Medimagazin logo

Eczanelerde e-rapor devreye girdi, hastalar ilaçsız kaldı

Sosyal Güvenlik Kurulu Başkanlığı (SGK) tarafından 1 Ekim itibariyle uygulama konulan e-rapor uygulaması hastaları mağdur etti. Uzun süreli ilaç kullanan hastalar, raporlarıyla gittikleri eczanelerde ilaç alamadan geri döndü.
Eczanelerde e-rapor devreye girdi, hastalar ilaçsız kaldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

BURSA-Bahar Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ömer Kurt, raporlarıyla ilaç almak üzere eczaneye giden vatandaşların sıkıntı yaşayarak geri döndüklerini dile getirdi. Kurt, birçok eczacının SGK'nın düzenlemesinden haberdar olmadığını bu sebeple de gerekli hazırlığı yapamadığını ifade etti.

Öte yandan Bursa Eczacılar Odası internet sitesinde konuya ilişkin yapılan açıklamada, eczacılardan bölgelerdeki hastanelerle iletişime geçilmesi istendi. Eczacılar Odası Genel Sekreteri Cihat Türksever imzasıyla yapılan açıklamada, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından 'e-rapor' uygulamasının 1 Ekim itibariyle uygulamaya geçileceğinin altı çiziliyor. Açıklamada SGK'nın konuya ilişkin genelgesi şöyle özetleniyor:

"01.10.2010 tarihi ve sonrasında sağlık hizmet sunucularında ilaç temini amacıyla oluşturulan raporların eczane tarafından kaydedilemeyeceği. 01.10.2010 tarihinden önce çıkartılıp MEDULA hastane uygulamasına kaydedilmeyen raporların ise MEDULA hastane uygulamasından kaydedilmeyip, eczanelerce MEDULA eczane provizyon sistemine kaydedilebileceği. Söz konusu raporların kayıt edilmesiyle ilgili raporun doğruluğuna ve geçerliliğine yönelik sorumluluğun, raporu düzenleyen hekim ve en son raporu onaylayacak olan başhekimde olduğu bildirilmektedir."

Açıklamada konuya ilişkin yapılan girişlerde olumlu sonuç alınamadığına vurgu yapılarak eczacılardan gerekli tedbirleri almaları isteniyor:

"Meslektaşlarımız tarafından Birliğimize yapılan bildirimlerde hastaneler tarafından kaydedilen e-raporlarda hatalar olduğunun belirtilmesi üzerine konu Kurum yetkililerine aktarılmış, Kurum tarafından sistemdeki bu sıkıntı ile ilgili çalışmanın ardından konuya çözüm üretileceği bilgisi alınmıştır. Tüm Türkiye'de uygulamaya geçen bu sistemin ertelenmesi söz konusu olmadığından hastaların ilaç temininde zorluk yaşamaması ve eczanelerde karşılaşılabilecek olası mağduriyetlerin engellenmesi amacıyla Bölge Eczacı Odalarının süratle bölgelerindeki hastanelerle temasa geçerek, e-rapor şeklinde sisteme kaydedilecek raporların Sağlık Uygulama Tebliği'ne uygun şekilde düzenlenmesinin temin edilmesi büyük önem taşımaktadır."

medula
e-rapor
eczane
cihat türksever
sgk
Yorum (4)
F.BEKTAS
Sayın başhekim,eczacıların SGKnin düzenlemesinden haberdar olmadığını ve gerekli hazırlığı yapamadığını söylüyor.En kolay şey hemen suçu at eczacıya işin sorumluluğundan kurtul.Ama sayın başhekim SGK nin düzenlemesinin yalnızca hastaneleri özelliklede başhekimleri ilgilendirdiğini, düzenlemeyi birkez olsun okuma zahmetinde bulunsaydı bu talihsiz açıklamayı yapmazdı herhalde...
0
Cevapla
serhatbtt
sayın başhekim sgk nın kımseye haber vermeden yürürlüğe koyduğu genelgeyi okuma bile gereği duymadan topu hemen eczacıya atmış. burda sorumluluk 1 ekım ıtıbariyle hastanelerde ve başhekimlerde. talihsiz açıklamayı esefle karşılıyorum.
0
Cevapla
ss
Ben sağlık bakanlığının ve SGK nın sayfalarına baktım. uygulama 6 ay önce test olarak başlamış. gerçek ortama geçeceğini de onlara SGK sayfasında medula bölümünde bildirmiş ama kim takar. nasılsa eczacı kontrol ediyor, düzeltiyor, altını temizliyor, acıkınca emziriyor, kurumdan dönünce gece uykuları kaçıyor, kesilince kendisinden kesiliyor. baş hekimin bakmamasını garip karşılamamak lazım
0
Cevapla
op.dr.ömer kurt
İlgili haberde bana atfen yazılan yazıda "Bir çok eczacının SGK'nın düzenlemesinden haberdar olmadığını" şeklindeki "eczacının" kelimesinin yerine "kimsenin" kelimesi olması gerekirken ilgili haber ajansının sehven yanlış yazdığı görülmüştür. Yazıyı düzeltmesi için haber ajansıyla ilgili gerekli girişimler yapılmıştır. Tüm Eczacı camiasına duyurulur
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir