Muş, Ordu, Rize, Samsun, Siirt, Trabzon il sağlık müdürlüklerine gönderdiği genelgede, bulunmayan ilaçlarla ilgili eczanelerde tespit çalışması yapılmasını istedi.

Eczanelerin, ilaç ve eczacılık sektöründe üretilen bütün ürün ve hizmetlerin nihai tüketicisi olan hastaya ulaştığı yer olduğunu hatırlatan Şimşek, bu yerlerin aynı zamanda hasta danışmanlığı anlamında, halk sağlığının korunması, geliştirilmesi ve halk sağlığını olumsuz yönde etkileyecek unsurlarının bertaraf edilmesinde önemli bir role sahip bulunduğunu belirtti.

Şimşek, eczanelerde verilen eczacılık hizmetlerinin kalitesinin sürdürülebilmesi için genelgenin gönderildiği il sağlık müdürlüklerince görevlendirilecek personelin, seçilecek 5 eczanede 30 gün boyunca mesai saatleri içerisinde çalışma yapmasını istedi.

Genelgeye göre, görevlendirilen il sağlık müdürlüğü personeli, çalışma yaptıkları eczanelerde bulunmayan ilaçları, firmalarını, hastaların tepkisini ve eczacının dile getirdiği diğer konuları birer forma işleyerek günü gününe İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğüne bildirecek.

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdür Yardımcısı Ercan Şimşek, AA muhabirine uygulamayla ilgili bilgi verdi.

Çalışmanın, bazı ilaçlarla ilgili dile getirilen sıkıntılar üzerine yürütüldüğünü kaydeden Şimşek, ''Bulunmayan ilaç var mı yok mu bakılacak, eğer bir sorun varsa buna göre tedbir alınacak'' dedi.

İlaç fiyat indirimleri yürürlüğe girmeden önce firmalardan sıkıntı yaşanabilecek ilaç olup olmadığı konusunda görüş istediklerini anlatan Şimşek, ''Büyük şehirlerde bulunabilen ilaçlar belki diğer yerlerde bulunmayabilir. O yüzden bir çok ilde bu tespitler yapılacak'' diye konuştu.

"i̇laç
sıkıntısına"
sıkı
takip
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir