Medimagazin logo

İlaç farkı hastaya

SGK'nın ilaç fiyatlarındaki yüzde kırklara varan indirimini uygulamayan ilaç firmaları, indirimden doğan farkı ya "vatandaş ödesin" diyor ya da bazı kritik ilaçları eczanelere dağıtmıyor. Öyle ki, firmalardan eczanelere gönderilen listelerde "hastadan alınacak ilave fark" ibaresine yer verilmiş.
Kaynak: NTV - LEVENT DEMİRKAY
İlaç farkı hastaya
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sosyal Güvenlik Kurumu pek çok ilaç fiyatında indirime gitti. Fakat ilaç firmaları eczanelere, "indirim farkını vatandaştan tahsil edin" diyor.

 

Bu çarpıcı iddia, Türkiye Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan'dan geldi. Saydan, “Sosyal Güvenlik Kurumu kamu kurumu indirimlerini yüzde 41'e kadar yükseltti, bunun üzerine ilaç firmaları bu indirimi vermekten imtina ediyorlar” dedi.

 

Saydan'a göre, ilaç firmaları indirimi uygulamadığı gibi eczacılara gönderdiği fiyat listelerine de "hastadan alınacak ilave fark" maddesi ekliyor. Saydan, “İlaç firmaları ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında vatandaşlar ve biz eczacılar sıkıştık kaldık” diye konuştu.

 

Bir başka önemli iddiaya göreyse, fiyat indirimi yapılan 300'e yakın ilaç, firmalar tarafından eczanelere gönderilmiyor. Saydan bu ilaçların şimdilik eczacıların stoklarından karşılandığını belirterek, “Bir insülin şeker hastalarının olmazsa olmazıdır. Bu ilaçlarda oldukça zor durumdayız. Eczanelerimizdeki stoklar oldukça, meslek terbiyesinden ötürü o ilaçları karşılıyoruz” ifadesini kullandı.

 

Eczacılar ise "indirim farkını vatandaştan tahsil edin" diyen ilaç firmalarına tepkili.

 

Eczacı Şahin Ersoy, “3 liralık bir fark varsa, bu sistemde görünmüyorsa biz hastadan alamayız bu farkı zaten. Ama o aradaki faturanın altındaki fark eczacıda kalmış oluyor” derken, Eczacı Ali Yılmaz ise “Bazı firmalar bu devletin istediği iskonto oranlarını kesinlikle kabul etmediklerini açıkladılar ve ilaç sevkiyatını durdurdular2 diye konuştu.

i̇laç
farkı
hastaya
Yorum (3)
muhammed koç
Bu tamamen sağlık ve çalışma bakanlıklarının laçkalığından kaynaklanan bir durum.Sorumsuz bir anlayışın ürünü ekranlarda boy gösterip şöyle böyle yaptık diye halkın gözünü boyuyorlar ama işin aslı hiçde öyle değil vatandaş bunu göremiyor canı yanarsa tepki veriyor yoksa yarabbi şükür.
0
Cevapla
es
ilaç firmaları haklı, sen adamın 10 liralık ilacına 7 lira ödersen 3 lirasını vatandaştan, 3 lira ödersen 7 lirasını vatandaştan, hiç ödemezsen 10 lirasını vatandaştan alır. zamanında ssk ilaç fabrikalarını kapatacağınıza geliştirseydiniz piyasa zaten kendini düzenlerdi. zorlamayala yapılan hiç bir şeyden yarar gelmez, aynı zorlamaları doktorlara yaptınız ciddi hastalar şimdi sürüm sürüm sürünüyor, inanmayan varsa eğitim ve araştırma hastanelerinin kolidorlarında şöyle bir tur atsın görecektir. sayın sağlık bakanını koltuğa ne tür bir yapıştırıcıyla yapıştırmışlar bilmiyorum ama sağlık sektörünü berbat etmesine rağmen koltuktan kendini kurtaramıyor birtürlü, başarısızsan istifa edebilmekte bir erdemliliktir sayın bakanım.
0
Cevapla
ismail atıl
6 kutu enbrel flk için 150 tl cepten ödemem gerekiyor.hem ilaç vereceğim hem cebimden 150 tl vereceğim birde para kazanmış gibi
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir