Medimagazin logo

İlaç fiyatını saklama

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası, Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu’na ihtarname çekti.
Kaynak: hurriyet.com.tr - Meltem ÖZGENÇ
İlaç fiyatını saklama
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sendika, kurumun ilaç fiyat değişikliklerini internet sitesinden açıklamadığını, bunun da eczacıyı zor duruma soktuğunu bildirdi. Sendika Başkanı Nurten Saydam, “Eczacılar ekonomik olarak zaten zararda. İlaç fiyat değişikliklerinin bilinmemesi onları daha da zora sokuyor. Fiyatların saklanmasının nedenini merak ediyoruz. Üstelik bu uygulama bir süre sonra ilaç fiyatlarında kaosa neden olacaktır” dedi. Nurten Saydan konuyla ilgili şunları söyledi:
“Resmi Gazete’de yayınlanan Beşeri İlaçların Fiyatlandırılması Hakkındaki Tebliğ’de ‘Bakanlık referans fiyattaki değişikliği, fiyat değişimlerini, dönemsel Euro değerini, yeni ürünlerin fiyatlarını, pazarda olmayan ürünleri kurum resmi internet sitesinde ilan eder’ maddesi var. Ancak, mayıs ayından bu yana kurumunuz internet sitesinde ilaç fiyatlarındaki değişiklikler, değişiklik tarihleri ve değişikliğin nedenleri ile ilgili bir liste yayınlanmıyor.
Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu, Türk Eczacıları Birliği, müvekkil Sendika gibi bazı kuruluşlara bildirim yapıyor.

KAOSA NEDEN OLACAK

Bu kuruluşların da kendi üyelerini bilgilendiriyor olması eczacıların mağduriyetini önlemiyor. Zira, ilaç fiyat değişikliklerinin, ecza depoları ve yazılım şirketlerine bildirilmemesi, programların güncellenememesine, dolayısıyla eczacının ilacı yüksek fiyattan almasına ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na düşük fiyattan fatura etmesine, bu da eczacıların ticari açıdan zarar etmesine neden oluyor. Elimizdeki ilacın fiyatı değişiyor ve eczacı olarak bundan haberimizin olmaması gibi mantık dışı bir durumla karşı karşıyayız. Fiyatların saklanmasının nedenini merak ediyoruz. Üstelik bu uygulama bir süre sonra ilaç fiyatlarında kaosa neden olacak.”

i̇laç
fiyatını
saklama
Yorum (1)
port
elden aldığım ilacın üzerinde ilaç fiyatı yazmıyor.eczane kalfasının insafına artık.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir