Medimagazin logo

“Her iki ilaçtan biri gereksiz reçete ediliyor”

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, Türkiye'de reçeteye yazılan her iki ilaçtan birinin gereksiz şekilde reçetelendiğini düşündüklerini söyledi.
“Her iki ilaçtan biri gereksiz reçete ediliyor”
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

SAKARYA-Erdoğan Çolak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de ilaç israfının önemli boyutlarda olduğunu belirtti.

     İlaç israfının akılcı olmayan ilaç kullanımından kaynaklandığını kaydeden Çolak, ''İlaçların gereksiz kullanılması, doktor tarafından reçetelenmeden ve eczacı tarafından önerilmeden üçüncü şahısların önermesi veya bilimsel olmayan duyumlar ve öneriler doğrultusunda kullanılması bu durumun nedenleri arasında gösterilebilir. Ayrıca, ilaç kullanımının yarıda kesilmesi ve ilaç tedavisinin doktor yönlendirmesi olmadan bırakılması en önemli israf nedenleri arasındadır. Bir diğer deyişle, ilaçların akılcı olmayan kullanımı toplum ve birey sağlığını tehdit etmesinin yanı sıra ilaç israfının ana sebeplerindendir'' dedi.

     Çolak, ilaç israfının uygun ilaçların uygun dozda kullanılmasıyla önlenebileceğini belirterek, şunları kaydetti:

     ''İlaç israfının önüne geçilmesi, ilaçların yeterli süre kullanılması ve tedavinin kendilerine, topluma maliyetinin mümkün olan en düşük seviyede tutulması demektir. Akılcı olmayan ilaç kullanımı hem dünyada hem de Türkiye'de en önemli ilaç israfı nedenleri arasından gösterilebilir. Örneğin, Türkiye'de reçeteye yazılan her iki ilaçtan birinin gereksiz şekilde reçetelendiği düşünmekteyiz. Dolayısıyla, akılcı olmayan bir şekilde reçetelenen veya kullanılan ilaç miktarının çok ciddi boyutlarda olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, ilaç israfının boyutu ve miktarı hakkında erişilebilen net bir rakam bulunmamaktadır. Ancak tahmin yapmak gerekirse akılcı olmayan ilaç kullanımında en ön sırada yer alan antibiyotiklerin en çok israf edilen ilaçlar arasında söylemek mümkün.''

“her
iki
ilaçtan
biri
gereksiz
reçete
ediliyor”
Yorum (11)
yavuz selim
hocamiza katiliyor ve altina imzami atiyorum sanki ilaclar ucretsiz ve hastalar deneme tahtasiymis gibi muamele ediliyor bu yanlis bir uygulamadir ve cok olumsuz sonuclar dogurmaktadir
0
Cevapla
ihsan
ben % 70 gereksiz olduğu düşüncesindeyim. Fakat, teb nin bu konuda fikir belirtmesi saçmalık olmuş.
0
Cevapla
Ömer
Teb görevi ve bilgisi dışında beyanatta buluyor. Gereksiz ilaç konusunda fikir beyan edebilecek kişiler yine hekimlerdir!
0
Cevapla
KPRENSİ
Küresel sermaye öyle istiyor ne yapalım..
0
Cevapla
yusuf ali
Doğru bir tespit eleştirilmesi tartışılması gerekir reçete edenlerin hataları ve yanlışları tabu olmaktan çıkmalı bunu dile getirene saçmalık denmesi asıl saçmalık. Bunu teb gibi bir kurumun açıklamış olması doğru olandır.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir