Medimagazin logo

"İlaç giderleri artmadı, SGK'lı sayısı arttı"

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sosyal güvenlik reformu çalışmalarının başlamasından bu yana tüm kurum bürokratları söylemlerinde ilaç giderlerinin artışından şikayet ediyor. Üstelik ilaç giderlerindeki artışlar bahane gösterilerek, çıkarılan her yeni uygulamanın da faturası eczacıya kesiliyor.
"İlaç giderleri artmadı, SGK'lı sayısı arttı"
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, ilaç ve sağlık harcamalarının basit bir gider kalemi olmadığını, toplum sağlığına, ülke ekonomisine ve ülkenin geleceğine yapılan yatırım olduğunu ifade ederek, "Harcama kalemi ilaç ve dolayısıyla da sağlık olunca elde edilen toplam faydanın basit maliyet hesaplarıyla görmezden gelinerek, sağlık harcamalarında artış olarak görülmesi son derece yanlış bir tutumdur. Üstelik ortada herhangi bir artış varsa dahi bu 2010 ocak ayında SGK kapsamına dahil edilen milyonlarca vatandaşımızın eklenmesiyle meydana gelen bir artış miktarıdır" dedi. 
 
Nurten Saydan yaptığı yazılı açıklamada, SGK'nın çıkarttığı her yeni uygulamada ilaç giderlerindeki "sözde" artışının ardına saklandığını iddia ederek, "Oysa ki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'in, TBMM'de vekillerin verdikleri soru önergelerinin cevabında; İlaç giderlerinin 2008'de 10 milyar 717 milyon TL, 2009'da 13 milyar 161 milyon TL, 2010'da 13 milyar 468 milyon TL olduğunu açıkladı. Buradan da anlaşılacağı üzere; 2010 yılının ocak ayında SGK kapsamına alınan konsolide bütçeye tabi kurumların personelleri ve bakmakla yükümlü oldukları 7 milyon 235 bin kişinin ve TSK bünyesindeki askeri ve sivil personel ile bakmakla yükümlü oldukları kişilerin SGK kapsamına alınmasına rağmen artış oranı yok denilecek kadar azdır" diye konuştu. 
 
-"İLAÇ VE SAĞLIK HARCAMALARI BASİT BİR GİDER KALEMİ DEĞİLDİR"- 
 
İlaç ve sağlık harcamalarının basit bir gider kalemi değil; toplum sağlığına, ülke ekonomisine ve ülkenin geleceğine yapılan yatırım olduğunu vurgulayan Saydan, "Harcama kalemi ilaç ve dolayısıyla da sağlık olunca elde edilen toplam faydanın basit maliyet hesaplarıyla görmezden gelinerek, sağlık harcamalarında artış olarak görülmesi son derece yanlış bir tutumdur. Üstelik ortada herhangi bir artış varsa dahi bu 2010 Ocak ayında SGK kapsamına alınan milyonlarca vatandaşımızın eklenmesiyle meydana gelen bir artış miktarıdır" dedi. Saydan açıklamasına şöyle devam etti: 
"SGK'nın bu konudaki söylemlerinde vatandaşları yanlış yönlendirmemesini, bunları bahane göstererek yapılan tasarruf tedbirleri adı altındaki uygulamalarla vatandaşlar ve eczacılar mağdur etmemesini istiyoruz." 
 
-"ECZACILAR MALİYE BAKANLIĞI'NDAN ALACAKLI"- 
 
Konsolide bütçeye bağlı kurumların tedavi ve ilaç ödemelerinin 15 Ocak 2010 tarihinden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu'na devredilmesinin ardından, devir öncesi dönemde konsolide bütçeye bağlı kurumlarla anlaşması olup, kuruma teslim ettiği 2009 yılına ve 2010 yılının 15 Ocak 2010 tarihine kadar olan bölümüne ait ilaç fatura bedellerini halen alamayan eczacıların bulunduğunu iddia eden Saydan, "Eczacılarımız, vergisini zamanında ve eksiksiz öderken, Maliye Bakanlığı'nın 2 yıldır eczacılarımızın fatura bedellerini görmezden gelerek ödememesi kabul edilemez bir tutumdur. Bakanlık bütçesi için küsurat sayılan, ancak eczanelerimizin bütçesi için kurtarıcı olacak bu ödemenin bir an önce yapılması için Maliye Bakanlığı'nı göreve çağırıyoruz" dedi.
tei̇s
sgk
ilaç giderleri
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir