Medimagazin logo

İlaç krizinde kim haklı?

Radikal'den Sefer Levent'in yazısı...
Kaynak: ntvmsnbc
İlaç krizinde kim haklı?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 


Bugün Radikal’de Mine Tuduk’un ilaçta kamu ıskonto oranlarının yükseltilmesi sonrası ortaya çıkan ilaç krizini anlatan haberini manşete taşıdık. Aslında bir süredir bu krizin geleceği yapılan açıklamalardan anlaşılıyordu. önceki gün bir eczacı dostum krizin nedenini örnekleriyle açıkladı. İlacın adını vermeyeyim ama N. ile başlayan bir tansiyon ilacı demekle yetineyim. Bu ilaç çok değil birkaç ay önce 20 TL’nin üzerinde bir fiyatla satılıyormuş. Devlet ıskonto oranını yükseltince bu ilacın fiyatı 9.90 TL’ye düşürülmüş. Eczacı dostum diyor ki: “Devletin de haklı olduğu taraf var. Bu ilacı 9.90 TL’ye satmamıza rağmen ilaç firması para kazanmaya devam etti. Demek ki 20 TL’nin üzerindeki fiyatta gerçekçi olmayan yüksek bir kar oranı vardı. Şimdi fiyat 6.5 TL’ye düşünce firma isyan etti. İlacı bu fiyata piyasaya veremem diyor.”


İlaç firmaları kârları düşünce eczanelere uyguladıkları 4-7 arasındaki ıskonto oranını sıfırlamış. Eczanelerin yüzde 30’larda olan kârlılık oranı yüzde 23 seviyesine düşmüş. Eczacılar Odası aylık hasılatı 60 bin TL’nin altında olan eczanelerin bu şartlara fazla dayanamayacağını iddia ediyor.


Kar marjının düşmesi bir tarafa bir de ortada komik bazı durumlar var. Eczaneye kutusu 520 TL’den gelen bir ilacı eczacının devlete 480 TL’den satması isteniyormuş. Şeker hastalarının çok sık kullandığı insülinde ise ilaç başına zarar 14 TL imiş. Eczacı, “Hastalara, sorunun bir süre sonra giderileceğini, ancak giderilmezse aradaki farkı onlardan tahsil etmek zorunda kalacağımızı söylüyoruz. Ancak kanunen onlardan tahsilat yapmamız da yasak. Bu tarz reçeteleri beklemeye aldık. Depolar da bize bazı ilaçları vermiyor. Kendi annemin ilacını bile Ankara’dan getirttim” diyor.


Hükümet artan sağlık maliyetlerini kısmak için önlem almaya çalışıyor. çalışıyor da ortada sanki büyük bir yanlışlık ve kargaşa var.

i̇laç
krizinde
kim
haklı?
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir