Medimagazin logo

Hastane karşısındaki eczaneler kapanabilir

Üniversite hastanelerinin karşısındaki eczanelerin kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ileri sürüldü
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Hastane karşısındaki eczaneler kapanabilir
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İstanbul Eczacı Odası, üniversite hastanesinden özel hastanelere kadro transferini engellemek için döner sermaye gelirlerini artırma çabasıyla, ayaktan tedavi gören hastaların “yatan hasta” gibi gösterilerek, bu hastaların sadece hastane eczanesinden ilaç almak zorunda bırakıldığını bildirdi. Bunun sonucu olarak, hastane karşısında bulunun eczanelerin kapanma tehlikesi altında olduğu iddia edildi.

 

İstanbul Eczacı Odasından yapılan açıklamada, bir yandan sağlık hizmetlerinin özelleştirilmesinde son adım olarak kamu hastanelerinin birleştirilerek işletmelere devredilmesine hazırlanıldığı, bir yandan da Tam Gün Yasası ile birlikte üniversite hastanelerinden deneyimli kadroların özel hastanelere transfer olduğu vurgulandı.

 

Sağlık alanında bunlar yaşanırken hastane karşısındaki eczanelerin de kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtilen açıklamada, “Son olarak İstanbul Tıp Fakültesinde faaliyet gösteren Onkoloji Enstitüsünde ayaktan tedavi gören hastalar ‘yatan hasta’ gibi gösterilerek, bu hastaların ilaçlarının serbest eczanelerden değil hastane eczanesinden karşılanması yoluna gidileceğini öğrenmiş bulunuyoruz. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi tarafından açılan ihaleyle, bu hastaların ilaçları ihale depoları aracılığıyla karşılanacak ve bugüne kadar enstitüden sağlık hizmeti alan hastaların serbest eczanelerden ilaç almasının önü kesilmiş olacak” denildi.

 

“Günübirlik tedavi gibi gösteriliyor” iddiası

Açıklamada, Tam Gün Yasası’nın sonucu olarak öğretim üyelerinin birer birer üniversitelerden ayrılmak zorunda bırakılmasının, sağlıkta büyük bir kaos doğurduğu dile getirildi. Bu olumsuz tablonun düzeltilmesi için geri adım atmayan Sağlık Bakanlığının, tüm eğitim hastanelerini kendi kaderi ile baş başa bıraktığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

 

“İlgili hastaneler, eğitim kadrolarını ellerinden kaçırmamak için döner sermaye paylarını artıracak bir yöntemi, ayakta ilaç hizmeti sundukları hastaları yatarak tedavi görüyormuş gibi tanımlayan ‘günübirlik tedavi’ hizmetleri içinde gösteren bir yöntemi, uygulamaktan çekinmemektedir.

 

Bu uygulama, üniversite hastanesinden özel hastanelere kadro transferini engellemek için döner sermaye gelirlerini artırma çabasının bir sonucu olarak ortaya çıkmış ve bu kez de hastane karşısındaki eczanelerin kapanması tehlikesini gündeme getirmiştir.

 

Dünya üzerinde uygulamalara baktığımızda akılcı sağlık politikaları içerisinde ayakta tedavi hastalarının hem teşhis ve tedavilerinin yapılması hem de aynı sağlık biriminde ilaçlarının karşılanması uygulaması terk edilmiş, rantabl olmayan ve de suistimallere açık bir yöntem olarak değerlendirilmektedir. Hele ki bu birimlerin eczacılık hizmetlerini ticari faaliyet olarak gördükleri ve gelirini döner sermaye yolu ile paylaşmayı hedefledikleri bir çalışma ortamında iyi eczacılık uygulamalarından söz etmek mümkün değildir.”

 

İhale yöntemiyle tasarruf sağlanmaz

Açıklamada, onkoloji ilaçlarının gelişmiş üretim teknikleri ile çoğu kez yurtdışından ithal edilen pahalı ilaçlar olduğu, bu ilaçların bulunma ve saklama şartlarının takibi diğer ilaçlardan daha büyük bir titiz çalışma ve takibin yapılmasını zorunlu kıldığı anımsatıldı. Bu ilaçların ihale yöntemi ile temininin, ilkesel nedenler dışında, uygulamada da bir dizi sorunu hastalara yaşatacağı ve sağlık bütçesine bir tasarruf sağlamayacağı belirtilen açıklamada, “Sonuç olarak, Tam Gün Yasası nedeniyle yaşanan olumsuzlukları düzeltmek yerine, bu uygulamaların sonuçlarını düzeltmek adına daha büyük bir yanlış uygulama ile bölgedeki serbest eczanelerin çalışma alanlarını daraltmaya kalkmak, mesleğimize yapılan büyük bir saldırı olarak değerlendirilmektedir ve asla kabul edilmeyecektir” denildi.

hastane
karşısındaki
eczaneler
kapanabilir
Yorum (6)
ahmetaslan
çokda iyi oluyor...teb ve eczacı odaları sırf eczaneler üzerindeki etkilerini artırmak için bu ve benzeri reçeteleri sıralama saçmalığını yapmak isterse...bence bunun devamında diyaliz ilaçlarınında merkezler tarafından verilmesi gelmeli...e nede olsa hasta eczacıyı görmeden oda çalışanları tarafından ilaca ulaşabiliyor.yani eczacıya gerek olamdan bi bakıma...ondan sonrada çıkıp ,yok eczacısız ilaç hizmeti olmaz falan zırvalamaları yapılmasın,çokda güzel oluyo...
0
Cevapla
Dr.A.Altan
Doktorlardan sonra sıra eczacılarda ve de eczanelerde demek ki. Kamu hastaneleri KHK'sı çıktıktan sonra sırada kollektif eczacılık ve eczacılar için de Tam Gün benzeri uygulamalar var, unutulmasın. Buradan ilaç mümesillerine de sesleniyorum, çok yakın bir sürede en az yarısı işini kaybedecek veya çok daha az ücretle çalışmaya razı olacak. Önce AVM'ler geldi, bakkalları kapattı, derken sıa yavaş yavaş herkese gelecek, bu dişlinin çarkları herkesi eleyecek.
0
Cevapla
şahin öztürk
DÖNE DÖNE BAŞIM DÖNDÜ..DÖNÜŞÜM NE ZAMAN BİTECEK ARKADAŞ..YOK MU BU İŞİN SONU ..DÖNE DÖNE ÇÖZÜLMEZ DÜĞÜM OLACAK YAKINDA..
0
Cevapla
emel
çok da iyi olur izmir ödemiş devlet hastanesinin çıkışında yaya geçidi çizgileri var ve bu çizgiler ödemişin en büyük eczanesinin kapısına çıkıyor.
0
Cevapla
kifayet demirci
Kapanması çok iyi olur.Bunlar haksız rekabet oluşturuyorlar.Hastaneden çık hemen karşıdaki eczaneye dal.Utanmasalar kolundan çekip içeri alacaklar.Bence ayaktan hastaların ilaçlarıda toplu alınmalı.Çok daha ucuza mal olur.Yarı fiyatına hatta 1/3 fiyatına alınır.Devletin soygununada dur denilir.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir